Povijest (stare fotografije, podatci itd.)

Autor markost, Ožujak 12, 2008, 18:19:12

RV


RV

Trajektna luka Rogač, 2012. Na slici se vide 2 Lion's Classica na kojima ne mogu vidit garažni broj, ali bar se vidi da su prije bila 2 veća autobusa za obe linije, za razliku od danas. Isto tako na stranici u opisu piše: ''Rogač, Mjesto gdje trajekt dočekuju žuti autobusi''.

Citat:
Opis
Deutsch: Rogač an der Nordküste der Insel Šolta / kroatischen Adria. Im Fährhafen warten die gelben Busse.
English: Rogač on the island Šolta / Croatia / Adriatic Sea. At the place where the ferry quay invests wait the yellow buses.



Izvor: https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Datoteka:%C5%A0olta_Roga%C4%8D_Hrvatska_2012_f.jpg
(Moja preporuka: zumirajte na autobuse da se bolje vidi, ja sam objavio cjelu sliku radi kvalitete.)

Paško

Drugi nije Lion's Classic nego #198.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#1008
http://credo.library.umass.edu,
Halpern, Joel Martin (photographer)
English-language sign in bus, 1953

Natpisi u AEC Regalu 10T10 nedugo nakon njegovog dolaska u Split iz Londona. Ne puši i ne pljuj po podu. :) Čovik, naravno, čita Slobodnu.

Ipak se ne radi o Regalu, već Leylandu STD pa bi slikala bila najranije iz 1955. godine.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Na poleđini jedne tabele još uvijek u upotrebi nalazi se obris natpisa nekadašnje linije Omiš - Ravnice (omiški pogon zatvoren devedesetih). Broj linije se ne vidi jer ga vjerojatno nije ni bilo.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

MAN Lion s City

Ne tako davna povijest (lipanj 2011)...linija 31 i gbr 103

screen shot

Paško

#1011
Evo nešto za člana RV, koji nam možda može reći gdje je slikana Dubrava D10. Iz Slobodne od 06.02.1973.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

markost

#1012
Rogač . Blizu starog pristaništa. Nisam ni ja za bacit.  ;)

RV

#1013
Tako je, to je isprid sadašnje zgrade lučke kapetanije u Rogaču (kuća par metara prije one moje slike #216 u vožnji). Tu je prije bilo autobusno stanište, sve dok se ova današnja trajektna luka nije izgradila.

Paško

A onda evo i slike s Brača, 23.01.1973.



"Prugu iz Splita na supetarskoj obali čekaju autobusi splitskog Prometa da bi prevezli putnike za Nerežišće, Dračevicu, Gornji i Donji Humac, Pražnice, Selca..."
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

COVIK

......za Milnu,Sutivan,Bobovišće,LOZIŠĆE itd itd   perfeto
...i cvrči cvrči cvrčak na čvoru crne smrče...

Paško

#1016
A pazite sad ovu ludaru od slike!



31.01.1970. ova je fotografija izašla u Slobodnoj Dalmaciji u prilogu o jako lošem stanju bračkih prometnica. Bus na slici je ni manje ni više nego Krauss-Maffei KMO 130. Što, kako? Krauss-Maffei bio je njemački proizvođač raznih vrsta vozila, a ponajviše lokomotiva, po kojima su i najpoznatiji na ovom području. Nešto više o njima pisao sam ovdje: https://www.autobusi.org/forum/index.php?topic=22821.msg240398#msg240398 Po svim fotografijama očito je da je 1960. ili 1961. veći kontigent autobusa ove marke završio na području bivše Jugoslavije, a posebice po Dalmaciji. Imao ih je i sam Promet. Konkretni autobus na slici vrlo je rani primjerak, proizveden oko 1947. godine. Dakle, desetak godina vozio je negdje po Njemačkoj, onda vjerojatno završio u Splitu, a posljednje dane dočekao drndajući po bračkom makadamu. Budući da se Promet dotada već odavno riješio starih polovnih autobusa i toga da nema tablicu, autobus na slici vjerojatno je netko koristio u privatne svrhe. Slika ovakvog autobusa postoji i s Hvara pa je lako moguće da ih je Promet slao na otoke pred kraj radnog vijeka, gdje bi kasnije i ostajali.

edit: ovo je ipak starija slika, pojavila se u Slobodnoj 1960.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Koji model autobusa vidite u prvom planu na slici? :)
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

RV


Paško

Nije nego Ikarus, ali puno su zanimljivija dva naprijed.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!