Šta uzeti?

Autor Feter, Svibanj 09, 2009, 01:16:21

Feter

Ovako... Prijatelj nešto ganja... Ne ide mu baš internet... Misli uzeti neki novi bus, ima finu ponudu... Nebitno, fokusirajmo se na ovaj dio:
Šta uzeti?
Dakle, bus bi bio nov, iz fabrike...
Setre neće, nikako, između ostalog, iz principa, nebitno što su sad sa Mercedesom... Njih ne pominjite
MAN je bio u igri, Lion's Coach, sa pratećom, 49+1+1, najpovoljniji, ali je prilično šlampavo urađen, a sjedišta su katastrofa (Dobro, Ništa, Nikada, neće opet dostići nivo MB 0303, ali, ipak, tkanina preko rama je malo previše, ipak bi to trebao biti turistički bus...)

Trenutno su u igri:
Travego (vjerovatno RHD)
Neoplan Starliner
I
Neoplan Cityliner

Za sada je to to, ako imate još koji predlog, recite, i, obrazložite glas.

Hvala!

aaaaa

Zavisi za šta mu je potreban autobus. PRetpostavljam za prevoz u turizmu na duže relacije.  Danas u vrijeme recesije najbitnije je uzeti vozilo sa pristupačnom cijenom a da s njim dobiješ mnogo. Da zavisi i koga će voziti. Ako je to redovna linija onda između ova zadnja tri neće pogriješiti kojega god da izabere. Ako se radi o vanrednim vožnjama pogotovo maturalnim ekskurzijama onda između Citylinera i Travega izabrati jeftiniju opciju. Nisam baš upućen u cijene ali znam da je Starliner nešto skuplji.
Ne znam zašto ne želi Setru ali princip je ipak princip :) ;)
Što se tiče MAN-a jako je loše urađen neudoban i razmak između sjedišta mu je jako malen. Pogotovo kod verzije s pratećom. Iako je cijenom napristupačniji. On je najidealniji za ekskurzije.

busfan

Ako cijena nije bitna onda je sigunro najbolji izbor Starliner.
A novi Tourismo, vidim da se dosta voze po  Njemackoj? Ali onaj za Njemacko trziste

erobuss

Osobno bih se odlučio za Starlinera. Ukoliko lik ima toliko love ne treba puno misliti  ;)

Feter

Da, zamisao je, u osnovi, vanredne vožnje, duže turističke linije, etc...

I ja sam nekako najviše za Starliner-a, u zadnje vrijeme mi je Mercedes, što se tiče autobusa, dosta ispod onog što je nekada bio... A, i, "wow-faktor", Starliner, pogotovo u poređenju sa Travegom (o MAN-u da i ne govorim) izgleda kao iz svemira...

@aaaaa:Da, baš sam se skoro vozio u tom MAN-u... UŽAS.

Tourismo? Hajde, neka neko kaže nešto više o njemu...

CroHerc

Citat: Feter  u Svibanj 09, 2009, 14:22:31
Da, zamisao je, u osnovi, vanredne vožnje, duže turističke linije, etc...

I ja sam nekako najviše za Starliner-a, u zadnje vrijeme mi je Mercedes, što se tiče autobusa, dosta ispod onog što je nekada bio... A, i, "wow-faktor", Starliner, pogotovo u poređenju sa Travegom (o MAN-u da i ne govorim) izgleda kao iz svemira...

@aaaaa:Da, baš sam se skoro vozio u tom MAN-u... UŽAS.

Tourismo? Hajde, neka neko kaže nešto više o njemu...

Tourismo  >:(   pa ako gledaš mercedese po meni je travego bolji od tourisma . ali ako ima love a neće setru onda je starliner vjerovatno pravi izbor  ;)

Feter

Da, i meni se čini, ovo što sam viđao/čitao o Tourismu... Travego je vrh Mercedesove ponude... Ali Starliner je vrh, uopšte... Ne?
I, to je to? Starliner definitivno?

mate

oba ova Neoplana su zbilja dobri busevi...imao sam priliku bit u Citylineru (gbr.477 ČTR) i Starlineru (Slavonija Bus)...i oba busa su po meni za cistu desetku...ako ti prijatelj nije bas za Starlinera (sto se tice novaca)...Cityliner je onda savrsen izbor...a ako moze si priustiti Starlinera samo naprijed...evo primjerice Starliner od SB-a je 2-2.5 godine star,kostao je oko 250 tisuca eura...a toliko negdje dode novi Cityliner...
dakle...Starliner - Cityliner...

aaaaa

Citat: Feter  u Svibanj 09, 2009, 14:22:31
Da, zamisao je, u osnovi, vanredne vožnje, duže turističke linije, etc...

