Rad Autotroleja (2)

Autor nukleusri, Prosinac 06, 2007, 16:02:49

Čelični

Danas 25.09.2022.(nedjelja) nakon dugo vremena nedjeljom ponovno na liniji 5 solo autobusi.  bus123
S obzirom na smanjenu prometnu potražnju sasvim razumljiv i pametan potez Autotroleja.

pehar_11

Izvor: https://www.novilist.hr/rijeka-regija/autotrolejev-vozni-red-ne-prati-stanje-na-terenu-kastavci-se-nerijetko-zale-i-nisu-jedini/

Autotrolejev vozni red (ne) prati stanje »na terenu«. Kastavci se nerijetko žale i nisu jedini

KASTAV – Autotrolej svakodnevno prevozi putnike na 51 liniji povezujući 13 gradova i općina šireg riječkog područja, uključujući i grad Kastav. Na području Kastva ima šest linija javnog prijevoza: prigradske linije 18 i 18B voze iz Rijeke do Kastva preko Rubeša, odnosno Rešetara, prigradska linija 21 iz Rijeke preko Viškova do Brnčića, dok linija 37 povezuje Opatiju i Kastav. Linija 18C prometuje kružno područjem Grada Kastva na relaciji Kastav – Trinajstići – Rubeši – Rešetari – Kastav za vrijeme školske nastave i prilagođena je satnici Osnovne škole »Milan Brozović« Kastav, dok novouvedena linija 18A uz presjedanje na Šporovoj jami prometuje prema Brnčićima. Za vrijeme školske godine ta linija je produžena preko Jardasa, Viškova i Kudeja.

Racionalizacija troškova

S ciljem racionalizacije sve većih troškova javnog prijevoza te s obzirom na manju popunjenost vožnji, naročito onih izvan »špica«, na prijedlog KD-a Autotrolej na području Grada Kastva uveden je novi sustav javnog prijevoza. U odnosu na raniji sustav, kada su linije 18 i 18B prometovale za Kastav linijski, jedna preko Rubeša, jedna preko Rešetara, sada one prometuju kružno. Time je omogućen značajno veći broj vožnji za najgušće naseljeno područje Kastva, uz nešto dulje trajanje pojedinih vožnji od 10 do 20 minuta, ovisno o lokaciji stanice. Za neke manje popunjene vožnje, ranojutarnje i kasnovečernje, uvedeno je presjedanje u Bačićima ili na Martinkovcu kako ne bi istovremeno dva poluprazna autobusa vozila dalje do Rijeke.


Javni prijevoz najviše vole »seniori«

Grad je iznio precizne podatke vezane uz strukturu karata korisnika javnog prijevoza u Kastvu pa je tako najmanje umirovljeničkih karata (tek 20 ili 0,96 posto), slijede socijalne (41 karta, odnosno 1,99 posto), povremene (48, što čini 2,32 posto od ukupnog broja karata), studentske (123 ili 5,96 posto), radničke (223, odnosno 10,80 posto), osnovnoškolske (275 ili 13,32 posto), srednjoškolske (483, što je 23,39 posto) te 65+ karte kojih je 852, odnosno čak 41,26 posto.

Vikendom i blagdanima, kad se broj putnika dodatno smanjuje, sve vožnje voze do Srdoča, gdje ostvaruju vezu dalje prema Rijeci. U prijašnjem voznom redu postojala su presjedanja nekih vožnji u Srdočima, a neke vožnje izvan »špica« imale su specifične rute obuhvaćajući Rešetare, Rubeše, Trinajstiće, Kastav i Brnčiće u istoj vožnji. Sagledavajući broj vožnji u odnosu na raniji vozni red, on je nešto manji jedino za Rešetare iz razloga što ta linija više ne vozi do Brnčića i nije vezana za potrebe učenika osnovne škole u Kastvu. Za sva ostala područja, broj vožnji je isti ili je minimalno povećan, a uz mogućnost korištenja tzv. kružnih linija za najgušće naseljeno područje Kastva i značajno povećan.


