čemu služi...?

Autor denis01000, Studeni 12, 2008, 16:23:17

5AR

Citat: 421  u Siječanj 23, 2010, 18:42:44
...Dakle za potpuno gašenje motora povlačili smo pedalu kočnice prema sebi za potpuno gašenje...

Na nekim vozilima, mislim na Tamovima, povlačilo se je papučicu gasa.

maky

Citat: 421  u Siječanj 23, 2010, 18:42:44
Današnji busevi  nemaju niti ključ već dva prekidača(posebna narudžba Citaro II,Citelis,MAN City) od kojih jedan služi za kontakt, a drugi dvopolni  za paljenje i gašenje.
To sam na zagrebačim Citarima i Lionsima vidio kad sam bio na natjecanju... Međutim, kod nas u Splitu se i Citari i Lionsi pale kao najobičniji osobni automobil, preko ključa i kontakt bravice...  ;)

Inače, neki primjerci starih O305G su se gasili povlačenjem papučice gasa prema sebi...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

elvis

Citat: Shole  u Siječanj 23, 2010, 19:05:28
I kakvi su to autobusi kojima frena nije ispravna ?  Nije stvar u gašenju, al ti onda ili moraš vozit uvijek u jednoj niž ili svako malo spalit brenze.  Neš vidit problema napravit frenu


To su autobusi koji unistavaju posao prevoza putnika,barem u BiH,voze skoro pa besplatno,pa onda kad crkne frena i svi drugi dijelovi koji nisu od znacaja za kretanje autobusa to se ne pravi,jer se nema para za to,a takvih ima u BiH,kupi tralju i konkurise novim busevima,kaze imam ja autobus,vozit cu te u pola cijene,pa kad dodje pred polazak ljudi se hvataju za glavu sta su platili,ali jbg,nije skup pa moze proci

conecto

Citat: 5AR  u Siječanj 23, 2010, 19:05:41
Citat: 421  u Siječanj 23, 2010, 18:42:44
...Dakle za potpuno gašenje motora povlačili smo pedalu kočnice prema sebi za potpuno gašenje...

Na nekim vozilima, mislim na Tamovima, povlačilo se je papučicu gasa.

U bilo kojem slučaju, papučica gasa se povlačila jedino kad ostalo nije bilo potpuno ispravno. Na nekim starim Mercedesima kod nas ni to nije bilo dovoljno već si i automatski mjenjač morao staviti u brzinu (D) da bi ga još malo ugušio i konačno ugasio. TAM-ovi (uglavnom federaši i prvi jastučari) su se godinama gasili pritiskanjem ručice koja je ujedno bila ručni gas, a kad bi se sajla malo rastegnula trebalo je povući i papučicu gasa.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Citat: 421  u Siječanj 23, 2010, 18:42:44
Rasprava o sivoj papučici se, vidim , zahuktala!Primjereno godini proizvodnje, tehničkim mogućnostima i vrstama ugrađene opreme MOGUĆE je da se netko od električara poigrao i najobičniji šalter PRILAGODIO u drugu svrhu-gašenje motora.Stojim iza toga da inače služi kao prekidač za korištenje mikrofona( što se vidi na slici-kod A nosača Neoplana postoji mikrofon).Ono što NITKO nije zamijetio i komentirao je papučica ispred stupa volana koja može imati dvije funkcije:ili služi kao motorna kočnica, a time i za gašenje motora ili se  pritiskom na nj omogućava podešavanje položaja volana.Kako vrijeme čini tehničke promjene pokušat ću objasniti kakvi su postojali ili postoje sistemi za gašenje motora.
Velika većina buseva i kamiona je prije dvadesetak godina imala tzv. BOSCH  ključ koji je izgledao kao čavao i samo se ugurao u "bravu".Pojedini busevi ( "domaći" MAN SG220,SG 240 ili SU 220 ili "uvozni" SLi, MB o305,o305G),  su se razlikovali po jednom prekidaču na instrument ploči.Domaći su imali BOSCH ključ i dva prekidača.Kontakt si odmah dobio  umetanjem Bosch ključa u bravu, palili su se pritiskom na jedan gumb, dok su se pritiskom na drugi gasili.Pri vožnji si taj za gašenje mogao koristiti kao motornu kočnicu.Uvozni su imali BOSCH ključ i  tri prekidača. Nakon umetanja ključa u bravu nije se događalo ništa ,već si  morao  aktivirati prekidač koji je služio za zatvaranje strujnog kruga  to jest kontakt.Paljenje i gašenje motora ostalo je isto kao i kod domaćih.Taj dodatni prekidač imao je svrhu oduzimanja/davanja  struje potrošačima i služio je kao dodatna sigurnost.Bilo je problema sa gašenjem motora preko prekidača jer se broj okretaja smanjivao djelovanjem na BOSCH pumpu oduzimanjem dobave goriva mehaničkim putem preko pedale gasa u suprotnom smjeru djelovanja.Dakle za potpuno gašenje motora povlačili smo pedalu gasa prema sebi za potpuno gašenje.
Nakon mehaničkih sistema dolazi nova tehnologija: motorna kočnica se izbacuje iz upotrebe, klasična BOSCH pumpa se usavršava i uvodi se drugačiji sistem ubrizgavanja goriva u cilindre (Common rail), pritisci ubrizgavanja su sve veći (preko 1000 Bara) uvode se retarderi pa postoje električne/elektronske metode paljenja/gašenja motora na ključ  putem elektromagnetskih ventila( o405,o405N,o405GN,Citaro I).
Današnji busevi  nemaju niti ključ već dva prekidača(posebna narudžba Citaro II,Citelis,MAN City) od kojih jedan služi za kontakt, a drugi dvopolni  za paljenje i gašenje.
@ahmoo
Najbolje rješenje oko dileme i "forumaškog prepucavanja" jest da pitaš vozača!I da nam javiš svakako!



