Samozapaljenja

Autor erobuss, Prosinac 17, 2007, 20:52:01

telige

Evo grube(okvirne, neprecizne) top liste "najvatrenijih" proizvođača spomenutih u ovoj temi:
1.Neoplan             15       39,46 %
2. Setra                10       26,31%
3. MAN                  4         10,53%     
4. Mercedes           3          7,9%
    Volvo                3          7,9%
    ostali                3          7,9%


Neoplan je neosporivi neslavni kralj ove liste. Na pristojnoj udaljenosti ga prati Setra. Ta dva proizvođača čine gotovo 2/3 (65,77 %) svih zapaljenja autobusa spomenutih u ovoj temi.MAN sa 4, Mercedes i Volvo sa po 3 zapaljenja također nemaju razloga za veselje, ali su u puno boljem položaju od prva dva proizvođača. Svi ostali imaju 3 zapaljenja.

Za kvalitetniju analizu trebali bi znati koji udio drže među svim registriranim autobusima spomenuti proizvođači, a za zapaljene autobuse:starost vozila, koliko su prošli, da li su bili obnavljani, da li im je bila obnavljana električna instalacija i uređaji, spojevi na uređajima ( pretežiti uzroci požara navode se električne instalacije, odnosno kvarovi na njima i uređajima).Uz te podatke moglo bi se precizirati problem: da li je to tvornička greška(materijal slabije kvalitete, konstrukcijska greška i slično), greška vlasnika kod održavanja, šlampavo izvedeno obnavljanje ili nešto čevrto,peto.


  Bilo bi najbolje da nema tih zapaljenja, ali nažalost, stvarnost je drugačija.


 
Nema me.

mesinovic

 "uzroci požara navode se električne instalacije,"

Ja mislim da nije ovo gore uzrok samozapaljenja, skoro sam bio na jednom predavanju o autobusima(u svicarskoj) i bas sam pitao da li neoplani najcesce se zapaljuju, kaze Expert da nije tacno da svi mogu da gore , a najcesce je Defekt na cjevima dovoda goriva u samom djelu motora ,jer su velike temperature i dovoljno je da jedno crijevo ima rupicu ko igla i  ima da gori sve , i jos jedna istinita prica isto u svici ,autobus Setra 431 dt nov izgorila , zbog cega ,vozac se vracao prazan i izbaci cigaretu kroz prozor koja je pozadi uletila u zracni filter i setra izgorila zbog toga, utvrdjeno od strane eksperata.

Toliko od mene : ;)

telige

#212
Citat: mesinovic  u Veljača 23, 2011, 20:45:32
"uzroci požara navode se električne instalacije,"

Ja mislim da nije ovo gore uzrok samozapaljenja, skoro sam bio na jednom predavanju o autobusima(u svicarskoj) i bas sam pitao da li neoplani najcesce se zapaljuju, kaze Expert da nije tacno da svi mogu da gore , a najcesce je Defekt na cjevima dovoda goriva u samom djelu motora ,jer su velike temperature i dovoljno je da jedno crijevo ima rupicu ko igla i  ima da gori sve , i jos jedna istinita prica isto u svici ,autobus Setra 431 dt nov izgorila , zbog cega ,vozac se vracao prazan i izbaci cigaretu kroz prozor koja je pozadi uletila u zracni filter i setra izgorila zbog toga, utvrdjeno od strane eksperata.

Toliko od mene : ;)


Kada citiraš nešto onda citiraj tako da ne izlazi iz konteksta ili uopće ne citiraj!!! Zaboravio si citirati riječ "pretežiti"!!! To znači da to nije jedini razlog samozapaljenja već da ima i drugih stvari,a ti si citirao tako kao da se električne instalacije spominju kao jedini uzrok. Molim obratiti pažnju na takve stvari.
Nema me.

mesinovic

Najcesci uzrok je rasprsivane dizela(defekt cijevi dovoda u podrucju motora) po veoma vrucem autobuskom motoru ,a ti mozes misliti sta hoces ,svako ima pravo da misli sta hoce a ,(telige) a drugo su stvarni uzroci samozapaljivanja: :D

I jos nesto odakle su ovi podaci gore(u %) ako se sme pitat ?

Shole

Pa napisao je čovjek da je samo pregledao cijelu ovu temu i zbrojio i oduzeo kolko ima kojih. Još je naglasio da nije vjerodostojno jer se nezna koliko koje marke ima registrirano u HR

Tomek

Zanimljivo je to da Neoplana pogotovo ovih starih koji se zapale ima prilično više u Hr. nego Setri tako da kad bi radili neki prosjek bilo bi tjesno.

telige

Citat: mesinovic  u Veljača 23, 2011, 21:59:40
Najcesci uzrok je rasprsivane dizela(defekt cijevi dovoda u podrucju motora) po veoma vrucem autobuskom motoru ,a ti mozes misliti sta hoces ,svako ima pravo da misli sta hoce a ,(telige) a drugo su stvarni uzroci samozapaljivanja: :D

I jos nesto odakle su ovi podaci gore(u %) ako se sme pitat ?
Evo jedne iskustvene ekspertize MUP-ovih forenzičnih stručnjaka o samozapaljenjima vozila iz 2009:
http://www.mup.hr/UserDocsImages/PA/onkd/1-2010/perusko_belas.pdf

Postotak: 1+2+3+4+5=38    (15:38)x100=39,46 %   Nadam se da ti je sada jasnije ovo sa postotkom.Malo matematike i to je to.

Nema me.

Sonja


Tomek

Ajme meni, počela sezona zapaljenja.. Bus je koliko vidim po slikama Neoplan Cityliner N116 od Marića iz Zagreba.

mate

Jutros u Šibeniku

http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/zapalio-se-autobus-u-sibeniku-svi-putnici-na-vrijeme-pobjegli-227382

i opet nasi novinari biseri - "...Gradski autobus Autotransa...". Neka se prvo raspitaju o vlasniku busa, te tek onda pisu.
A i bome je ATP Sibenik nazalost cest gost ove teme :'(

peron24

Ovo je već deveti slučaj u ATP-u u zadnjih par godina što je s obzirom na održavanje i brigu realno za očekivati >:(
A šta je najzanimljivije noviji busevi se više zapaljuju od starih,tako da starost nije presudna kako se u medijima stalno naglašava.Inače imamo desetak njemačkih buseva starosti od 25-30 godina koji se sasvim dobro drže  i pouzdaniji su recimo od Aabenri o kojima nitko nevodi računa...

A o novinarima iz već spomenutih novina neću trošiti riječi,lani je jedan šibenski TAM kod Skradina imao manje zapaljenje a oni su stavili arhivsku sliku potpuno izgorjele makarske Setre ...njih veseli kad imaju šta pisat u crnoj kronici.ŽALOSNO!

tomekk

Jupi.Baš super.Ostali bez 555, a sad se zapalila i 504.... :( :( Koliko mi se čini linija Dubrovnik-Varaždin...

http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/kod-kastel-gomilice-u-voznji-planuo-bus-nitko-nije-ozlijeen-228309
Život je kao matematika - ako ide lako, vjerojatno nešto radite pogrešno
RIP Grga

Tlimfocit

Prošao sam kraj njega prije sat vremena. Izvana se ne vide nikakva oštećenja.

tomekk

Život je kao matematika - ako ide lako, vjerojatno nešto radite pogrešno
RIP Grga

Tomek

Rijetkost da se zapali Eurobus, koliko vidim izgorio je toliko da ga više nećemo viđati...