Nabavka novih autobusa (obnova voznog parka)

Autor man134, Studeni 29, 2007, 11:11:52

Zadarsko dite

Sto je, po tvom misljenju, lose ili losije konstruirano na solarisovim autobusima?

Po cemu je to velika razlika izmedju man-ovih i mercedesovih motora te cumminsa i dafa koje ubacuju u solarise?

Mjenjaci i osovine su ZF, mozda negdje voith mjenjac., to ne trebas komentirati.


man323

Generalno kad pogledaš obloge iznad vrata, sve je nekako šuplje i nije pokriveno, ispuštanje viška zraka se čuje unutra, previše klapaju u vožnji, a što se tiče motora, DAF se nije pokazao lošim, ali mislim da MAN nudi najbolje motore što se tiče kvalitete i pouzdanosti.

MAN truck bus

@man313

Što je tebi točno ovdje nije pokriveno i što je to šuplje? (Slika 1, izvor: http://www.ebus.ee/view/13410/)
Obloge su slične onima u Crosswayu LE koje definiramo ovdje na forumu kao obloge koje ugrađuju u autobuse da budu jednostavniji i da ima što manje klaparat, no odjednom u slučaju Solarisa oni su šuplji i ne pokrivaju sve.  ???
Što se tiče ispuštanje viška zraka unutra čuje se bome i kod ostalih proizvođača, a kod IVECO - a se čuje i automatsko odzračivanje vrata.  th-down Stalno se spominje to klaparanje u vožnji, no po kakvim će cestama voziti uopće nije ni čudo da budu klaparali. Kada marin klaparanje na Citelisima navodi kao manu autobusa, onda redovno bude popljuvan, ali kada se isto to stalno reciklira za Solaris onda je to ok.  ::|

Navedi mi argumentirana obrazloženja i tehničke nedostatke DAF - ovih motora u odnosu na MANove.
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

citaro

Citat: man313  u Srpanj 28, 2019, 09:36:12
Generalno kad pogledaš obloge iznad vrata, sve je nekako šuplje i nije pokriveno, ispuštanje viška zraka se čuje unutra, previše klapaju u vožnji, a što se tiče motora, DAF se nije pokazao lošim, ali mislim da MAN nudi najbolje motore što se tiče kvalitete i pouzdanosti.

u kojim si se ti solarisima vozio? svicarski winterthur ima solarise, najstariji su 2002. godiste i zavrsna obrada im je vrhunska i apsolutno nista ne klapa. ista iskustva imam i s ostalim solarisima u svicarskoj...

man323

#529
Citat: MAN truck bus  u Srpanj 28, 2019, 13:12:23
Navedi mi argumentirana obrazloženja i tehničke nedostatke DAF - ovih motora u odnosu na MANove.
- EDC se pali uz safe-mode
- redovito gube rashladnu tekućinu
- u roku od dvije godine na nekoliko njih riknula turbina

Što se tiče pogonskog sklopa, tu se MAN pokazao najboljim, Mercedes je svoje ime prokockao (vidi riječke Citare koji su imali masu problema, samo nekoliko splitskih ima originalne motore, a tek kakvu su torturu ZET-ovi Citari prolazili)

Ne mogu potvrditi tvoje iskustvo, ja sam se vozio u potpuno novim Solaris Urbinima (u vlasništvu NVG - Nassauische Verkehrsgesellschaft) koji su bili stari tek 3 dana, iznutra je sve klapalo, vozači su se žalili na loš ovjes i volan te na lošu reakciju motora unatoč tomu što motor ima više od 300 KS. Najviše su problema imali sa desnom klapnom gdje se nalazi taster za vrata: često se nisu dala zatvoriti. Često gube zrak pa im padne jedna strana, imaju problema sa staničnom kočnicom i puno toga.

Zadarsko dite

Man313, Ti ocito ne podnosis tvrtku Solaris iz nekog svog razloga.

DAF i cummins su izuzetno kvalitetni motori i jako su dobri. I MAN i mercedes i IVECO, svi danas rade prilicno dobre strojeve.
I svima ce riknuti turbina ako sivonja za volanom przi motor i grije ga te, kad stane, ne saceka par minuta dok se ulje u motoru malo ne ohladi i rashladi i turbinu usput. Vrijedi za sve turbo motore. Ili sivonja koji ne mijenja ulje redovno.