Kod starijih Setri je dotični sivi nožni prekidač zaista služio u svrhu motorne kočnice iako je nekim drugim busevima često služio za razglas.
A što se tiče domaćih i uvoznih oko prekidača za kontakt ne mora uvijek biti baš tako. Poseban prekidač za kontakt su imali također Ikarusi i TAM-ovi.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Citat: maky  u Siječanj 23, 2010, 19:43:04
Citat: 421  u Siječanj 23, 2010, 18:42:44
Današnji busevi  nemaju niti ključ već dva prekidača(posebna narudžba Citaro II,Citelis,MAN City) od kojih jedan služi za kontakt, a drugi dvopolni  za paljenje i gašenje.
To sam na zagrebačim Citarima i Lionsima vidio kad sam bio na natjecanju... Međutim, kod nas u Splitu se i Citari i Lionsi pale kao najobičniji osobni automobil, preko ključa i kontakt bravice...  ;)


Sve je stvar narudžbe, ali na gradskim busevima su se prekidači pokazali boljim rješenjem (prije svega s bravicama kod čestog paljenja i gašenja) i drago mi je da su se naši odlučili za to, a sve češće se za takvo rješenje odlučuju i na Zapadu. Naravno, lošija strana je opasnost od krađe vozila ali gradski busevi su uglavnom ili u prometu ili u garaži.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Shole

Sanosi su također imali BOSCH ključ i dva dugmića.  Kontakt i paljenje.  Samim umetanjem ključa se nije ništa dešavalo.  Gasili su se isključivo pritiskom frena bez obzira dal je bus u leru ili u brzini, ali je 99,9% bilo u leru jer je na njima freno bio sa lijeve strane kvačila.  Dugmić za gašenje nije postojao

conecto

Citat: Shole  u Siječanj 24, 2010, 13:51:23
  Dugmić za gašenje nije postojao

Pa zapravo nije ni potreban jer se radi o dva prekidača s istom funkcijom. Kod buseva tih godišta je usporenje motornom kočnicom i gašenje dvije kombinirane funkcije preko zraka (ako ga upališ a nema zraka ne možeš ga ugasit dok ne nafila) i pomaži jedna drugu. Tako kad gasiš bus dodatno pomaže frena dok ga guši zatvaranjem leptira u auspuhu.

A ovo bez zraka sjeti me kad mi je mehaničar mijenjao remene na Ikarusu i rekao mi da anlasam da ih lakše navuče i istovremeno držim prekidač za gašenje. Samo smo obojica zaboravili da je bus ostao bez zraka pa čovjek skoro ostao bez prstiju.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Shole

Šta RABA nije imala natezače?

conecto

Ma imala je, ali ovako je bilo brže, a dok smo imali Ikaruse servis je imao pun k.... posla. Kad si ostao u kvaru najčešće si ga čekao barem dva sata, često je u našoj garaži radilo i dva servisna kombija (imali smo jedno vrijeme tri tamića u tu svrhu samo u APD). A kad bi kiša padala frcali su remeni na Ikarusima (slučajno ili nemjerno) samo tako...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...