Fotoškolica – kako poboljšati kvalitetu fotografija?

Autor sniff, Svibanj 13, 2016, 18:30:13

sniff

Znači,ja slikam fotoaparatom kojemu se bliži desetljeće rada.Najobičniji Canon powershoot ??? fotić modela 853659673403403403403403408378626026657276263456345657686382(pitaj boga..).Primim ga s dvije ruke,naciljam bus i okinem fotku-dvije.koje valjaju donekle stavim,koje ne valjaju ne.Cijela priča.Nitko se nije rodio sa usađenim znanjem,polako se ljudi izvješte u tome.

sniff

Citat: MAN truck bus  u Kolovoz 17, 2016, 19:50:54
160 na 109

Jel ovo kadriranje? byeg

Yuuuuup!Samo malo odrežeš asfalt i po mogućnosti više od autobusa na slici a ne samo njuška ;)

sniff

Evo primjera sa prvog posta prve stranice ove teme

Dreamwalker

1. dio

Dižem ovu temu nakon sto godina jer se određena skupina ljudi bez argumenata stalno obrušava na moderatore i ljude koji doprinose forumu. Najčešće su izlike da se nema prikladan uređaj, profesionalna aparatura, da se nema vremena uređivati slike,... Do prije par mjeseci moj fotoaparat bio je izraubani mobitel Samsung Galaxy Core Prime razvijen 2013. godine s kamerom od 5 MPx (iako to ništa ne znači). Kupio sam ga novog za 1000 kuna, a pošto nisam osoba koja pretjerano pazi na mobitel, vrlo brzo je za slikanje bio ništa više nego krš. Običan toster od Gorenja bio je bolji od njega.
Kad sam slikao, svaki autobus sam slikao barem 5 puta, pa ako sam slikao 20 autobusa, to bi bilo 100 slika. Slike sam si slao na mail i skidao onu koja je bila najbolja. Kriteriji su bili da nije previše nakošena, da nisu odrezani retrovizori, da se mogla urediti i da je registracija donekle bistra. Ako slika nije zadovoljavala kriterije, obrisao bi ju i zaboravio da sam ju ikad slikao.
Nakon odabira slika za uređivanje, slike sam uređivao u Photoscapeu koji je vrlo jednostavan za korištenje i brzo se pohvata, iako bi mi i dan danas pomogao koji savjet jer ima još prostora za učenje. Kad bi zbrojili svo vrijeme slikanje + prebacivanje + odabir + uređivanje ne bi prešli u prosjeku više od 3 minute po objavljenoj slici.

Ovdje je nekoliko primjera slika prije i poslije uređivanja. 

Čazmatrans Setra S 315 UL:

Slika je rotirana opcijom Rotate Arbitary jer je bila nekoliko stupnjeva nakošena. Ova opcija ima smisla ako se njome ne reže nijedan dio busa i preporučuje se prije opcije Crop. Nakon rotiranja, slika je rezana opcijom Crop, izoštrena opcijom Sharpen na stupanj 3 jer je mobitel bio loš, napravljen je Auto Contrast i korištena je opcija Color Enhance. Color Enhance nekad je jako dobra, no ne preporučujem ju uvijek jer slika izgleda umjetno. Na kraju je napravljen resize na 1024 i stavljen je žig.

Darojković Setra S 516 HD:

Postupak je isti ili sličan i ovisio je o tome kako mi se taj dan nekaj sviđalo više ili manje. Da se razumijemo, obje slike koje su obrađene i nakon obrade nisu neke kvalitete, ali su bile dovoljne kvalitete za forum i puno bolje od početne kvalitete. Vjerujem da bi znalci poput kolege peron24 ili amfana imali još puno prigovora odnosno savjeta, no smatram da su ovo dobri primjeri kako se slika može poboljšat.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Dreamwalker

2. dio

Ni najnovija aparatura bijesnih specifikacija ne znači da će slika biti kvalitetna i bez uređivanja.

Samoborček Setra S 515 HD:

Slika je izoštrena, izrezan je višak, malo je popravljen backlight, a onda je napravljen resize na 1024 i stavljen je žig. Slika je slikana u noćnom modu.

Vincek Setra S 415 HD

Slika je rotirana za nekoliko stupnjeva da ne "visi" na jednu stranu. Nakon toga je išao crop na željenu poziciju, Auto Contrast i napravljen je Backlight jer sam time dobio bolje osvjetljen zadnji desni kraj autobusa. Nakon toga standardno resize + žig.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Dreamwalker

#95
3. dio

Postoje i slike koje se ne mogu srediti i kao takve se ne objavljuju na forum. Takve slike najbolje je zaboraviti i ne sramotiti se njima.

