Autobusi - razno

Autor t4, Prosinac 11, 2007, 16:01:42

conecto

Kad smo već kod "današnjeg dana" kad je snijeg paralizirao Zagreb, MAN Lions City ima najgore kočnice što mogu biti. Kod njega ABS škljoca i na suhom kad izleti crveno svjetlo, sad po snijegu da se ne priča. Logično je u takvim uvjetima isključiti retarder (za ovakve uvjete ta tipka i postoji), ali onda je tek jad. A retarder kod MAN-a napikava uvijek (zbog toga ga mnogi vozači neopravdano isključuju uvijek). Ide MAN dobro, ali teško stane.
Mercedes ili MAN? Glupa je to priča za prepucavanje, ali za vozača definitivno Mercedes. Statistike kvarova su možda druga stvar ali nije ni MAN bezgrešan. Samo zbog one njihove fore forsiranja EGR-a kod E4 i E5 motora pregrijavaju se ljeti neprestano, a ova vrata kod posljednje generacije zagrebačkih jednostavno nisu za Balkan.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

tramvajac 92

Nego, a kakav je Citelis kad je snijeg (šta se tiče kočenja?)

Urbino LE

Što se motora tiče tu je jasno zašto je MAN razvijao D20 i napusti D28 mada je i on mogao vjerojatno proći sa AdBlue. Jedna stvar su performanse motora(krivulja momenta), druga je potrošnja, a treća što su automatski sa tim razvili i E6 motor gdje su samo trebali dodati AdBlue dok je Mercedes sada morao OM457 izbaciti iz uporabe što se dogodilo i sa većinom motora kod konkurencije(neki samo povećali provrt na postojećima tipa Iveca).

marin

Citat: conecto  u Prosinac 08, 2012, 20:49:57
Kad smo već kod "današnjeg dana" kad je snijeg paralizirao Zagreb, MAN Lions City ima najgore kočnice što mogu biti. Kod njega ABS škljoca i na suhom kad izleti crveno svjetlo, sad po snijegu da se ne priča. Logično je u takvim uvjetima isključiti retarder (za ovakve uvjete ta tipka i postoji), ali onda je tek jad. A retarder kod MAN-a napikava uvijek (zbog toga ga mnogi vozači neopravdano isključuju uvijek). Ide MAN dobro, ali teško stane.
Mercedes ili MAN? Glupa je to priča za prepucavanje, ali za vozača definitivno Mercedes. Statistike kvarova su možda druga stvar ali nije ni MAN bezgrešan. Samo zbog one njihove fore forsiranja EGR-a kod E4 i E5 motora pregrijavaju se ljeti neprestano, a ova vrata kod posljednje generacije zagrebačkih jednostavno nisu za Balkan.
Istina da je s MAN-om teško stat, ali MAN je MAN, ide ko ništa, ti u njemu ne osjetiš da se voziš 60 dok kod Citara to dobro osjetiš. Kažem za kočnice tu je Citaro, ali samo to.

conecto

Citat: tramvajac 92  u Prosinac 08, 2012, 21:00:07
Nego, a kakav je Citelis kad je snijeg (šta se tiče kočenja?)

Citelisu su kočnice najveća vrlina bio snijeg ili ne.

Citat: Urbino LE  u Prosinac 08, 2012, 21:01:23
Što se motora tiče tu je jasno zašto je MAN razvijao D20 i napusti D28 mada je i on mogao vjerojatno proći sa AdBlue. Jedna stvar su performanse motora(krivulja momenta), druga je potrošnja, a treća što su automatski sa tim razvili i E6 motor gdje su samo trebali dodati AdBlue dok je Mercedes sada morao OM457 izbaciti iz uporabe što se dogodilo i sa većinom motora kod konkurencije(neki samo povećali provrt na postojećima tipa Iveca).

