MAN SG 220 Avtomontaža

Autor Paško, Svibanj 23, 2011, 16:19:56

Dreamwalker

Odlični su i tekst i slike!

Moram priznat da si me svojom pričom podsjetio na jedan dan kad je u Zagrebu NG312 "zalutao" na 106. Jedna gospođa je pri ulasku komentirala citiram: "ovog su valjda iz naftalina izvukli", a ja sam poput tebe sjeo u prikolicu, slušao vjerojatno najbrutalniji zvuk koji sam ikad čuo i uživao. 8)

Svi komentari i reakcije koje si doživio vozeći se u 688 pokazuju koliko smo tehnički nepismen narod koji ne zna cijeniti ono što ima. Iste te reakcije govore zapravo o tome koliko ima smisla 688-icu ostaviti na životu, pokušati dovesti u originalno stanje koliko je to moguće i voziti turističke city sightseeing ture po Splitu i okolici jer je i svojim građanima postao pojava od koje zastaje dah. Ne znam koliko ste upućeni, no ZL Split već nekoliko godina ima najveći rast putnika (veći i od Zagreba i Dubrovnika), a vjerujem da barem 80% tih ljudi posjeti i sam grad Split. Još jedna u nizu prilika koje smo propustili.

"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

RV

Odlazak velike legende.. žaj mi je šta nisam ima priliku vozit se u njemu dulje vrime ali nikad neću zaboravit vožnje u Avtomontažama ka dite i dva-tri puta kad je #688 došao na pojačanje linije 7 prije koju godinu.. Fascinantni autobusi!

(Na aplikaciji piše da je registriran još uvik, niti jel ovaj broj šasije točan, ma da za moj auto ispadne točno, ne mogu za #688 to potvrdit)



NP-549

Točan je broj šasije, a što se tiče tehničkog pregleda on ne podliježe samo godišnjem tehničkom, nego s obzirom na svoje godine i periodičnom pregledu svaka 3 mjeseca.  Očito je odlučeno da se neće radit novi periodični tehnički pregled (PTP) jer treba uložit u bus određena sredstva da bi ga mogao proć

Portos

#168
Posljednji ZET-ovi 121, 275, 278, 300 nisu bili niti približno u tako lošem stanju kao Splitski 688 ali ih se povuklo, rashodovalo i kasiralo 2009 po dolasku 214 komada novih autobusa.
Šteta i 267 u kojega su montirali motor od solo 97 i kojega su rashodovali na skoro 2 000 000km.
Ako je 688 doista odvozio svoje svaka mu čast odlično je izdržao.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.



podgora

Taman san tija objavit samo da znate da san ja ovaj članak sa fejsa posla na Dalmacijadanas i potaka ih da naprave interviju sa Afanom.I ako želi te proširit ću dalje da se ovaj primjerak Autobusa sačuva i dalje nastavit vozit ulicama Grada Splita.
Ništa kinezi samo Volvo,Man,Neoplan,Setra,Mercedes.

josipgrgin

Ovaj bus bi bilo steta ispilat , valjda ima jos ljudi koji su za to da ga se sacuva I eventualno uredi.Zamislite nakon nekoliko mjeseci ili godina ugledate 688  na cesti potpuno sreden i onaj njegov poznati zvuk. To bi billa prava atrakcija.Moze li neko pokusat nagovorit upravu Prometa da se bus sacuva.
Ako Rijecani nisu sacuvali svoj , ajmo mi Splitska zupanija pokusat nesto ucinit i sacuvat jedini bus SG 220 u Hrvatskoj i dokazat da volimo buseve , a ovaj je bas poseban.

podgora

Citat: josipgrgin  u Lipanj 11, 2019, 19:32:13
Ovaj bus bi bilo steta ispilat , valjda ima jos ljudi koji su za to da ga se sacuva I eventualno uredi.Zamislite nakon nekoliko mjeseci ili godina ugledate 688  na cesti potpuno sreden i onaj njegov poznati zvuk. To bi billa prava atrakcija.Moze li neko pokusat nagovorit upravu Prometa da se bus sacuva.
Ako Rijecani nisu sacuvali svoj , ajmo mi Splitska zupanija pokusat nesto ucinit i sacuvat jedini bus SG 220 u Hrvatskoj i dokazat da volimo buseve , a ovaj je bas poseban.
Pa ajmo ja san za ja san to prvi pokrenija

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk

Ništa kinezi samo Volvo,Man,Neoplan,Setra,Mercedes.

Paško

Nemojte bit mala dica. Pa nije forum misto di ćete išta moć postić. Reakcije na moj post, tekst i članak pokazuju da je ovaj autobusu u najmanju ruku zanimljiv i generalnoj populaciji, a uz određena ulaganja mogao bi biti poprilično unosan. To je ono što treba pokazati ljudima koji odlučuju, ljudima iz Prometa, a oni sigurno ne čame po ovom forumu i čekaju što ćemo reći. Ljudima treba dati do znanja da ovaj autobus vrijedi puno više od nekog SG 313 ili Conecta G, a nije njima jednakovrijedan samo po tome što bi išao u program staro za novo. Pisanjem po forumu to nećete postići. Ja ću to pokušati dati do znanja ljudima koji rade u Prometu, a vi imate puste kontakte na kojima možete pisati mailove ovdje: http://promet-split.hr/kontakt

Zašto ne biste poslali mail direktoru ili vođama komercijalnog ili tehničkog sektora? Nemate što izgubiti.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

netko

Svima sve najbolje. Svi bi ga htjeli vidjet na bilo koji način kao npr. što je ZET (bio?) sačuvao O305g za odmor vozača. Pošto #688 odlazi staro za novo dobija li Promet novce po kg željeza ili se to u ovom slučaju ne računa? Ako ne, neće bit zapreke puno za neku kombinaciju spasa.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

man323

Koliko je meni poznato, zamjena staro za novo zahtjeva rashod starog vozila (odjava kao potvrda) te rezanje ili pilanje kako želite. Promet će vrlo vjerojatno dobiti novac od starog željeza za 688, to nije upitno.
Vjerojatno će biti nemoguća misija dobiti direktora preko e-maila, jer znate kako to u RH funkcionira, pa shodno tomu, evo vam broj direktora: 021 - 407 801

Lion's Driver

Svakako šteta da ga se samo tako uništi ali, Prometu taj autobus više ništa ne znači, oni u njemu trenutno vide samo gomilu materijala koji će unovčit. Što je rekao naš prijatelj Amfan, onaj tko ima veze u Prometu može razgovarat a na nama ostalima je da ih "bombardiramo" mailovima, ne ide drugačije. Od foruma i rasprave u ovom slučaju nema ništa. Teško da će se išta postići i sa tim "bombardiranjem" preko maila al vrijedi pokušati. Naravno u meilu naznačiti da pišemo u ime cijele jedne grupe ljudi.
Znamo svi da živimo u HR di svaka bilo kakva vlast pa i dobar dio puka gledaju samo kroz novac.

leonardo123

Ovo što ću napisati vjerojatno će izazvati veliku pobunu, ali smo ipak na forumu pa svatko ima svoje mišljenje.

Moje mišljenje jest da se u ovom stanju gbr 688 ne bi trebao sačuvati. Jednostavan razlog leži u tome što nitko od nas ne zna što je sve promijenjeno na autobusu od početka do kraja trajanja njegovog služenja Splitu. Vrlo vjerojatno se radi o tome da je sadašnji motor ubačen iz nekog drugog autobusa, možda je i mjenjač mijenjan ili još neke druge stvari. Međutim, pošto nemam uvida u Split i garažu Prometa, postoje li neizrezane Avtomontaže ili su se bar sačuvali neki dijelovi? Smatram kako je sad već kasno za bilo kakvo uređivanje ako ništa od toga nije ostalo. Nije isti užitak voziti se u koliko toliko originalnom stanju tog 29-godišnjaka ili u polusklepotini koja jedva ide. Mišljenja sam da bi se takve inicijative trebale krenuti provoditi u onom trenutku kada dođe do rashoda više takvih istih autobusa pa bi se onda sačuvali svi dijelovi i sklopili u jednog. Nešto slično pokušalo se napraviti sa riječkim SG 220 (gbr 567) i sa SU 220 (gbr 412) međutim od toga nije bilo ništa te su oba dva rashodovana.

Iz ove ideje mogla bi se izroditi inicijativa za spas Libertasovih SU 220 jer su, prema dostupnim slikama i podacima u temi Libertas, a i po nekim informacijama odlično održavani i prekrasno izgledaju. Ima ih još puno i smatram ako se na vrijeme organizira inicijativa za spas barem jednog dubrovačkog SUa bilo bi itekako od koristi. To govorim zato što će vrlo vjerojatno prolaskom novog natječaja za Libertasove nove autobuse SU lagano biti istisnuti.

Paško

U garaži je još uvijek devet olupina ostalih SG 220 s kojih se može skinuti valjda svaki mogući dio.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!