Neoplan Cityliner N 1216 HD je nakošen toliko da bi se kod ispravljanja jedan dio odrezao i kao takav nije za forum.
Kod fotkanja ove Mote, mobitel mi nije bio poslušan, vodio je neku svoju politiku. Valjda mu se spavalo. Isto nije za uređivanje ni za forum iako se tada radilo o premijeri jer je to bila tada prinova u Croatia Busu.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

sniff

#96
Samoborčekovu Peticu čak nije ni trebalo izoštravati,  samo crop i eventualno kontrasti/saturacija  thumbs

E da, vukovarski N1216 se može izravnati u photoscapeu

Dreamwalker

Al mu odrežeš retrovizor, a to nije poželjno.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

sniff

Nije baš najljepše, al može se i bez njega u krupnom kadru

Paško

Meni je, recimo, uređena Samoborček Setra previše izoštrena, a slažem se i da se retrovizor može odrezati iako više volim kad je tu. To su detalji. Na tvom mjestu zanemario bih mutnoću Croatia bus Mote i stavio je na forum jer se ipak radi o prinovi. Hoće reći - i loša slika u iznimnim je situacijama dopuštena.

Ako vam treba inspiracija za slikanje od nekog hrvatskog ljubitelja autobusa, nema boljeg od Krpana. Bacite pogled na njegove profile na Phototransu (novije slike) i forumu (stare slike):

http://phototrans.eu/autobusy.php?s=5014&twb1=t&autor_id=2693&map=yes&send_data=Send
https://www.autobusi.org/forum/index.php?action=profile;area=showposts;u=173

Krpane, vrati se! byeg
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

sss

Pozz novi sam clan na forumu,iz Sarajeva sam,aktivan sam na forumu gradski prevoz,s vremena na vrijeme slikam i u DB a friske slike iz Sarajeva ocekujte redovito

Slikam sa HONOR-om  8X ima 20mp kamera ali i da ima 200000MP treba sliku editat.
Licno koristim Photscape evo dat cu par primjera slika

Na ovoj slici mozemo vidit gb 250-jedno od najboljih vozila u GRAS-u.
Malo cropa je pozeljno ali nista previse jer volim da se vidi okolis oko vozila.
Backlight stavljam na nekih +-50 do 75 % cisto da se dobije na efektu i cistoci slike
Sharpen maxsimalno na 3 zbog cistoce
Contrast ne treba previse dodavati jer low ili midle nist vise a nekad i midle bude previse

Original

Nakon edita


Na ovoj slici nije bilo potrebe za cropom  jer se dobije na izgledu slike i generalno vecina slika slikana u ostrom centru grada(bilo kojeg grada) ne treba cropati zbog raznih znamenitosti okolo.Ovdje nema znamenitosti ali izgleda mnogo ljepse bez kropa

Original

Edit


Pisite ako mislite da se ima sta popraviti :)



Dreamwalker

Samo sam došao pozdraviti i poželjeti dobrodošlicu. Drago mi je da smo dobili ovakvo pojačanje iz Sarajeva. Slike su odlične, obrađene i neobrađene :)  thumbs
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

sss

Hvala

Treba editat slike uvijek jer bolje ispadnu

Moj telefon ima odlicnu kameru kad je dobro vrijeme ali zato predvecer i kad je lose vrijeme slikati je skoro nemoguce dok po danu odlicno slika pa skoro  i da ne treba edit(prva slika gb 250)

Na slikama gb 243(u Sarajevskom podforumu) sa Deichmann reklamom se vidi koliko je do edita.

Nekad sam slikao sa J5-com i slike jesu krompir i pol sa njom.

Okinuo bi po 20 slika istog vozila jer je ekran skroz plav bio tek se nesto malo vidilo kroz njeg.

3 puta otisao ekran i na kraju mi do_zdilo i uzeo bolji telefon

Huawei opcenito odlicne kamere ima.

Paško

Dobro došao. Fali nam netko aktivan iz Sarajeva. Meni su tvoje slike dosta dobre, ali na nekima je SSS potpis stvarno prevelik.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

sss

Znam,pogotovo na onim starijim sa crvenim watermarkom.

Ma u nas su novinari boze sacuvaj meni su jednom maznuli sliku,a slike pojedinaca su zavrsavale na letcima SDP-a pa zato stavljam.