Curenje i gubitak rashladne tekucine je kvar, sustav mora biti zatvoren i s nadpritiskom inace ce se motor pregrijati. I kvar se mora sanirati.

Man najbolji? A problemi s EGR-om i interkulerom prije koju godinu? Glave motora jos prije toga? Dobri motori koji ponekad imaju skupo odrzavanje i skupe rezervne dijelove.

Pises ovjes i volan na novim solarisima? ZF je krivac, iste prodaje i drugima, kod drugih valjda ne klapa.......


Solaris je nedavno prodan, nisu vise u privatnom vlasnistvu  poljske obitelji, sad su neki drugi gazde. Baci malo oko po netu.

Meni je osobno drago sto su se pojavili na trzistu, sad su cetvrti proizvodjac i razbijaju famozni trokut koji je dijelio trziste u nas.

Jerbo, konkurencija je dobra, korisnici mogu samo imati korist.
Iskreno receno, radje bih vozni park solarisa prosjecno starih pet godina nego manova (mercedesa, fordova, volva, younameit) prosjecno starih deset godina.


Sve klapa, sve se rasklapa, nesto prije, nesto malo kasnije....... good_boy


man323

Prijatelj mi radi u MVG u Minhenu i govori mi da unatoč što MAN drži najviše udjela u voznom parku, oni najmanje borave u radionici, dok najviše borave Solarisi i to na duže vrijeme.

MAN truck bus

Citat: man313  u Srpanj 29, 2019, 21:19:11
- EDC se pali uz safe-mode
...
Ne mogu potvrditi tvoje iskustvo, ja sam se vozio u potpuno novim Solaris Urbinima (u vlasništvu NVG - Nassauische Verkehrsgesellschaft) koji su bili stari tek 3 dana, iznutra je sve klapalo, vozači su se žalili na loš ovjes i volan te na lošu reakciju motora unatoč tomu što motor ima više od 300 KS. Najviše su problema imali sa desnom klapnom gdje se nalazi taster za vrata: često se nisu dala zatvoriti. Često gube zrak pa im padne jedna strana, imaju problema sa staničnom kočnicom i puno toga.


Što se tiče safe moda, ako je računalo prebacilo autobus u safe mod ima neki razlog, pa ako se dodatno pali EDC lampica očigledno ima nekih problema s dovodom goriva. Na ZETovim Cityima i Citarima se također uz EDC pali safe mod.

Loša reakcija motora je prouzrokovana ECO modom > vidi slučaj ZET MAN Lion's City G. Sve velike serije u početku imaju problema s vratima dok se ne razrade, pa kako MAN tako i Solaris. Problem s nivelacijom imaju i ZETovi Citari G Facelift (pogledaj fotografije na ZETovom podforumu). Probleme sa staničnom kočnicom imaju i ZETovi MANovi svih generacija. Često nakon zatvaranja vrata ne želi odmah otpustiti ili prvo nabije gas, pa tek onda otpusti stanična kočnica.

Prenosim u potpunosti par tekstova vozača te putnika GSPa Beograd vezanih za Solarise te prijeđene kilometre od srpnja 2013.
Citat:
Solaris Urbino 18 je jedan od najboljih vozila za gradske uslove saobraćaja.Upravljiv,bezbedan po putnike i vozača,udoban čak i na našim rupama koje imamo na kolovozima,lak za manevrisanje u gradskoj gužvi.Uz redovno i dobro održavanje idu bez problema.Skoro sam vozio jedan koji je prešao 960000 km i i dalje je u izuzetnom stanju čak i sa našim očajnim održavanjem.

Citat:
Suština je da su vozila stvarno izvanredna.
Citat:
Odličan autobus, čak i sa očajnim održavanjem koje ima Gsp-Beograd... Za vozača, po meni najbolji od svih do sada koje je Gsp-Beograd imao... A i za putnike je odličan, vrhunsko grejanje i odlična klima, naravno na kome to sve radi kako treba..

