Nabavke novih autobusa

Autor nukleusri, Siječanj 02, 2008, 12:21:13

Renault25

Citat: NP-549  u Studeni 10, 2018, 18:35:49
Za prigradske je traženo minimalno 360KS. 

Meni je cijena nekako visoka jer se sjećam da su Citelisi koštali oko 240.000€ a ipak je riječ o CNG-u koji poprilično digne cijenu. A ovdje je sad dizelski Irbanway 273.000 €.   Očito ima još nešto navedeno u tenderu što neznamo. Zglobni Conecti su nas došli oko 297.000 € po komadu, a sad je skoro toliko solo, dok su busevi tog ranga oko 100 tisuća skuplji.  CNG Lion's City G  821-824 su nas koštali oko 330.000 €, a sad je dizel preko 400 tisuća

EDIT:  a PDV ?  Neznam dal je tamo bio uračunat u cijene i da li je sad ovdje  umnik2
Što se cijene tiče malo je čudna, ali u Osijeku  prije par mjeseci cijene su bile sljedeće za 12 autobusa:                MAN  298 tisuća Eura po komadu Iveco 317 tisuća Eura po komadu. Ne znam koja se snaga motora tražila u Rijeci za 12 metarske autobuse.   
Malo ispadne čudno da su MAN-ovi  pojeftinili, a zanimljiva je razlika u cijeni za Iveco u odnosu na Riječku ponudu. Nadam se da će Autotrolej odabrati Solaris, ne znam da li postoji mogućnost da snizi cijenu zglobnih, ako pretpostavimo da su dali najbolju ponudu za 12 metarske autobuse. No vidjeti ćemo tko će biti odabran.

NP-549

Da bi elegantno izbjegli Iveco, kojeg GPP očito nije želio, naveli su u natječaju da traže i servise narednih 5 godina.  MAN-u i Mercedesu to ne diže znatno cijenu, dok kod Iveca to napravi popriličnu razliku u odnosu na početnu.  Očito su u zastupniku i sami svjesni koliko će morat potrošit na njih u tih 5 godina pa su morali dignut cijenu

kico101

Đe su bodovi? Vajomini dipoa, pejba katrpoa, Iveko sikspoa,... 8-8
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

Majstor

Upravo tako i sami znaju da bi potrošili još barem pola iznosa na popravke pa lagano zaobišli natječaj u širokom luku

Prepisujete gradovi od GPPa
Samo mi sudite pošteno !

NP-549

#1324
Neznam točno dal su oni imali, ili netko drugi, stavku o podjeljenoj prednjoj šajbi (ne Niš Expres style),  u smislu da je displej posebno od donjeg dijela.  Iveco to nema u  ponudi, dok MAN i Mercedes imaju.  MAN-a možeš dobit sa 1,2 ili 3 prednje šajbe ( 3=poseban displej + vertikalno podjeljena na pola sa uspravnim brisačima),  a Mercedes sa 1 ili 2.   

Tomek

Mislim da od 2008. se MAN Lion's City ne može naručiti sa vertikalno podijeljenim prednjim staklom.

NP-549


Tomek

Zanimljivo, jer ZET je godinama kupovao takve do nabavke 2009. kad je rećeno da se više ne mogu dobiti da duplom šajbom.

NP-549

AutoHrvatska tvrdi već neko vrijeme i da nema više u ponudi midi Lion's City, a Trst je upravo dobio novih 25 komada

man323

Lion's City M 10,5 m (A47) se još uvijek može naručiti, a najbolji dokaz tomu i jest isporuka 25 midi Cityja Trstu.

Dreamwalker

Možda se za naše tržište i ne može naručiti što nije čudno.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

NP-549

Zašto bi u EU postojale razlike u mogućnostima nabavke europskog autobusa ?  Jedino što mi pada napamet je nezainteresiranost zastupnika

Dreamwalker

Iako postoji realna šansa da je to do zastupnika, može biti i do proizvođača jer na taj način postiže veću zaradu. Zakon velikih brojeva. Iako to ne bi smjelo biti tako, nažalost, još uvijek nas smatraju jugoistočnim tržištem. Istu stvar radi i Ferrero (sjedište u Italiji, EU), Hipp (sjedište u Njemačkoj, EU) i dosta ostalih proizvođača svega i svačega sa sjedištem u EU.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Zadarsko dite

Ne usporedjujte narudzbu autobusa s Nutellom.
Autobusi se rade po narudzbi, u sto spada i dobiven natjecaj. To sto netko iz nekog razloga nije poslao ponudu na neki natjecaj je cisto njegova poslovna odluka, kao i ponuda ovih ili onih modela u svom portfelju.
Kod proizvodnje autobusa zakon velikih brojeva ima svoje uporiste ali se tu uvijek dodaje i slag na tortu u vidu posebnih i specijalnih zelja kao npr klima za vozaca, antivandal kabina za vozaca, sank za popiti kavu u zadnjem dijelu... to sam malo izmislio ali ako netko zeli.......

Nutella se proizvodi po istom receptu i s istom kvalitetom za sva EU trzista. Zakonska regulativa EU koja je stupila na snagu nedavno. Za razliku od autobusa koji vec poodavna moraju zadovoljavati EU norme i jednaki su za sve u odredjenoj EU normi. Duga i druga tema.....

Dreamwalker

#1334
Autobusi se rade po narudžbi, istina, ali kvaliteta nije bila ista za sva tržišta. Hrvatska je do nedavno spadala u jugoistočno tržište i ulazak 2013. u EU to nije promijenio. Tek nedavno je donešena uredba na koju se pozivaš. Ako određen proizvođač odluči da neki proizvod neće biti dostupan za neko tržište, na tom tržištu ga ne možeš kupiti. Takve odluke se uglavnom donose radi pojeftinjenja proizvodnje. U autoindustriji imaš jako puno primjera.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421