Sunsundegui

Autor lav, Siječanj 08, 2008, 22:04:14

lav

Da otvorim ovu temu o Španjolskoj fabrici.
Jedan on najljepših autobusa što se tiče dizaina barem po mom mišljenju je  Sunsundegi Sideral 2000.Globtour ima oko 40 Siderala.Šta vi mislite kakav je ovo bus.Udobnost,ekonomičnost,bezbednost....

Ako neko ima fotku unutrašnjosti ovog busa neka je ovde okači........ ;) ;) ;)

erobuss

Volvo B12B - iz 2003. godine. Uživaj  ;)















stipe15


Lion

Što se tiče dizajna, bus je prelijep - vidio sam nekoliko puta Globotour-ovog u Rijeci. Ne znam koliko je udoban, ali nadam se da ću ubrzo saznati, jer bi se volio voziti u ovako lijepom busu. :)
Grad ti kao svome stanovniku pruži priliku da umjesto sasvim solidne prigradske linije dobiješ lošiju gradsku liniju. Ali si na kraju krajeva građanin, jel tako?!

erobuss

Za sada samo jedan dobar photoshop proizvod našeg španjolskog kolege...


aaaaa

Fenomenalan izgled jedina nejasnoća mi je mjenjač???
NIsam nikada vidio ovakve oznake pa bih volio da znam o čemu se radi?
Automatik? Poluautomatik?

erobuss

Citat: aaaaa  u Studeni 22, 2008, 23:01:31
Fenomenalan izgled jedina nejasnoća mi je mjenjač???
NIsam nikada vidio ovakve oznake pa bih volio da znam o čemu se radi?
Automatik? Poluautomatik?

Volvo I-Shift automatski...

aaaaa

Citat: erobuss  u Studeni 22, 2008, 23:12:48
Citat: aaaaa  u Studeni 22, 2008, 23:01:31
Fenomenalan izgled jedina nejasnoća mi je mjenjač???
NIsam nikada vidio ovakve oznake pa bih volio da znam o čemu se radi?
Automatik? Poluautomatik?

Volvo I-Shift automatski...


Ma pretpostavljao sam da je to u pitanju ali nisam bio siguran
Hvala na odgovoru u svakom slučaju ;)

arsenal

Jedan troosovinski sideral ceskog prevoznika danas u Kotoru.

conecto

Citat: erobuss  u Studeni 22, 2008, 23:12:48
Citat: aaaaa  u Studeni 22, 2008, 23:01:31
Fenomenalan izgled jedina nejasnoća mi je mjenjač???
NIsam nikada vidio ovakve oznake pa bih volio da znam o čemu se radi?
Automatik? Poluautomatik?

Volvo I-Shift automatski...


I-Shift nije automatski mjenjač nego automatizirani. Izraz automatski se koristi za hidrodinamičke mjenjače kakvi su u gradskim busevima, dok su automatizirani u osnovi ručni mjenjači dok automatsko šaltanje vrši elektronika. Zato kad ga slušaš sa strane šaltanje se čuje kao da vozač ručno šalta. I-Shift ima 12 brzina i dolazi iz Volvo tegljača pa kod daleko lakšeg busa pola brzina ni ne koristi.
Inače, svi busevi na Volvo-šasiji su mrak, ali kod ovog Sunsudegui Siderala kod vožnje od volana skoro uopće ne vidiš instrumente.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Slavuj

Takav mjenjac ima i autoturistov neoplan euroliner samo ima 10 brzina a ne 12

Slavuj

Citat: conecto  u Travanj 23, 2009, 18:55:40
Citat: erobuss  u Studeni 22, 2008, 23:12:48
Citat: aaaaa  u Studeni 22, 2008, 23:01:31
Fenomenalan izgled jedina nejasnoća mi je mjenjač???
NIsam nikada vidio ovakve oznake pa bih volio da znam o čemu se radi?
Automatik? Poluautomatik?

Volvo I-Shift automatski...


I-Shift nije automatski mjenjač nego automatizirani. Izraz automatski se koristi za hidrodinamičke mjenjače kakvi su u gradskim busevima, dok su automatizirani u osnovi ručni mjenjači dok automatsko šaltanje vrši elektronika. Zato kad ga slušaš sa strane šaltanje se čuje kao da vozač ručno šalta. I-Shift ima 12 brzina i dolazi iz Volvo tegljača pa kod daleko lakšeg busa pola brzina ni ne koristi.
Inače, svi busevi na Volvo-šasiji su mrak, ali kod ovog Sunsudegui Siderala kod vožnje od volana skoro uopće ne vidiš instrumente.

a kak ti onda zoves mjenjace koji sami šaltaju u autima? kaj to nisu automatski?

pospanac

A da malo približimo terminilogiju prosječnom korisniku...

Pravi automatski mjenjači ne koriste za mjenjanje brzina vanjsku lamelu, odnosno vanjsko kvačilo, nego u sebi imaju integrirani sistem lamela, hidroventila i zupčanika kojima u zadnjih, ajd' 20 godina, upravlja nazovimo to primitivnim računalom, iako je to više automat, koje čita vanjske podatke o brzini, opterećenju i slično te određuje kad promijeniti brzinu gore ili dolje. Kod takvog sistema vanjska lamela, ako je ima, služi samo za ublažavanje udaraca na motor i nema funkciju mijenjanja brzina. (Ovo je jedna od vrsta automatskih mjenjača. Napominjem da ih ima i bez struje koji rade na čisto mehaničkim principima, da ne ulazim u detalje...)

Kod automatiziranih mjenjača je osnova za mjenjač čisti mehanički mjenjač koji je uz dodavanje hidrauličnih ventila za promjenu brzina, (svaka brzina ima svoj ventil za ukapčanje/iskapčanje), servo cilindra kvačila sa vanjskim (obično struja/zrak) upravljanjem i računala, (ili automata) osposobljen da samostalno mijenja brzine prema nekim zadanim parametrima pomoću vanjske lamele. Takav mjenjač ima sve prednosti i odlike mehaničkog mjenjača, samo što se izmjene brzine obavljaju puno pravilnije i preciznije i u većini slučajeva brže nego što ih može obaviti čovjek. Posebno im je, recimo to tako, prednost da u isti volumen mjenjača stane puno veći broj brzina čime je i veća šansa za vožnju u optimalnom podrčju snage/potrošnje goriva. (Recimo da je ZF automatska getriba sa 5 brzina (5HP500) skoro pa veća od 16 brzinske za kamion (16S180IT) što daje povoljan omjer mase/prenesenoj snazi... itd, itd. itd...)

Treba li još kakvo pojašnjenje?

:)
Informacije, podaci, stavovi i mišljenja koja iznosim na forumu su osobne naravi i ni u kojem se slučaju ne mogu protumačiti kao službeni stav ili informacija poduzeća u kojem radim ili sam nekad radio, ili sam nekad radio, ili sam nekad radio,...

Tlimfocit

a ća smo informirani....svaka čast....

pospanac

A trenutak inspiracije...  ;D
Obično samo bacam lire... :-\ :'(
Informacije, podaci, stavovi i mišljenja koja iznosim na forumu su osobne naravi i ni u kojem se slučaju ne mogu protumačiti kao službeni stav ili informacija poduzeća u kojem radim ili sam nekad radio, ili sam nekad radio, ili sam nekad radio,...