Potrošnja kod solo MAN-ova je prema putnim računalima vrlo slična zglobnim Mercedesima. Ne znam koliko su im računala točna, ali činjenica je da se Lions City uopće ne da rolati, kad digneš nogu s gasa kao da je netko odotraga otvorio padobran. Govorim o zagrebačkim busevima, možda je kod nekih drugih to izvedeno drugačije.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Citat: marin  u Prosinac 08, 2012, 21:08:33
Citat: conecto  u Prosinac 08, 2012, 20:49:57
Kad smo već kod "današnjeg dana" kad je snijeg paralizirao Zagreb, MAN Lions City ima najgore kočnice što mogu biti. Kod njega ABS škljoca i na suhom kad izleti crveno svjetlo, sad po snijegu da se ne priča. Logično je u takvim uvjetima isključiti retarder (za ovakve uvjete ta tipka i postoji), ali onda je tek jad. A retarder kod MAN-a napikava uvijek (zbog toga ga mnogi vozači neopravdano isključuju uvijek). Ide MAN dobro, ali teško stane.
Mercedes ili MAN? Glupa je to priča za prepucavanje, ali za vozača definitivno Mercedes. Statistike kvarova su možda druga stvar ali nije ni MAN bezgrešan. Samo zbog one njihove fore forsiranja EGR-a kod E4 i E5 motora pregrijavaju se ljeti neprestano, a ova vrata kod posljednje generacije zagrebačkih jednostavno nisu za Balkan.
Istina da je s MAN-om teško stat, ali MAN je MAN, ide ko ništa, ti u njemu ne osjetiš da se voziš 60 dok kod Citara to dobro osjetiš. Kažem za kočnice tu je Citaro, ali samo to.

Ne osjetiš ti jer ne držiš nogu na gasu. MAN na 60 guta li guta, Citaro ide 60 da držiš gas kao perom. Osim toga, ne kužim što se to tako strašno osjeti na 60 kod Citara. Ovi novi s novom prednjom osovinom baš lebde (ako ga vozač dobro nivelira, spori ECAS mu je slabija točka), a u zadnje vrijeme očito su majstori dobro sredili i starije solaše koje je baš gušt voziti.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

NP-549

što se tiče rolanja stvar je u prijenosnim omjerima mjenjača.  Riječki Classici su došli sa "kratkim" brzinama i dešavala se slična stvar, a onda su odjednom prebacili na malo duži mod i bus se odlično vozi. Malo je manje startan u brdo nego prije, ali kad ga po ravnom digneš na 70 ide bez gasa kolko god ti treba.

conecto

O tome sam napisao dva posta ranije - riječ je o zagrebačkim MAN-ovima takvima kakvi jesu.
A naši Classici su totalni živčani i stalno rade na visokim okretajima. Svaki malo jači gas i on šalta u nižu.
Ali, daju se rolati jaaaako duuugo.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

marin

Ma eto npr. osjeti se kad se ide u zavoj na Vrapču da Citaro ide 60, a kod MAN-a se ne moraš ni držat dok stojiš u busu. Nekako je jako lagan na tim zavojima i iako se ne čini izvana da je tako dobar (pošto izgleda ko nešto dobro šta jako lupa), ali zapravo je dobar kao što i izgleda i većini je draži taj nego Citaro. Ali je i većini najdraži NG 313 koji je 100 puta bolji u svemu od Citara. Neka je on stariji, ali za Sve svete npr. na Grškovićevoj dok je Citaro pun jedva da krene uz brdo i pod Kick downom koji odgodi promjenu u viši stupanj tamo di je Citaro u 1. tamo je NG već na pragu 3. Jednostavno je MAN bolji i lakše skida brzine. I još nešto svi vozači znaju da je Citaro zakon za ravne linije, ali nek je već malo manje brdo, a kamoli veće on već "neide" i to debelo.

conecto

#1494
Ovdje dolazimo do nekih drugih stvari, a to je način nabavke buseva. I Mercedes i MAN i svaka druga tako renomirana ima široku ponudu - od snage motora, raznih mjenjača, diferencijala... Kod nas te stvari očito još ne funkcioniraju i bus se ne kupuje za određenu liniju nego onako - ja bih toliko zglobnih i toliko solo, najveći rezervoar jer voze nekad po cijele dane, može klima, ako ima para još i neke kamere se ubace.
Zar ne vidite da se kod nas busevi kupuju u biti bezveze.
MAN bilo koje vrste je ZG u tipični brdski bus, najjači motori u ponudi uglavnom, barem za ove zadnje solaše. Ako je solašu potrebno u ZG 310, zašto je zglobnjaku dovoljno 300 KS npr.? Zato jer uglavnom zglobni voze na ravnim linijama. Ali, zašto ne nabaviti nekoliko Citara s 354 KS za linije poput 106? Zato jer se to ne uklapa u način funkcioniranja ZET-a.
A taj način je - solo, zglobni i sad po najnovijem mali kačamali koji svojim brojem u voznom parku uglavnom ne udovoljavaju linijama na kojima su prisiljeni voziti.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Urbino LE

Pa normalno kada ne znam kada je to došao tokom natječaja ili barem nakon narudžbe bus u nekog našega prijevoznika na probu što će se nadam se promijeniti. Ono da se odredi koji motor može ići i koji prijenosni omjeri. Ali i u nas u Splitu ima sličnih nazovimo ih gluposti pa Citaro bilo solo bilo zglobni imaju OM457 sa 299KS mada bi u sola vjerojatno dostatan bio i mali OM906 i imao bi manju potrošnju.
Isto tako vjerujem da bi na usponima Lion's City NG313 išao bolje negoli Citari, ipak 1550Nm koje ima D20 je više negoli 1250Nm(ovo s brojke i za OM457 i za D28) i još na širem rasponu okretaja i morao bi bolje vuči osim ako nije ograničen elektronikom poradi potrošnje i slično.
Ali mislim ono ništa me ne čudi kada je ZET naručio i Citelise u trenutku kada su izašli 290KS verzija za solo i 330KS za zglobnjaka, a što je bitnije taj novi motor za zglobnjaka ima 1300Nm(310KS verzija 1100Nm) što je više negoli i na Citaru G kakve imate. Ali takve i slične nebuloze(prmjer Prometa kada su uzeli D28 iako je izašao D20 za MAN) rade svi naši gradski prijevoznici iz ne znam kojih razloga.

conecto

Zaboravi na taj papirnati okretni moment koji je bolji kod Citelisa CNG nego kod Citara dizelaša.

A što se tiče probnih autobusa u ZET-u ih je bilo dosta - tamo još 1993. niskopodni solo MAN, godinu kasnije Mercedes O-405 N (dok u ZET-u još nije bilo uopće Mercedesa), pa tamo negdje 1998. Citaro (iako smo godinu kasnije kupili 20 solo O-405 N), bili su i 15-metarski Citaro i Setra, pa CNG MAN i Citaro, Berkhof Ambasador...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Urbino LE

Papirnati ili ne činjenica je da bi bolje vukli da ste uzeli njih, a ne ove sa ovakvim motorima kakve sada imate plus da ste uzeli Voith sa dužom prvom brzinom ali što je tu je.
A okretni moment je okretni moment, jedino ako ima plin neke gubitke ili što Otto motor(iako je u biti ovaj prenamjenjeni dizel) možda ga ispoljava na većim okretajima, a dobro mora se uzeti u obzir da Citelis ima relativno male motore od 7.8 litara pa i turbo rupa može doći do izražaja.

Ove probe sam mislio nešto u stilu berlinskog javnog prijevoza. Imali su LE VDL-ove na probi i kasnije ih uzeli, sada imaju Crossway LE na probi i vjerojatno će ih uzeti, a oni u biti mijenjaju stare Citaro LE. Ove probe u ZG su nešto kao u nas u ST, više mazanje očiju kao da se vidi da se nešto isprobava. Evo u nas u Splitu će jedino na taj način završiti Crossway ali i tom vjerojatno pukim slučajem.

421

#1498
Ne govoriti u množini jer utjecaj vozača na bilo što o i u  autobusu (motor,mjenjač,radni prostor itd) je totalno marginaliziran to jest ne postoji u praksi.
I ne slažem se s tvojom tvrdnjom o malom motoru koji manje troši (mali OM906 i imao bi manju potrošnju).
@marin
NG 313 ima 310 ks naspram Citara s 299 ks što se ne čini puno, ali se osjeti.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Urbino LE

#1499
A ja bih sada pitao da li se razlikuju prijenosni omjeri kod Citara i NG 313?


Ma ne spočitavam ja ništa vozačima, u nas je sama organizacija većini javnih poduzeća totalno pogrešna ali to je već predubok problem.

I kada je riječ o radnom prostoru mogao se i Citelis naručiti sa VDO pločom i tako učiniti ga odmah familijarnijim vozačima, ali što nisu je dobro pitanje.

Nego koji je bio smisao OM906 motora u MB ponudi? Koliko znam i on se mogao naručiti u ležećem položaju, imao je nešto manju snagu od osnovnog OM457 i nešto manji moment. Dobro, vjerojatno je jeftiniji u proizvodnji no valjda ima još nešto.
Ionako su sada ti motori od skoro prošlost i Citaro će dolaziti isključivo sa 7.7l OM936 i Citaro G sa 10.7l OM470 common rail motorima.