MAN SG 220 Avtomontaža

Autor Paško, Svibanj 23, 2011, 16:19:56

Paško

Došao sam na ideju za otvaranje nove teme koja će, kao što je i u naslovu rečeno, biti posvećena Avtomontažama. Mislim da oni zasigurno zaslužuju svoju vlastitu temu. Tko zna koliko ćemo ih još gledati na cesti. Slične stvari su napravljeni u Zagrebu i Rijeci pa i evo jedna i za Split.

U Splitu je ostalo još 6 od 41 Avtomontaže: g.b. 681, 682, 683, 684, 687 i 688 - svi iz 1990. (kupljeni za prvenstvo u atletici u Splitu)
Rashodovani su g.b. 536-561 (SU 220), 572-576 (SG 220 s tri vrata), 679, 680, 685 i 686

O njihovom stanju se da raspravljati. Nikad se nisu kvarili i uvijek su bili na raspolaganju. Nitko se ne brine o njima. Samo trunu i voze kao rezerve, a da ih se uredi i recimo, stave tapecirana sjedala, bili bi odlični autobusi. Nebi bilo ljudi koji se stalno žale "Ovaj bus je star 100 godina", itd. 3 su obnovljena 2006. (679, 681, 682). Zapravo je to samo bilo bojanje u žutu boju. Bit će zaista žalosno ako se nijedna ne sačuva.
Avtomontaže su bile hit kad su došle 1990. u Split. Vozačima je to bio odmor od Ikarusa i stvarno su ih voljeli.

682, 683 i 687 su među najboljima. Oni nemaju skoro nikakvih problema i to mi je drago. 687 je bio na rubu rashoda, ali je opet registriran i dobio je nove registracijske tablice (ST-982-UE, a prijašnje su bile ST-360-BH i ST-282-GF).
681 stalno ima svojih problema, a kvačilo mu je očajno. Ima Ikarusov motor. 684 je dosta trom i sporo vuče, a 688 buči očajno unutra, ali to nije neki velik problem.

Unutrašnjost je većini dobra (kakva za AM može biti). Neki od sjedala su završili u Sanosima i drugim starijim autobusima. U 683 i 684 nedostaju dva sjedala u posljednjim redovima
U nekima su neka sjedala mjenjana i stavljena su ona iz Sanosa ili Ikarusa. 684 ima užasan krov
Jedina iznimka je g.b. 681. Njemu je unutrašnjost obnovljena. Dobio je vozačku kabinu iz O305G, a i pod i krov su potpuno mijenjani.
Ovo je sve obnovljeno i u prikolici:


Neke slike unutrašnjosti iz arhive:
Loše sjedalo iz g.b. 681:
http://img205.imageshack.us/img205/5548/dsc00785f.jpg
Kombinacija Sanosa i Ikarusa iz g.b. 682:
http://img641.imageshack.us/img641/5291/picture282.jpg
Razbijeno sjedalo u g.b. 683 i još neko čudno:
http://img683.imageshack.us/img683/5449/picture131.jpg
http://img42.imageshack.us/img42/9379/picture157m.jpg

Avtomontaže 679-688 skoro nikada nisu imale reklame, zahvaljujući Prometovoj posebnoj shemi koju imaju. Ipak, g.b. 686 i 679 jesu. 686 je sredinom 1990ih dobio reklamu za Coca-Colu, a ta je skinuta oko 2005. kad je dobio novu, za SuperSport. Ostavila užasne tragove na autobusu. Od Coca-Cole je g.b. 686 postao crveni i takav je do kraja vozio. 679 je imao reklamu za Nexus Informatiku. Ovo je slika sa starog foruma (by Ivan) na kojoj se vide ostaci reklame:
(u crnom djelu je velikim slovima pisalo Nexus, itd.)
Kao što smo već spominjali, 572 je imao Lord Extra, 574 Autoroller, a 575 Pall Mall reklamu. SU 220 su uglavnom imali male reklame, ali g.b. 542 (koji je i zadnji od njih ostao) je imao žuto-plavu reklamu za Auto Hrvatsku od koje su kasnije ostale pruge.
Neke starije slike iz novina i sa starog foruma:
g.b. 575:

g.b. 686, Coca-Cola:

g.b. 688, 68x i 575 (lijevo):

g.b. 686 nakon skidanja reklame (by maky):
http://img104.imageshack.us/img104/189/dsc00606eu0.jpg
g.b. 542 (maky):
http://img470.imageshack.us/img470/2203/dsc02319ne8.jpg

Kad smo već kod SU, jeli netko riješio onaj misterij žutih AM s ovih videa (prvi na početku, a drugi na 1:50)?


