ZET-ovci prije nego što su postali ZET-ovci

Autor Tomek, Siječanj 09, 2012, 11:23:20

MAN truck bus

Zanima me jesu li MANovi SL 200 imali druga vrata na otvaranje od strane putnika i zatvaranje preko senzora ili ručna vrata? Jesu li MANovi SG 220 bili svi sa ručnim mjenjačima ili je bilo automatika. Znam da su bile 3 Avtomontaze automatik. Također me sva ta pitanja zanimaju i za MANove SL 202 iz Hernea.
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

Tomek

SG220 iz Krefelda koji su bili u Podsusedu su svi bili automatik Voith, SL202 iz Hernea svi automatik ZF.
Za vrata ovi u Podsusedu nisu imali privolu, sve su vozači kontrolirali, za Dubravu ne znam.
Što se tiče SG220 iz Nurnberga ne znam kakve su imali mjenjače, to će bolje znati netko tko je više bio na istočnom dijelu grada, nisam se nikad u njima vozio.

Paško

Njemački SG 220 je bio model s automatikom, dakle ručni mjenjač je mogao imat samo u slučaju da su ovdje preradili.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

421

#33
SL 200 > ručno otvaranje, ZF getriba, startni ko špriher do 60km/h, motor straga
SG 240 H > automatski mjenjač s motorom straga+pogon na srednjoj osovini putem kardana
SG 220 Avtomontaža> centralno postavljen motor+pogon na srednjoj osovini
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Shole

#34
Citat: 421  u Studeni 19, 2017, 18:54:41

SG 240 H > automatski mjenjač s motorom straga+pogon na srednjoj osovini putem kardana


Putem kardana ima svaki bus, treba naglasit: putem ZGLOBNOG kardana.  Loša vozna svojstva zbog slaboopterećene pogonske osovine

Citat: 421  u Studeni 19, 2017, 18:54:41

SG 220 Avtomontaža> centralno postavljen motor+pogon na srednjoj osovini


Nisi odgovorio za SG220 da li su svi polovni njemački bili automatici ili ih je bilo i sa šalt getribom!

Tomek

Mogu ja odgovoriti jer sam doznao u međuvremenu, i SG220 iz VAG Nurnberg su imali trobrzinske automatike ;)

421

Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

MAN truck bus

Hvala @421 i @Tomek!
@421
Sjećate li se možda koliko su Voith i ZF imali brzina? Voith pretpostavljam 3, a ZF ???
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

conecto

Mislim da su do sredine 90-ih jedni i druge imali svakakve opcije s 3,4, 5 ili 6 brzina, a onda su tu negdje očito podijelili tržište. Mercedesi O-305 gb 636, 637 i 638 su imali vlastite Mercedesove mjenjače s onom ručkom na volanu umjesto tipki, ali očito su zaključili da im se proizvodnja mjenjača ne isplati.

Uglavnom svi zglobni rabljeni u APD su bili automatik, a oni s motorom u sredini (599, 600 i 601) iz 1978. su imali opciju automatskog otvaranja vrata.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Majstor

Voith 3 brzine
ZF 4 brzine
Izuzetak gbr 473 bio ZF 5 brzina
I Man SG 242? sa Voith 4 brzine
Samo mi sudite pošteno !

Ivan

U Podsusedu su možda i svi SL 200 poslije 2000. imali Voith, iznimka su ranije bili ja mislim dva komada, ako se ne varam 60 i 61, koji su daleko ranije od većine završili u VG sa ZF-om a bili su možda i jedini u APP na kojima se isticao VÖV-Front, možda griješim no najjači dojam su ostavljali najbrojniji ex-Nürnberg.

Inače mislim da nije u Njemačkoj SG220 dolazio isključivo s automatikom, a inače i jedan od dubravskih SL200 je bio s ručnim i bio među zadnjima rashodovanim u VG, ako se ne varam nije domaća improvizacija.


SG240H je inače bio dosta problematičan model, taj kardan u zglobu je znao opako ružiti a mislim da su se često i pregrijavali (sjećam se da su svako malo grijali ljeti a vozači bi se pravili bedasti kad bi se putnici došli žalit, tak se to rješavalo, old school  :)evil )...

Tomek

Varas se, MAN SL 200 u Podsusedu su bili 59 i 60, ZF mjenjac i ravni prednji kraj.. I nije jedan od SL 200 u Dubravi imao rucni mjenjac neg ih je bilo bar 6-8 komada 😉 Citati vozni park, nisam ga pisao uzalud 😁

Ivan

Neugodno mi je, istina, mogao sam provjerit.  :-[

Imaš pravo, postali su 860 i 861 pa su mi se brojevi krivo presložili.


Tomek

Napisao sam to ne sam tebi neg i ostalima jer malo malo neko pomutnju unese.. ugl nismo nazalost sigurni za sve podatke i to ako netko zna i sjeti se neg pise, al ove podatke koje smo kroz godine skupili koristite ih, zato sam ih i stavio javno :), trenutno pokusavam stupiti u kontakt sa par Njemaca koji su kasnih 90-ih bili u Zagrebu i fotografirali pa mozda uspijemo jos sto pametno iskopati..

FitzTN

Vidi ovu Mečku iz Stadtwerke Solingen iz posta 19, pa to je bio plug-in hibrid! :D