Statistika

Analizirajući po kategorijama oko 2.000 korisnika usluga javnog prijevoza na području Kastva, najveći broj korisnika su umirovljenici (42,2 posto) pa potom srednjoškolci (23,4 posto). Korisnika osnovnoškolaca je 13,3 posto, radnika 10,8 posto, studenata 6 posto te ostalih 4,3 posto. Razlika između prihoda i rashoda po linijama subvencionira se iz proračuna jedinica lokalne samouprave na kojima se obavlja prijevoz. Planirana subvencija Grada Kastva za 2022. godinu iznosi nešto više od 3,2 milijuna kuna, a točan iznos bit će određen nakon konačnog godišnjeg obračuna. Radi povezivanja Kastva i Brnčića uvedena je nova linija 18A na kojoj vozi mini bus uz presjedanje na Šporovoj jami. Time su omogućene kružne vožnje linija 18 i 18B, jer se skraćuje njihov put kao osnovnih linija do Šporove jame, pa ne moraju produljiti dalje do Brnčića, odnosno Viškova i Kudeja, što im vožnju produljuje do 35 minuta. Korištenjem mini busa ostvaruje se i kvalitetnija veza za učenike Osnovne škole »Milan Brozović« u Kastvu s tog područja. Činjenica je da u tom dijelu grada Kastva ima manje putnika, a dio ih koristi i liniju 21 koja od Brnčića preko Viškova ostvaruje vezu s Rijekom.

vrijeme je novac?!?

Čelični

Mislim da se o ovome nije pisalo. Naime u razgovoru sa jednim vozačem vezano za "Mrežu lokalnih linija"(shemu) dotični vozač mi je rekao da osim novog označavanja zona, mislim tu na liniju 3A, dotični vozač mi je rekao da bi se nova "Mreža lokalnih linija"(shema) radila i iz jednog drugog razloga a to je nova reorganizacija linija.
Sad mene zanima zna li netko da li je u planu nova reorganizacija vođenja nekih linija ? Možda NP zna
Navodno da bi se spajale linije 3 i 6 u jednu liniju, te linije 4 i 5 u jednu liniju ?
Po meni bi lako bilo liniju 6 spojiti (produžiti) sa linijom 3, ali kako spojiti linije 4 i 5, jedino vidim rješenje trasom noćne 103 (kružno). Možda netko ima bolji prijedlog za spajanje linija 4 i 5 (ako do toga uopće dođe) ?

NP-549

Takvih spajanja neće sigurno biti.  Moguća su jedino "rezanja" na način da ostane jako malo dijametralnih linija (s jednog na drugi kraj grada).  Dva su razloga: zapad i istok nisu ni približno jednako "razvijeni", odnosno nemaju iste prijevozne potrebe.  Liniji 2 na zapadu nije dovoljno da ide ni svakih 10 minuta,a na istoku je i interval od 15 previše. Pehlin i Gornja Vežica također neusporedivo.  Presjecanjem nekih linija to se lako riješi.  Npr. ako je na dvojki 5 buseva,  3 pustiš na zapad, a 2 na istok.
Drugi razlog su budući građevinski radovi velikih razmjera.  Jako puno će se kopat po gradu zbog vodovoda i kanalizacije via EU fondovi.  Rezanjem linija će se barem donekle smanjit enormna kašnjenja koja će bit neminovna ukoliko ostane ovaj sustav.  U prigradu smo već odvojili većinu smjena. Rijetko koji bus vozi i istok i zapad.  Većinom je odvojeno. 

kico101

#1519
Bez obzira, što razumijem razloge za razdvajanje linija na istok i zapad, osobno sam protiv toga iz više razloga. Prvo, ovako izduženi grad poput Rijeke mora biti povezan istok-zapad direktno. Zašto? Pa jednostavno zato jer ova presjedanja ( koja sigurno neće biti idealno namještena, osobito u špicama, kiši, itd. ) produžuju ionako predugo vrijeme putovanja istok-zapad. Kakva je konkurencija JGP osobnom automobilu ako ja, primjerice, od G. Vežice do Kantride s busom moram potrošiti cca 60 min s presjedanjem, a s autom dođem za 20 minuta.