Kad su obojani? Koji su približno g.b.?

Molim od sad sve povezano s AM neka ide u ovu temu.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

tramvajac 92

Ni pod koju cijenu ugrađivati tapecirana sjedala u SG 220!!
Evo i razloga zašto:
1.) To onda (za mene) više nije taj bus, jer pravi "kostolomac" kako su ga ovdje zvali ima drvena sjedala i ručni mjenjač.
2.) Grad je pun raznoraznih "mulaca" kojima je cilj uništavanje javne imovine. Ti si sam to lijepo dokumentirao: http://www.autobusi.org/forum/index.php?topic=116.msg107464#msg107464

Paško

Citat: tramvajac 92  u Svibanj 23, 2011, 18:30:38
Ni pod koju cijenu ugrađivati tapecirana sjedala u SG 220!!
Evo i razloga zašto:
1.) To onda (za mene) više nije taj bus, jer pravi "kostolomac" kako su ga ovdje zvali ima drvena sjedala i ručni mjenjač.
2.) Grad je pun raznoraznih "mulaca" kojima je cilj uništavanje javne imovine.
Tu si u pravu. Ja sam ipak govorio o tome da svaki (al' baš svaki) put kad se vozim u Avtomontaži, netko se potuži. Svaki put.

S 1) se posebno slažem. Koja milina je kad ujutro, kad nema nikoga, staneš na sredinu prikolice i voziš se po strmim i rupama ispunjenim splitskim cestama. Ma kome treba teretana, imaš AM! ;D
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Evo za pokretanje ove teme 4 slike.

Danas na Žnjanu g.b. 683 prolazi:

i na stanici pozira (primjetite staru tablu za liniju 7: Mertojak-Zvončac-Mertojak),:

a prije njega g.b. 688 na liniji 8:



Treba se okusit vožnja u g.b. 688. Taj unutra buči neopisivo glasno. Od MANovog motora ne čuje se ništa drugo, a najgore je vozačima. Plus, trese se i vuče k'o lud pa jadni starci u njemu samo što ne padnu (pa nisu baš). Definitivno favorit!

683 i 688 jedino nemaju ove naljepnice. Neke su služile za prikrivanje njemačkih natpisa na polovnjacima.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

679-688 su prije imali drugačiji stražnji kraj.
Ovako je izgledala originalna shema (makyjeva slika):

U vrijeme kad su se 679, 681 i 682 bojali u žuto i ostali su izgubili ove pruge na zadnjem kraju (samo je 680 kasnije ostao bez njih). Mislim da je 684 još prije preobojan jer je imao neki sudar straga. Taj zadnji kraj je i onako izgledao očajno, tu je uvijek bilo raaaznih zakrpa.

Ovaj 680 i 686 su stvarno bili za rashod, ali ostala dva (679 (koji je još i obnovljen!) i 685) nisu imali nekih problema, mogli su još vozit. Vjerojatno opravdani razlog za njihov rashod ne postoji.

BTW, je li može netko potvrdit da je g.b. 680 kasnije dobio drugi motor? Maky?
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

mainz

Super slike. Nemogu više čekati. ;D Sutra sam večeras u Splitu. :)

Jeli neke od nih vozaju stalno na jednoj liniju?

mainz


Paško

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Gohur

obozavam njihov zvuk,pogotovo kad ga vozac razvuce u prvoj ;D
nego ovaj 684 ima neki problem s zadnjim jastucima,prepumpani su i prikolica skace ko luda,i pri kocenju na preskoke blokiraju kola ;D ;D ;D

troosovinac

Citat: Gohur  u Kolovoz 17, 2011, 21:47:23
obozavam njihov zvuk,pogotovo kad ga vozac razvuce u prvoj ;D
nego ovaj 684 ima neki problem s zadnjim jastucima,prepumpani su i prikolica skace ko luda,i pri kocenju na preskoke blokiraju kola ;D ;D ;D
ABS zeza
bela lađa

kapetanakis

    Sad mi je tek jasno zašto tolike molbe za vozit u Prometa

inspektor Maska

#14
Citat: kapetanakis  u Kolovoz 21, 2011, 00:38:57
   Sad mi je tek jasno zašto tolike molbe za vozit u Prometa
To su sve jadnici šta su u krivoj stranci, inače se u zadnje vrijeme upada i bez molbe na koje ti god radno mjesto treba.