München (MVG, MVV)

Autor mucoliver, Veljača 24, 2009, 23:34:17

mucoliver

Dobar dan,

some pictures from Munich MVG I took in 2008:

Vossloh-Kiepe/Hess Hybrid double articulated bus on testing:




Mercedes O405N, 1994:


Mercedes O405GN, 1994 (rashod 2008):






New pictures of 2009 will follow as soon as the weather gets warmer and sunnier!  :)

maky

Pogledajte šta ti je njemačko održavanje - apoteka!
Kako je prije 14 godina izašao iz tvornice, takav je bio i pred kraj svog radnog vijeka. Mi o ovom možemo samo sanjat...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

Tomek

Sva ova vozila koja su dolazila iz Njemačke k nama su bila kao nova. Kad se sjetim samo ZETovih SG242 za koje su i sami vozači rekli da su te 1998. kad su došli bili u boljem stanju od tada par godina starih NG-ova.. A da ne govorim o MAN-ovima SL 200 koji su još iznutra imali miris kao da je bus nov, a bili su stari 11-16 god.. Doduše, nije više ni Njemačka što je bila, ali od nas su svemir, mi smo genijalci za uništavanje 'održavanjem' autobusa..

STIB

Nije nova vijest, ali tek sad sam otkrio da u Munchenu voze i autobusi s prikolicama  :o!
Na linku je dokument s predstavljanja (3.9.2013) i nekoliko slika:
http://www.mvg-mobil.de/presse/2013-09-03_mvg-pressemeldung.pdf

Pozdrav iz Zagreba
ZDRU

Portos

Citat: STIB  u Siječanj 29, 2014, 08:36:08
Nije nova vijest, ali tek sad sam otkrio da u Munchenu voze i autobusi s prikolicama  :o!
Na linku je dokument s predstavljanja (3.9.2013) i nekoliko slika:
http://www.mvg-mobil.de/presse/2013-09-03_mvg-pressemeldung.pdf
Ovdje sam pisao o njima: http://www.autobusi.org/forum/index.php/topic,496.0.html

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

citaro

Ovog solarisa kad vidim, muka mi je odmah...

Inače, busevi s prikolicama još uvijek voze u Zugu, u Švicarskoj (tradicionalno za linije 1 i 2, prošle godine nabavljeni su ovi novi HESS-ovi, koji polako u mirovinu šalju stare HESS/NAW buseve:


Ovo su stari (moja fotka):

Paško

#6
U gradskom prijevozu u centru Münchena dominiraju MAN-ovi, uglavnom NL Lion's Cityji i par starijih NG. Nađe se i poneki Solaris - jednog 18 nisam uspio slikati zbog mraka. Citara nema puno - od njih sam vidio Facelift solaše i na ulazu u grad jednog zglobnog prve generacije kakvog je nedavno kupio Terzić bus.
Fotke su od 30. kolovoza. Sve su iz samog centra grada nastale u sat vremena kasno popodne pa neke i nisu naj kvalitete. Pri slikanju često bi mi zasmetali biciklisti što je, kad živiš u Splitu, poprilično neobično, a u Münchenu ih ima jako puno.

Prije autobusa, pogledajmo kako izgleda tipična autobusna stanica (ili na njemačkom Haltestelle od čega znak H):



Plan mreže metroa, autobusa i tramvaja:



Red vožnje linije 132 - kako je ovo početna stanica, ne znam piše li na svakoj kad autobus dolazi na nju (što je za nas science fiction) ili kad polazi s Tala. Naravno, točan u minutu:



#4922 proizveden prošle godine:





#5262 - MAN NG 313 star 11 godina - 3 sa istom reklamom, ali slabijim motorima prodana su GRAS-u u Sarajevo ove godine:





Malo off topica: autobusi za razgledavanje grada, MAN SD 200:



i Unvi Urbus kakav se koristi i u Beču:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#7
#5306 (Lion's City NG 313 iz 2006.), a u pozadini Marienplatz i zapanjujuća Neues Rathaus (nova vijećnica):







#5304:





MB Citaro #7323:



Lion's City #7333 ima JJ slova na tablicama - neki drugi vlasnik?:



Građevina u pozadini je Isartor - jedna od 4 srednjovjekovnih vrata:



I zadnje fotke, #5570 - MAN NG 323 star dvije godine:



Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Osoblje

Naš pratitelj javlja nam se iz Münchena.             
*Većina fotografija postavljenih s ovog profila djelo su naših pratitelja na Facebooku. Hvala vam svima!*

smogovci.bbb2

Izvor: http://www.autobusi.net/minhen-testira-capacity/
Minhen testira CapaCity
Od danas (5.10.) u Minhenu probno saobraća 20 metara dug zglobni autobus koji će se, prema najavama gradskog prevoznika MVG, u perspektivi nabavljati u električnoj varijanti.

Grad Minhen planira da postepeno širi mrežu autobuskih linija u gradu i da taj vid prevoza učini još atraktivnijim svojim stanovnicima. Imajući to u vidu, gradski prevoznik MVG (Münchner Verkehrsgesellschaft) testira različite tipove autobusa sa različitim kapacitetima. Od danas, ponedeljka 5. oktobra, u javni saobraćaj na ulice Minhena izlazi zglobni autobus CapaCity proizvođača Mercedes-Benz. Sa dobrih 19,7 metara dužine, vozilo je za skoro dva metra duže od standardnog zglobnog autobusa. Sa konfiguracijom sedišta za MVG, ovo vozilo nudi prostor za 115 putnika, što je između autobuskog voza (autobusa sa prikolicom) koji nudi 130 mesta i običnog zglobnog autobusa koji u Minhenu nudi kapacitet za svega 100 putnika.
Privlačna alternativa na opterećenim linijama
,,Ekstra dugačak zglobni autobus je alternativa za linije na kojim klasični zglobni autobusi dostižu granicu kapaciteta. Autobuski vozovi mogu da budu od pomoći ovde. Međutim, ne postoje planovi za elektrifikaciju autobuskih vozova. Mercedes CapaCity, sa druge strane, nudi ovakvu perspektivu. Na taj način bi mogao da se uklopi u našu sve veću flotu električnih autobusa," rekli su u MVG-u. ,,Želimo da isprobamo sve mogućnosti novog autobusa na linijama MVG-a i da se uverimo da je ovakav tip vozila pogodan za buduće nabavke. Ispitaćemo kako se naši vozači i mehaničari snalaze sa vozilom. Takođe nas zanima kako će se naši putnici raspoređivati po autobusu, naročito za vreme saobraćajnog špica."
Enterijer autobusa je posebno prilagođen potrebama prevoznika (CapaCity za minhenski MVG je dugačak 19,7 metara, ima 4 vrata i prozirnu harmoniku). Široki prolazi i veoma prostrane zone za stajanje kod vrata bi trebalo da omoguće nesmetanu izmenu putnika na stanicama i dobru fluktuaciju putnika kroz autobus. Harmonika je prozirna sa leve i desne strane i propušta svetlost čime zonu zgloba čini atraktivnijom za putnike. Ovo takođe doprinosi boljem protoku putnika.
Ovo nije prvi put da je ovakvo vozilo na testu u MVG-u. Mercedes CapaCity je već bio na probi 2017. godine da bi se utvrdilo da li skoro 20 metara dugačko vozilo može da bude pogodno za putnu mrežu Minhena. Ovaj put autobus će se testirati u redovnom saobraćaju i to na linijama gde obično saobraćaju autobuski vozovi.


"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

421

Rođen za ZG  268, 176 i 109 ???
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

smogovci.bbb2

Sam si pisao da su prekratka ugibališta kava
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

421

#12
Jesam, u pravu si, ali kad-tad će zainteresirani naći računicu kojoj neće moći odoljeti. pivkan
Jedina mana im je što nisu LE.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Lion's Driver

U Hamburgu takvi slični voze već neko vrijeme ali imaju 5 vrata (ručno upravljani i na senzor) i dugi su 21 metar a ne 20. Mijenjaju sad već prastare Van Hool autobuse AGG300 koji su iz "davne" 2005. Odličnih su tehničkih rješenja, pogodni čak i za centar grada a ne treba im puno više mjesta jer je zadnja osovina na prikolici prateća. Kvaliteta ista, kapacitet dosta veći pogotovo što imaju dosta stajaćih mjesta tamo gdje je najviše putnika (oko vrata). Za firme koje imaju uvjete da bi koristile takve autobuse pun pogodak  perfeto

Lion's Driver

Di će Imoćanin nego u Njemačku. E da, tako sam i ja otišao.

Inače... ovu temu bi valjalo preimenovati jer u Munchenu nije samo MVG. Tu su MVG i njihovi podvozari koji zbog zakona Bavarske voze u istim bojama kao MVG ali ih se lako može prepoznati po tablicama.

E sad, što se tiče šireg gradskog i prigradskog prometa imate grupaciju MVV koju voze razne firme. Autobusi MVV grupe su također u istom bojanju ma koja god firma bila pa vam evo i dvije slike. Za sada. Čisto da osvježim temu.

265 Pasing S - Planegg S - Pasing S
259 Pasing S - Martinsried - Pasing S