I ja sam nekako najviše za Starliner-a, u zadnje vrijeme mi je Mercedes, što se tiče autobusa, dosta ispod onog što je nekada bio... A, i, "wow-faktor", Starliner, pogotovo u poređenju sa Travegom (o MAN-u da i ne govorim) izgleda kao iz svemira...

@aaaaa:Da, baš sam se skoro vozio u tom MAN-u... UŽAS.

Tourismo? Hajde, neka neko kaže nešto više o njemu...

Hm sve je to relativno i od ukusa do ukusa.što se tiče konkretno Mercedesa oni izgleda ne žele da odstupe od classic linije dakle tipične one autobusne linije bez nekih noviteta. Kada je u pitanju design eksterijera onda je NEOPLAN mnogo mnogo mnogo ispred ostalih. Činjenica je da stariji vozači dva modela koja izdvajaju i kojim "skidaju kapu" su Setra serije 2 i Mercedes 0 303. Slušao sam priče starijih vozača koji su imali priliku voziti pomenuta dva stara modela ali i novije modele poput Starlinera i prve i druge generacije i stav im je bio jedinstven da novi autobusi a odnosilo se na dva neoplana ne izgledaju kao autobusi i nisu po njihovom ukusu.
Ja se sa ovakvim stavom naravno ne slažem jer ipak se radi o starijim ljudima koji tesko prihvataju novitete. Svim novitetima treba prilaziti na najnormalniji način jer što bi se u Bosni reklo "čemu vrijeme tome i vakat"....

neoplan fahrer

#9
Ajde iz iskustva da ja pametno nesto napisem..

Sta se tice starlinera, kad dodje na polazak, u vecini slucajeva najljepsi bus pogotovo ako je visoki model u pitanju, kad dodje s njim na parking opet vecinom jedan od najljepsih buseve, tj. sve ovisi od dizajna i sve to ali ipak toe tu negdje. a sad, sta se tice kvalitete da ti iskreno kazem ako ce ga sam vozit nece bit bas prezadovoljan, krenes ujutro pa se slije voda na tebe pa onda skuzis da kapa i po ljudima i tako.. dok se vozis prazan, oni avionski boxovi lupaju strava.. sve u svemu ko i svaki neoplan sminka vise nego kvaliteta..

Sta se tice citylinera nisi odredio koji model, ako su u igri 116 ili 1116 sto pretpostavljam da jesu, ako ipak ima vise love neka uzme starlinera i nek ga voda nosi, ma da se i da lijepo srediti ali opet nie to to..

A na kraju sta se tice travega nemam bas losih iskustava s njim, osim sta mu fale 2 brzine  :-\, sta se tice udobnosti u svakom slucaju je udobniji od neoplana, ali opet nekako nie to. Kad se naviknes na neoplana razlika je velika..

I sad na kraju kad sam ispametovao ;D, a sta da ti kazem, ako mu je to prvi bus a neka uzme starlinera ipak je starliner starliner, makar se nije niti travega za posramit ako se nadje neki ok model.. a ako nema love bas, uvijek mu ostaje cityliner.. ;)

najbitnije od svega neka se ne baca u neke prevelike leasinge..

pozz.
>>MI SMO VOZAČI SVUDA U SVIJETU GDJE GOD DOĐEMO - ONI SU ŠEFOVI SAMO U FIRMI<<

St!pe

Ti nisi skužio.Čovjek bi uzimao nov bus iz tvornice.Nikakav N116 i N1116.Starliner po mom mišljenju je favorit.Govoriti zašto je nepotrebno.
Ako izgleda predobro da bi bilo istinito vjerovatno vam se pričinja.

bugi

ako pare nisu problem travego preporucujem ja ili nabolje scaniu irizar.

421

Volvo 9700 je povoljna kupnja: oko 210 000 ojra.
Što dobivaš za tu cijenu: provjereni bus s prokrom šasijom,bočnim stranicama,jak i pouzdan motor,udobna sjedala za putnike.
Ako imaš mogućnosti probati ga, a to nije nemoguće, dogovori i probaj.
Mislim da nećeš požaliti, treba samo pobijediti predrasude oko "velikih"igrača (MAN;Setra;Mercedes).
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Feter

