Eurobus – fotografije

Autor Tomek, Siječanj 07, 2012, 21:35:24

Tomek

Nekad je naša zemlja imala autobusnu proizvodnju, nekad, ne tako davno i veliku budućnost pred njom.. Danas nažalost, kad smo pred slomom sve to izgleda prilično nestvarno, ali gledajući ove slike svatko normalan se osjeti ponosnim jer ovi ljepotani su proizvođeni kod nas..
Dani ponosa i slave

Eurobus Av 120 predstavljen 1993. -- slavni 1. primjerak od Croatia busa


Ah, kad se sjetim kad sam se provozao u ovom čudu sa Lošinja za Zagreb to je bilo Vauuu


Eurobus Av 120 D predstavljen 1995. -- prva katnica je svećano predstavljena u Zagrebu na Kaptolu kod Kazališta Komedija



-ove fotografije bez mog odobrenja nije dopušteno objavljivati

nidi

*****  V     O      L       V       O   *****

Shole

Na stranu subjektivne misli,  a pogotovo nacionalističke,  al pred 15-ak godina dok još nisam ni znao tko je proizvođač, a kamo li dizajner ovog autobusa (katnog),  za mene je ovaj bus bio najljepši ikad proizvedeni.  Ovaj val je toliko poseban i neponovljiv da je to nešto savršeno.

conecto

I osim što su busevi sami po sebi lijepi, znali su ih dodatno začiniti bojanjem, nisu svi bili bijeli kao što je to kasnije postao običaj.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Tomek

#4
Eurobus AV120 broj dva je bio zelenko AM Tourista kojem ova boja naprosto sjajno izgleda :)



Ispred HNK u Zagrebu

Tomek

#5
Prva grupna isporuka -- Generalturist 1994.


Unutrašnjost



Ispred Mimare u Zagrebu u originalnom Generalturist bojanju


Tomek

Sajmovi na kojima je Eurobus izlagao:
IAA 1994. -- predstavljen europskom tržištu -- mislim da je dobio drugu nagradu sajma, odmah iza S315HD


IAA 1998.


Sajam Mostar 1998. - u ovoj sivoj mi izgleda puno bolje nego danas bijeli i sa ovim crnim naprijed između donjeg i gornjeg kata


Sajam Mostar 1999. - ovo je jedan od četvorice braće koja su završili u Croatiaturistu, danas je jedan Presečki gbr30-35. a trojica AP VŽ 551-553

hochdecker

Tu gore di je ovaj katni iz Mostara, se na slici na zidu se vidi i  žuti koji je Autoturist imao na prigradskom dugi niz godina... Ako je to taj...

bridge

Dragi moji forumaši i kolege vozači,dozvolit ću sebi i napisat par riječi na ove slike što sam vidio.
Najprije velika čestitka što su sačuvane i što su dospijele na forum.
Naime ja sam Mostarac i imao sam 13 godina kada se održao sajam u Mostaru u prostorima Soko tvornice,gdje je na izložbi bio volvo od tadašnjeg Croatia turista AV120
i Varaždinska katnica.U to vrijeme, točnije godinu dana prije,za predizborni skup Hereceg Bosne napravljen je prvi VOLVO AV 120 obljepljen tzv.šaharama bijelo crvenim poljima i prve kilometre je napravio prestavljajući HDZ-ov program.
Pošto je u to vrijeme Autoprevoz putnički saobraćaj,imao u svom voznom parku 2 mercedesa RHD 404,7 neoplana i nešto starije Yugoslavije sanosa i dubrava,ovaj ponosni Mostarac iz SOKOLA nije trebao dugo ,nego samo biti viđen i pojavljen u javnosti,uzeti sve nagrade i simpatije i ponosno se šepurit svojim izgledom i kvalitetom.
Nakon prvih kilometara cca 1500,dospio je u Autoprevoz. Nemoram vam puno opisivat moj adrenalin kada sam ušao kao osnovoškolac za upravljač i pogledao na šoferšajbu..Sve simpatije i favoriti buseva, za mene su jednostavno ostali u tom trenutku u tom autobusu.Da bude stvar još vatrenija taj bus ne da je podigao prašinu među vozačima,nego nažalost i svađe;znate kako to biva među kolegama kad je u pitanju "novo".Zaduženje busa je dobio vozač imenom Hrvoje Mikulić,koji sada vozi u globtoura naravno volva,najmlađi pojedinac tada u firmi.Da mu je bilo teško nosit se sa kolegama i njihovom ljubomorom upravo je tada iskusio,ali i  danas se  prisjeti toga događaja i  sretnih kilometara što je napravio s njim.Pošto smo rodbinska veza pružala mi se prilika svako malo bit putnik u tom busu i mjesto mi je bilo u početku hodnika na prvoj stepenici.Taj zvuk mjenjača i snaga motora u brdima jednostavno je u meni urezala svaki sekund putovanja.Moram naglasit kako je moj drugi favorit mercede 404,ali od tada ljubav ide samo volvu.I ove godine 1999.kada su na sajmu prestavljeni ovi ljepotani nisam imao potrebe obilazit druge izlagače,naravno ostao sam uz njih.
Na žalost vremenom koje je donijelo tužan kraj za eurobusa donijelo je i jedan nemir u meni i neku ogorčenost prema pojedinim ljudima što su uspijeli sve to dovest u propast.
Da se vratim u vedriju temu. Moram se pohvalit kako u vrlo brzom vremenu kupujem bus,prvi za sada,i odlučujem se na Volva AV120.
Neću biti dug i opširan samo obećajem da će slike i ime firme biti dostavljene na forum.
Hvala ljudima i kolegama što imaju ljubavi prema tim busevima i što čuvaju ovako lijepe moje dječije uspomene,svaka čast
Pozdrav od M.M.

Tomek

#9
Dosad neviđeno, prvi isporučeni AP Varaždinu je bio ovaj, pretpostavljam da je to današnji 391


Inače, AA koji svaki Eurobus ima sprijeda su inicijali vlasnika Eurobusa, no pokojni g.Biškup, vl. AP VŽ-a tada je na AP-ovim dao ovo drugo A preoblikovati u P, tako da AP VŽ-ovi imaju AP sprijeda.

zaza

#10
Citat: Tomek  u Siječanj 08, 2012, 23:50:48
Dosad neviđeno, prvi isporučeni AP Varaždinu je bio ovaj, pretpostavljam da je to današnji 391
http://i365.photobucket.com/albums/oo96/tomekk_2008/SCAN0023-1.jpg

Inače, AA koji svaki Eurobus ima sprijeda su inicijali vlasnika Eurobusa, no pokojni g.Biškup, vl. AP VŽ-a tada je na AP-ovim dao ovo drugo A preoblikovati u P, tako da AP VŽ-ovi imaju AP sprijeda.
Više ne svi su natrag morali dobiti AA jer je vlasnik Eurobusa prijetio sudom pošto je AA zaštićeni znak i ne smije se mjenajti svojevoljno.

Tomek

Godine 1995. nakon godinu dana planiranja i slaganja stigao je 1. hrvatski katni autobus -- Eurobus AV 120 D


1996. pak je predstavljen lokalno - regionalni autobus Eurobus AV 120 L na Volvo B10 šasiji, prvi primjerak je ovaj Autoturistov, ostale isto znate ako pratite forum, osim primjerka broj 2. koji je prodan u Austriju kao nov, a od tamo je nakon više godina eksploatacije prodan u Kinu

Tomek

I još ću sad staviti ovog ljepotana kojeg smo imali već negdje na forumu, al ovako nov, sjajan jednostavno privlači puno pažnje i ne može se bez njega, Eurobus AV 120 od Croatiatrans Zlatara slikan 1994. u Munchenu




tomekk

Citat: Tomek  u Siječanj 09, 2012, 11:07:09

1996. pak je predstavljen lokalno - regionalni autobus Eurobus AV 120 L na Volvo B10 šasiji, prvi primjerak je ovaj Autoturistov, ostale isto znate ako pratite forum, osim primjerka broj 2. koji je prodan u Austriju kao nov, a od tamo je nakon više godina eksploatacije prodan u Kinu
http://i1204.photobucket.com/albums/bb417/autobusi11/TMP489.jpg

Zaboravio si napisat i da je taj jedini bio bez klime, s prozorima koji se daju otvoriti i plastičnim sjedalima, no danas i on ima klimu i sjedala iz Neoplan Skylinera  :P
Isto tako neki su imali obične ručne mjenjače, a neki EGS.
Život je kao matematika - ako ide lako, vjerojatno nešto radite pogrešno
RIP Grga

Tomek

Nije jedini bez klime i sa  plastičnim stolcima :D, Polet Vinkovci su uzeli različite AV 120 L, neke sa tapeciranim sjedalima za malo dalja putovanja, a neke iste poput ovog Autoturistovog :)