Drugo, iz istočne strane grada putnici ( prije svega školarci i studenti ) moraju stići u škole ( Medicinska, Elektro, Prometna ), fakultete ( Tehnički, Pravni, Medicinski, Ekonomski ), ali i na druga mjesta u zapadnom dijelu grada ( bazeni Kantrida, stadion Rujevica, dječja bolnica ili štogod drugo ). Već sada, na primjer, ujutro iz R.Petrovića ( 7A ) djeca moraju ići na bus u 6,58 da bi u 8 stigli recimo u Elektro ili Prometnu. Slijedeći bus je u 7,26 i s njim ne stignu. Zamislimo samo da još moraju i presjedati. Kada da krenu iz kuće , u 6,30? Pa bolje su riješeni dolasci iz prigrada, nego iz rubnih gradskih zona.

Moj osobni stav je ( da ne mislite da je to nešto posebno pametno - samo imam svoje mišljenje na bazi nekog iskustva ) da bi sustav trebalo napraviti sa nekoliko dijametralnih linija koje bi se protezale od terminala do terminala u baznim mjestima po prigradu. Od terminala dalje lokalne linije. Bazu u centru neka imaju gradske linije koje idu većinom na sjever/sjeverozapad ( 3,3A,4,5 ), te prigradske linije za koje ne postoji kvalitetna pozicija terminala u prigradu, poput linija 11, 12, 29,32.

Da zaključim, bitno je da sustav u najvećoj mjeri zadovolji potrebe dnevnih migracija, bez favoriziranja određenih pravaca i linija. To je iznimno složen posao, a rezultati nikada neće zadovoljiti sve strane.
Znam da ovo što ovdje pišem neće promijeniti planirani novi sustav, ali ovo mjesto je ionako zamišljeno za rasprave o toj i sličnim temama, pa ako između 100 ideja budu dvije dobre, opet neka korist od svega.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

Matija87

Za pravilnu reorganizaciju linija treba ti temeljita analiza potreba putnika u JGP i to po određenim dobnim skupinama dakle školarci, studenti radnici i umirovljenici. Moja neka pretpostavka je da trenutno mali je postotak ljudi koji koristi JGP u svrhu odlaska u objekte zabavnog ili sportsko-rekreativnog karaktera (primjer odlaska s istočne strane grada na Bazene na Kantridi) , također veliki dio studenata koji nisu iz Rijeke a dolaze ovdje studirat, uglavnom pronađu boravište u blizini fakulteta. Mislim da najveći udio putnika koji imaju potrebe korištenja dijametralnih linija jesu srednjoškolci i tu se slažem s tobom Kico da bi to trebalo precizno prilagodit ukoliko dođe do spomenutog rezanja linija na istok i zapad. Ja gledam da je trenutno kroničan problem u Rijeci, veliki priljev vozila u strogi centar grada, te nepostojanje koridora za JGP kroz centar grada, dosad se spoominjala upravo Adamićeva kao solucija gdje bi interventna, dostavna vozila i JGP prolazili tim dijelom dok bi ulica Riva, ul I.Zajca bile namjenjene za prolaz ostalih vozila (2+2 vozne trake). Dok tako nešto ne bude u praksi , neće se puno toga promjenit po pitanju kašnjenja i problema prolaska kroz centar grada

Boki651

JGP u Rijeci je na putu prema svome nestanku, nastavi li se ovo što se sada događa. Pod izlikom korone uveden je ljetni vozni red cijele godine, a sada se teži tome i da se to uništi. Pa nekad je spomenuti 7a u špici išao svakih 19 minuta, sad u špici vozi 28-30, a van toga blizu 40. Ljudi s Viškova imaju češće bus nego ljudi s Gornje Vežice.  >hammer< 

Čelični

#1522
Slažem se u potpunosti s Bokijem. Kada sam bio još školarac od 1985.-1987. i putovao sa Škurinja na Turnić u školu tada je linija 5 je u špici prometovala 7-8 minuta dok danas u špici prometuje otprilike 16-18 minuta, a otprilike toliko i van špice radnim danom. Ali od navedenog perioda od 1985.-1987.do danas puno se toga na liniji 5 promijenilo, tada na liniju 5 nije gravitirala Drenova(iznimka onih koji i dalje koriste liniju 11), Kablari, Tibljaši, dio Petrca koji svi sada presjedaju  sa 5A i 5B na liniju 5, a dodajmo tu još masu trgovačkih centara na Škurinju i Groblje Drenova.
Što se vikenda tiče stanje je tu puno povoljnije jer su i dalje 3 autobusa na liniji 5 kao i ranije s tim da su subotom monotrali pa nisu takve gužve kao radnim danom, dok nedjeljom 3 solo su sasvim uredu. Ali ovo sa voznim redom linije 5 radnim danom i pojedinim intervalima kada su iz razloga koje sam naveo ogromne gužve je zbilja neprimjereno.
Slično je ako ne i gore i na ostalim većim lokalnim linijama pa tako i Bokijevoj 7A.

pehar_11

#1523
Prije svega, vozni red za gradske linije nije dovoljan za količinu ljudi koja se na gradske linije odjednom slijeva. Uzmimo za primjer liniju 1, koja sa Bivia kreće u 7 i 20, pa onda u 45 i tek onda u 8 i 10. Pa ljudi moji, to dovoljno nije. Realno gledajući, linija 1 služi kao poveznica zapadnog i istočnog dijela grada, ali i kao jedina i najbrža opcija da se ljude sa ostalih autobusnih linija koji dolaze do centra (Rive ili Fiumare) preveze na drugo mjesto ili putem pokupi. Iako vozača fali, javni prijevoz je realno u raspadnom stanju, barem što se voznog reda tiče. Ne razmišlja se na logičan način, nego se stalno uvode promjene bez da se razmotri koliko te promjene zapravo škode na već postojećem voznom redu, što je najbolji primjer vozni red linije 23, koji se od početka godine mijenjao skoro pa deset puta. Iako sada ne govorim o prigradskim linijama (koje voze nerealno u nepotrebna i nelogična vremena) ispada da je bolje povezanost prigrada sa gradom nego unutar grada, a stvar je vrlo jednostavna - imamo previše ljudi, vrlo nerealan vozni red koji ne udovoljava potrebama putnika i Rijeku koja ima dvije žile kucavice kroz koje se vodi ozbiljan promet - Adamićeva u smjeru Opatije i Riva u smjeru Kostrene. Količina kamiona, vozila, ljeti turista, pješaka, semafora (a da ne govorim o Žabici i problemima koje ona sama po sebi donosi) ne može podnositi količinu vozila u odgovarajuće vremenske periode da javni prijevoz bude adekvatan. Stalno se spominje tema da se ljude potiče da koriste javni prijevoz umjesto da svatko na posao ide svojim autom, ali nitko lud ne želi odabrati JGP kada se od jednog dijela grada mora voziti više od 30 minuta ili presjedati, a svemu tome je najgore što apsolutno svi idu na jedan autobus u isto vrijeme u smjeru jedne destinacije. Onda tako jedinici sa Bivia prema Pećinama treba više od pola sata. Problem je što se autobusima u jutarnjim satima, kao i u periodu od 12-14 i 19-21 sat voze studenti, školarci i uglavnom učenici, a ljudi koji idu na posao ne žele odabrati javni prijevoz kada kapacitet putnika i broj vozila ne odgovara potražnji koja je potrebna.

Stvar je u tome da je količina ljudi koja koristi gradske linije tijekom cijelog dana puno veća nego prigradske, a ispada da se ljudima u prigradu ide više ususret nego u gradu (ja idem na 34 i 23 i ne očekujem ništa više i učestalije od voznoga reda jer su Brgud, Veprinac i Lovranska draga Bogu iza nogu), ali Drenova nije toliko daleko. Buseva ima, vozača nema. Treba se korigirati gradski vozni red na najbolji mogući način tako da svaka dvojka ili šestica nije puna, i putovanje ne traje 40 minuta jer ekipa sa Fiumare se krca u 2 pa izlazi na Martinkovcu). Takve gluposti troše vrijeme i kvare vozni red.