"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

Dreamwalker

#533
Citat: man313  u Srpanj 29, 2019, 21:19:11
- EDC se pali uz safe-mode
- redovito gube rashladnu tekućinu
- u roku od dvije godine na nekoliko njih riknula turbina

Što se tiče pogonskog sklopa, tu se MAN pokazao najboljim, Mercedes je svoje ime prokockao (vidi riječke Citare koji su imali masu problema, samo nekoliko splitskih ima originalne motore, a tek kakvu su torturu ZET-ovi Citari prolazili)

Ne mogu potvrditi tvoje iskustvo, ja sam se vozio u potpuno novim Solaris Urbinima (u vlasništvu NVG - Nassauische Verkehrsgesellschaft) koji su bili stari tek 3 dana, iznutra je sve klapalo, vozači su se žalili na loš ovjes i volan te na lošu reakciju motora unatoč tomu što motor ima više od 300 KS. Najviše su problema imali sa desnom klapnom gdje se nalazi taster za vrata: često se nisu dala zatvoriti. Često gube zrak pa im padne jedna strana, imaju problema sa staničnom kočnicom i puno toga.

Citat: man313  u Srpanj 28, 2019, 09:36:12
Generalno kad pogledaš obloge iznad vrata, sve je nekako šuplje i nije pokriveno, ispuštanje viška zraka se čuje unutra, previše klapaju u vožnji, a što se tiče motora, DAF se nije pokazao lošim, ali mislim da MAN nudi najbolje motore što se tiče kvalitete i pouzdanosti.

Generalno ti mogu reć da generaliziraš.

Solarisu trebamo dat priliku da se pokaže i dokaže. Mi nemamo nikakvu proizvodnju autobusa ili bilo kakvih motornih vozila da bi mogli reć kako Solaris ne valja. U Hrvatskoj vozi samo jedan Solaris i nigdje nema nikakvih podataka o broju kvarova ili lošijoj kvaliteti. MAN je jako dobar gradski autobus, no statistika govori da od 9 potpuno izgorjelih autobusa u Hrvatskoj ove godine, 4 su marke MAN, a od toga je 3 gradskog tipa. Taj podatak ne govori zapravo ništa, jer ne možemo generalizirati da je zato MAN loš.
Beograd je recimo jako jako zadovoljan, a znamo kakvo je stanje u Beogradu - loše. Nemojmo se zavaravati, nije ni kod nas nešto bolje. Da nema ovog EU programa sa zamjenom voznog parka, i kod nas bi vozile kante.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

podgora

Je to sve al priznajte da Solaris ima prahistorijski volan i komandnu tablu.

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk

Ništa kinezi samo Volvo,Man,Neoplan,Setra,Mercedes.

MAN truck bus

#535
@podgora

>hammer<

Koja tabla ti je točno prahistorijska? One standardne koje se ugrađuju u MAN, MB, IVECO, Solaris: VDV i ACTIA ili možda MOKI koja se ugrađuje samo u Solarise po želji kupca? Da nije možda najnovija touch screen tabla koja se ugrađuje, ne bi vjerovao, samo u Solarise?  umnik2

Izvor fotografija: http://galeria.solaris-club.com/categories.php?cat_id=107
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

podgora

Citat: MAN truck bus  u Kolovoz 01, 2019, 11:26:10
@podgora

>hammer<

Koja tabla ti je točno prahistorijska? One standardne koje se ugrađuju u MAN, MB, IVECO, Solaris: VDV i ACTIA ili možda MOKI koja se ugrađuje samo u Solarise po želji kupca? Da nije možda najnovija touch screen tabla koja se ugrađuje, ne bi vjerovao, samo u Solarise?  umnik2

Izvor fotografija: http://galeria.solaris-club.com/categories.php?cat_id=107
Opala nisan zna da se prominija mislija san da su jos na onoj tabli iz Omsija.

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk

Ništa kinezi samo Volvo,Man,Neoplan,Setra,Mercedes.

MAN truck bus

Za ovo ide 2x >hammer< >hammer<

Ponuda 3 vrste tabli je jednaka godinama, a nova tabla na dodir dostupna je odnedavno. kava
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

man323

#538
MAN Importer se 06.08. žalio na odluku o odabiru za 11 autobusa.
Koliko se meni čini, ove autobuse ćemo tek vidjeti sredinom 2020. u Dubrovniku.

smogovci.bbb2

"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza