Fotografije iz ZET-ove prošlosti

Autor Portos, Prosinac 02, 2007, 08:48:07

Portos

Citat: Shole  u Lipanj 12, 2019, 20:27:46
Do koje godine otprilike su novi autobusi dolazili sa vratima plavo ofarbanima ?   Ovaj ima samo jedno krilo u toj staroj shemi, ostala imaju krem gornji dio
Nisu dolazili.
Obično su plavo obojana vrata dolazila sa ARZ generalke. Iz Prijedora su i dalje bila krem-plava.
S obzirom koliko su bila kvalitetna i koliko su im lomili vodilice dobro da su na busu samo jedno plavo krilo stavili.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

smogovci.bbb2

Ikaruse smo zvali ŠKRIPARUS koliko su im škripale kočnice i harmonika ::|
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

Portos

Kočnice su škripale odnosno cvilile na novim autobusima. nakon zamjene pakni u ZET-u više nisu škripale. Harmonike su škripale jer se između okretaljki i poda sakupljala prljavština koju nisu čistili.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

tramvajac 92

Citat: Tomek  u Lipanj 12, 2019, 15:54:00
Iz Nikoline arhive.
Ove fotografije su mi osobno možda jedne od najboljih, IK160B gbr 231 (ex 247) slikan 23.10.1995., tek koji mjesec pred rashod, koliko vidimo u prilično 'Ikarus' stanju.
Linija je 136!
Di je tad stajao 136? Jer se na prvoj fotki vidi da ima putnike, a s današnjim rasporedom perona, trebao bi prazan biti.

Tomek

Iz Nikoline arhive.
Crveni bus nije ZET-ov, ali tu su dva TAM-a, 260A116M Avtomontaža gbr 29 i 260A116M Autokaroserija gbr 975. Črnomerec 3.3.1995.


Ivan

#935
Citat: 421  u Lipanj 12, 2019, 20:10:36
U ratno doba i do samog kraja eksploatacije, ovakve slike prekrcanog  bus123 bile su više pravilo nego iznimka.
Osim toga, ovaj je još dobro izgledao jer su se  jastuci prilično ravnomjerno pridigli.
Najjakije mi je bilo kad smo na 212 od Dubrave prema Sesvetama vozili nagnuti na lijevu ili desnu stranu, jer se jastuci nisu izravnali.To bijaše iskustvo! I normalna, gotovo svakodnevna pojava na linijama s IK predznakom.
Zanimljiva je mješavina stare i nove sheme natpisa "ULAZ" i "IZLAZ" na bokovima vrata i iznad vrata, te uputa o kupnji karata.
Črnomerec kao terminal nije doživio veće preobrazbe, tad su Žika i Favoritke vodili glavnu riječ.
Ja nekako posebno pamtim ove prekipane IK na lin.107 iako ih je svuda bilo, isto tako kad bi došli na 107 beskonačno bi gubili zrak i turirali, vozili s otvorenim vratima itd., dok na 114 ipak pamtim relativno normalne vožnje iako je recimo krčanje mjenjača bilo standard; bar što se tiče APP pretpostavljam da su, samorazumljivo, ipak ciljali da one najdefektnije šalju na službe koje nisu bile cjelodnevne.

Što se tiče NG272 na 136, mislim da su tamo kao i na 115 postali uobičajeniji tek s nabavkom 1995., 1994. su prvi znali zalutati (i ostaviti dojam kao svemirski brodovi) i na zapad, ali uglavnom su bili na 109.

A slike su stvarno super.  8-8

Portos

Citat: Ivan  u Lipanj 18, 2019, 13:03:45
Ja nekako posebno pamtim ove prekipane IK na lin.107 iako ih je svuda bilo, isto tako kad bi došli na 107 beskonačno bi gubili zrak i turirali, vozili s otvorenim vratima itd., dok na 114 ipak pamtim relativno normalne vožnje iako je recimo krčanje mjenjača bilo standard; bar što se tiče APP pretpostavljam da su, samorazumljivo, ipak ciljali da one najdefektnije šalju na službe koje nisu bile cjelodnevne.
Ikaruse su počeli kupovati nakon što je ZET imao hrpu MAN-ova koji su u ono vrijeme ipak bili sa vozačkog gledišta odlični autobusi. Ikarusi su imali drugačije papuče kvačila (spojke) koje je za razliku od MAN kuplunga koji se tiskao punom nogom trebalo tiskati prstima. To je mnogima bio problem te se kvačila nisu tiskala do kraja pa su tokom mijenjanja brzina stradavali sinhroni. Gotovo svi zglobnjaci IK 160 do broja 217 i solo 61÷68 imali su poderane sinhrone uglavnom na 3. i 4. brzini te je to još više pogoršavalo stanje tokom mijenjanja brzina. Imali su lošu pneumatiku, i preslabe kompresore koji nisu uspijevali dovoljno brzo dići pritisak zraka da bi autobus zadržao visinu i da se ne nagne kada u njega uđe gomila putnika. Cijevi auspuha su često korodirale pa su plinovi završavali u putničkom prostoru, često je prostor za tablu linije bio zacrnjen od čađi da se nije vidjela linija, a rupe na poklopcu table također crne po rubovima.
O trešnji volana i ljuljanju prikolica su i drugi pisali, međutim pojedini primjerci bili su sasvim dobri što je najviše ovisilo o tome na kojim su linijama vozili i tko ih je vozio.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

Tomek

Iz Nikoline arhive.
7.2.1996. ulovljen je ovaj Ikarus IK160B gbr 200 na Črnomercu.

smogovci.bbb2

Koma. I nakon 23 godine nakon Ikarusa imamo Ikarus (Citelis). Da, nije to za usporedbu ali meni ko putniku je :o
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

t4

Predobre slike. Ikarusa se sjećam ko klinac i kad sam išao u prvi i drugi srednje, bilo je zanimljivih događaja. Uglavnom je bila smijurija sa vratima. Vozač zatvara vrata, ali treća vrata naprave samo "pss" i ne zatvore se. I krene bus sa otvorenim trećim vratima do iduće stanice, stane, sva vrata se otvore, a treća se zatvore haha. I ljudi se deru "vrata, vrata", no neki put uzvici nisu došli do vozača pa je bilo trčanje po busu da se izađe. Sjećam se da su neka vrata znala za vrijeme vožnje šuštati, kao da je zrak izlazio negdje i imalo je posebni miris. Nagnuti su pod teretom bili na sve strane, kočnice cvilile. Volio sam sjediti na ovom skroz zadnjem sjedalu preko puta 4. vrata, bus stane i još se ljulja određeno vrijeme koliko je bio "mekan". Jedan je vozio na 220 i tako je crni dim išao iz auspuha da je iza busa bilo dima kao iz tvornice ugljena. A jedan je bio strah i trepet, znam da je imao reklamu za neku mesnicu narančaste boje, neka krava je bila nacrtana. Taj je imao dubok zvuk i često vozio za Goricu. Jedni Ikarusi su imali taj dubok prodoran zvuk, a jedni su imali neki promukli i tiši zvuk. E sad, kakav i čiji motor je proizvodio određeni zvuk, ne bih znao.

Shole

#940
Tko zna koliko je uopće koštalo održavanje tih poluproizvoda. Deseci tisuća jastuka, ventila, kompresora, remena  i tko zna čega još je izmjenjano na njima u najgore ratno vrijeme kad je nabavka djelova iz Srbije bila zaustavljena, kao i masa mehaničara mobilizirana u HV.   Mislim da su svi odahnuli i feštali po garažama kad su počeli dolazi polovnjaci O305G i SG220.  Jedna Mečka je vjerovatno bez problema i kvarova odradila mjesec dana ili dva na liniji, a Ikarus rijetko koji je sastavio tjedan dana bez ležanja pod njime na cesti.

221

Citat: t4  u Lipanj 21, 2019, 12:24:18
Jedni Ikarusi su imali taj dubok prodoran zvuk, a jedni su imali neki promukli i tiši zvuk. E sad, kakav i čiji motor je proizvodio određeni zvuk, ne bih znao.

Stariji i u većini su imali RABA motore (mekani zvuk), noviji i u manjini su imali MAN motore (snažan zvuk). To se odnosi samo na zglobne, solo su svi bili s RABA motorom.

Inače, vrata su se od strane putnika najlakše otvarala u Ikarusu jer su imali lako dostupnu kutiju, gdje je dovoljno bilo podignuti poklopac i pritisnuti gumb.

Također, IK161 su imali zvučnu najavu otvaranja ili zatvaranja vrata, koja je predugo trajala (par sekundi) pa su vozači znali kretati s još otvorenim vratima dok je najava tulila.

elcamino

Sudar broja 505 i Wartburga. Slika je iz Auto Kluba broj 30, 29.6.1990.
Informacije o navedenom busu i sto je s njim bilo poslije su dobrodosle.

Tomek

Ja mogu dati samo informaciju da je to bio MAN 890 M12 iz 1978.

ikar

Ja sam čuo o tom sudaru iz "narodne predaje"... Dogodilo se na raskrižju kod današnjeg terminalna Dubec, na križanju Dubrave i Roberta Škrnjuga. Bus je bio na 212? prema Sesvetama i pogodio je Wartburga. Poginuli su vozač i suvozač u Wartburgu ali i vozač i putnik na prvom sjedalu iza vozača u busu radi ovih letvi...