Citat: aaaaa  u Svibanj 09, 2009, 22:19:37
Hm sve je to relativno i od ukusa do ukusa.što se tiče konkretno Mercedesa oni izgleda ne žele da odstupe od classic linije dakle tipične one autobusne linije bez nekih noviteta. Kada je u pitanju design eksterijera onda je NEOPLAN mnogo mnogo mnogo ispred ostalih. Činjenica je da stariji vozači dva modela koja izdvajaju i kojim "skidaju kapu" su Setra serije 2 i Mercedes 0 303. Slušao sam priče starijih vozača koji su imali priliku voziti pomenuta dva stara modela ali i novije modele poput Starlinera i prve i druge generacije i stav im je bio jedinstven da novi autobusi a odnosilo se na dva neoplana ne izgledaju kao autobusi i nisu po njihovom ukusu.
Ja se sa ovakvim stavom naravno ne slažem jer ipak se radi o starijim ljudima koji tesko prihvataju novitete. Svim novitetima treba prilaziti na najnormalniji način jer što bi se u Bosni reklo "čemu vrijeme tome i vakat"....
Nije do linije, vec kvaliteta...
Što se vozača tiče, ovaj je vozio manje-više sve živo, još od 0 302 , Setre mrzi, a referenca kvaliteta mu je 0 303, sto jaako podrzavam... Opet, imao je i svega i svačega novog, i Neoplana između ostalih, i ne pati od predrasuda (Za Setru su to ČInJENICE... :D), tako da nije problem u "stavovima"...

Citat: neoplan fahrer  u Svibanj 11, 2009, 00:02:34
Ajde iz iskustva da ja pametno nesto napisem..

Sta se tice starlinera, kad dodje na polazak, u vecini slucajeva najljepsi bus pogotovo ako je visoki model u pitanju, kad dodje s njim na parking opet vecinom jedan od najljepsih buseve, tj. sve ovisi od dizajna i sve to ali ipak toe tu negdje. a sad, sta se tice kvalitete da ti iskreno kazem ako ce ga sam vozit nece bit bas prezadovoljan, krenes ujutro pa se slije voda na tebe pa onda skuzis da kapa i po ljudima i tako.. dok se vozis prazan, oni avionski boxovi lupaju strava.. sve u svemu ko i svaki neoplan sminka vise nego kvaliteta..

Sta se tice citylinera nisi odredio koji model, ako su u igri 116 ili 1116 sto pretpostavljam da jesu, ako ipak ima vise love neka uzme starlinera i nek ga voda nosi, ma da se i da lijepo srediti ali opet nie to to..

A na kraju sta se tice travega nemam bas losih iskustava s njim, osim sta mu fale 2 brzine  :-\, sta se tice udobnosti u svakom slucaju je udobniji od neoplana, ali opet nekako nie to. Kad se naviknes na neoplana razlika je velika..

I sad na kraju kad sam ispametovao ;D, a sta da ti kazem, ako mu je to prvi bus a neka uzme starlinera ipak je starliner starliner, makar se nije niti travega za posramit ako se nadje neki ok model.. a ako nema love bas, uvijek mu ostaje cityliner.. ;)

najbitnije od svega neka se ne baca u neke prevelike leasinge..

pozz.
Nije početnik, jedan od začetnika, u svom kraju...
Ti si govorio o polovnim, starijim busevima, je li? Mislim, ne mogu da vjerujem da novi starliner od  ~300000€ može da prokišnjava! A Travego... Kao što rekoh, MB 0_303 mi je pojam udobnosti, pa se toga bojim kod Travega, sad su turci preuzeli sve... A, ako mu je udobnost na nivou onih starih, onda kraj priče...

Citat: bugi  u Svibanj 11, 2009, 19:57:42
ako pare nisu problem travego preporucujem ja ili nabolje scaniu irizar.
Može još info o ovome?
Citat: 421  u Svibanj 11, 2009, 21:35:58
Volvo 9700 je povoljna kupnja: oko 210 000 ojra.
Što dobivaš za tu cijenu: provjereni bus s prokrom šasijom,bočnim stranicama,jak i pouzdan motor,udobna sjedala za putnike.
Ako imaš mogućnosti probati ga, a to nije nemoguće, dogovori i probaj.
Mislim da nećeš požaliti, treba samo pobijediti predrasude oko "velikih"igrača (MAN;Setra;Mercedes).
NIje stvar u predrasudama, imao je Volva i prije... A čak je i jeftiniji... Kakav je sa udobnošću?

bugi

vise info o scania irizar sljedi sada.proizvodac je skania.u bugarskoj je taj bus ima jedna cijela firma.jako su dovoljni.bus je jako dobar izdrljziv.treba samo redovna podrska.a evo i malo infa sa neta.http://www.scania.com/products/bus/scaniairizar_range/century/ evo najbolje da ja ne duljim evo i zivog dokaza.ja mu predlazem da vise uopce ne misli neka odmah zove generalnog zastupnika za scaniu i neka uzme test voznju.i neka kupuje.