Irisbus Citelis CNG (3)

Autor marin, Siječanj 25, 2014, 19:36:36

marin

Pa da, ali kod Citelisa kad naleti na rupu, zvekne amortizer do kraja. Na Citaru i na MAN-u će zveknut do kraja ako se baš oštro naleti na neku rupendaru.

Ivan

Sad sam se vozio u 690 i nije baš ništa škripalo i skakalo iako je vozio dosta brzo, pošto je bio na mojoj liniji mogu reći da znam svaku rupu... Vozio sam se već prije u njemu pa je lupao kao i ostali. Uglavnom, očito ih se može dovesti u red.

Portos

Citat: marin  u Siječanj 26, 2014, 15:22:30
Pa da, ali kod Citelisa kad naleti na rupu, zvekne amortizer do kraja. Na Citaru i na MAN-u će zveknut do kraja ako se baš oštro naleti na neku rupendaru.
Ovjes svakog busa će zveknuti ukoliko se naleti na rupu malom brzinom jer amortizeri rade na visokim frekvencijama i ne prigušuju pomake na malim brzinama. To što lupa sigurno nije amortizer pogotovo ne onaj koji "zvekne" do kraja jer bi u protivnom ili završio na asfaltu ili kroz muldu u putničkom prostoru.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

conecto

Ja ne vozim po rupama pa ne znam ništa o tome  :) ;D :)
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Portos

749, 762 i 775 danas voženi na servis u Autobus d.o.o.
Zadatak za Marina. Provjeriti da li će 762 lupati i nakon servisa.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

marin

Hoće ako ne promijene selene, a ako promijene onda će vrlo brzo počet lupat, ipak su naše ceste specijalne. Inače, više ne znam dal sam napisao da je Citelis najniže dole (kad se gleda od gume do blatobrana), ima možda par centimatara, vidno je niži od MAN-a i Citara i mislim da se zato jako brzo razj...
Inače Portos, 775 vozi danas na 120, očito je neki drugi gbr. u pitanju.

Portos

Citat: marin  u Veljača 27, 2014, 09:09:32
Inače Portos, 775 vozi danas na 120, očito je neki drugi gbr. u pitanju.
Nisam Marine nigdje napisao da su ta 3 zglobna Citelisa + malo iza njih jedan solo išli na generalni popravak nego samo na servis. Sva 4 busa su išla vlastitim pogonom i ne vidim razlog da danas 775 ne bi vozio na 120. Možda voze i 749 i 762.
Redovni servisi traju nekoliko sati i ne vjerujem da se busevi na servis voze stihijski voze se po određenom redosljedu.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

marin

Voze svi danas, vozili su i jučer. Al Portos, na 762 je trebao generalni servis na žalost.

tramvajac 92

Imam ogromnu zamjerku, ne tolko na bus kolko na onoga ko se sjeto takvo rješenje izvest:

Dakle Citelis ispod prvog krovnog prozora ima štangu za držat se, što je dobro rješenje kad se nemaš gdje drugdje držat, al ne valja kad je prozor otvoren. Zakaj? Zato kaj kad bus ubrzava (a pogotovu pri mjenanju brzine) se trza bus a samim tim se čovjek hoće držat, a pošto se drži sa tu štangu, povlači krovni prozor na unutra. Mislim da je to jako loše rješenje..

Ivan

#24
Ajme, štangu za držat se??? Pa ta štanga služi za ručno otvaranje krovnog prozora / poklopca jer nisu električni, a ne kao rukohvat, slično takvo rješenje je prošlo kroz ZET na stotinama drugih starijih autobusa koji su također imali šipke kojima se otvaralo poklopce, kod većine se radilo o dvije šipke ali bilo je i drugih rješenja, bilo ih je recimo i s manjim plastičnim ručkama, a se dobro sjećam zadnji TAM-ovi su imali istu ovakvu jednu šipku po sredini na sva tri poklopca, dakle kako sad ispada da ovo ne valja i ne zna se čemu služi? Rukohvata inače ima sasvim dovoljno u tom dijelu busa i ne vidim radi čega bi se netko tamo držao.

Ne znam zašto ZET inače nije uzeo automatizirane poklopce i na Citelisima jer to sigurno postoji kao opcija, već duže vrijeme ostali autobusi nisu kupovani s ručnima.

Shole

Da, Riječki imaju elektro upravljane krovne poklopce i to staklene  (ili kakvi su već,  uglavnom - prozirni su :) )

tramvajac 92

Onda moja greška. Ja sam mislio da su na struju kao i na ostalim novim busevima.

Nebi ZET ubilo da naštanca 100injak naljepnica pa da se zna da to ne služi za držat se. A ne zna se, jasno, jer se ne sjećaju svi putnici (uključivo i mene) kako su se prije otvarali krovni prozori.

tamlover

Jedan Citelis ove subote vozi posebnu liniju iz Gajnica do vrha Zelene magistrale za eko manifestaciju Radio Sljemena. Vozit će negdje od pola deset do jedan, a ovih dana plinaši na 124 i 130 vozili su i s naljepnicama koje to najavljuju.

...i bilo je lepo i navek TAM bu....

Ivan

#28
Zanimljivo, zadnja linija koje se sjećam da je vozila gore je bila izvanredna Črnomerec - Ponikve dok se tamo ljeti održavao neki festival, mislim da je možda bio više godina zaredom krajem 90-ih, sjećam se da bi bus uvijek bio 260A116 M sa starijom karoserijom.
No inače mislim da bolje da toga više nema jer gore je osjetljiv ekosustav (ako netko nije bio, kako i ime kaže, potoci koji poniru, i vezano za to špilja Veternica) kojeg ne treba dodatno devastirati, i ovako ljudi tamo ostavljaju previše smeća, a i krajolik je sam po sebi opasan ako bi netko pijan kroz travu upao u rupu... :-\

tamlover

Da sjećam se, nešto kao Ponikve open air ili slično... punk rock priča ak se ne varam. Uglavnom, ne bi imao niš protiv da se zatvori nenaseljeni dio Zelene m. i da se vikendom omogući ovakav eko bus koji bi vozio iz Gajnica do gore. Samo kolko čujem koja god se rampa postavila gore zadnjih godina (ne na Zelenu nego na šumske puteve uz nju ili na ulaz na Ponikve) nestala je u roku keks. Evo par fotki od subote:


...i bilo je lepo i navek TAM bu....