E sad, postoji puno načina kako rješiti problem, ali je u ovom trenutku za to krivo vrijeme, pogotovo zbog infrastrukturnih projekata u Rijeci i okolici koji ne doprinose da se prijevoz "usavrši" u skoroj budućnosti, već će donošenje promjena sada i u bliskoj budućnosti stvoriti dodatan problem i neefikasnost javnog prijevoza. Treba se napraviti detaljna analiza cijele mreže gradskih linija. Ako treba, kompletne promjene. Treba se sve dovesti u red, od presjedanja, ruta, učestalnosti, početnih stanica, vrste autobusa koje prometuju u koje vrijeme i svega drugoga što ide redom. Kada krenem razmišljati o tome dok pišem me boli glava jer tome kraja nema, ali je Rijeci potreban puno efikasniji i pouzdaniji gradski prijevoz, koji omogućuje da se u kratkom roku dođe sa odredišta A na odredište B bez komplikacija, već uz poneko presjedanje (ili niti jedno) koja su međusobno usklađena. Iako vjerujem da se ostali neće složiti, tko god to radio u Autotroleju, ili planirao raditi, ne može to raditi sam i na svoj način, već uz pomoć svih koji koriste sustav prijevoza, jer se onda ljudi usuglase i zajedno slože za one promjene i korekcije koje su zbilja potrebne. Eto, možda mislim u krivu, možda pričam gluposti, ali treba se krenuti na veliko razmišljati i planirati. Možda velike promjene riješe stvar, jer, ljudi će se priviknuti i prihvatiti promjene ako one uistinu valjaju.
vrijeme je novac?!?

NP-549

Svugdje u svijetu je normalno da se jednom presjeda. Samo kod nas se rade drame oko toga.   Što se tiče intervala između polazaka, sutra bi se vratilo 10 buseva na dvojku, 6 na peticu i šesticu i po 5 na 7 i 7A da ih ima tko voziti. Troleju fali 50 vozača da bi vozili pred corona vozni red

pehar_11

Citat: NP-549  u Listopad 09, 2022, 20:19:48Svugdje u svijetu je normalno da se jednom presjeda. Samo kod nas se rade drame oko toga.
Zbilja nema drame. Presjedanja kod nas zapravo odlično funkcioniraju.
vrijeme je novac?!?

lussin

Citat: pehar_11  u Listopad 09, 2022, 19:15:44...Buseva ima, vozača nema. Treba se korigirati gradski vozni red na najbolji mogući način...

Citat: pehar_11  u Listopad 09, 2022, 19:15:44...Treba se napraviti detaljna analiza cijele mreže gradskih linija. Ako treba, kompletne promjene...

Korekcije, analize i promjene neće stvoriti 50 vozača.


Nemoj me krivo shvatiti, cijenim pozitivan način razmišljanja

NP-549

Citat: pehar_11  u Listopad 09, 2022, 20:35:16Zbilja nema drame. Presjedanja kod nas zapravo odlično funkcioniraju.

Kažem za grad. 

tramvajac 92

Nije tako nešto samo problem Rijeke. I u Zagrebu se njurga na presjedanja.

pehar_11

#1529
Citat: lussinpicollo  u Listopad 09, 2022, 21:14:13Korekcije, analize i promjene neće stvoriti 50 vozača.
Neće se vozači stvoriti, ali napraviti okviran plan i probati unaprijediti mrežu bi znatno pomoglo. Možda se mogu napraviti promjene na postojećim linijama, nekakva reorganizacija, neka spajanja, neka olakšavanja. Evo ti za primjer 22/23/30 u Permanima (iako je prigradska linija) - ipak neka promjena, ipak nešto novo. Ne vjerujem da bi se radio takav pothvat da se ne isplati ili povećava efikasnost. Sigurno nitko nije rekao "ej ajmo sredit Permane" i onda shvatio da je pogoršao stvar.
vrijeme je novac?!?