Fotografije iz ZET-ove prošlosti

Autor Portos, Prosinac 02, 2007, 08:48:07

mansg313

Da u pravu si razlika je očita SL202 ima 2 krovna otvora a 260A116 ima 3

MAN fan


Tomek

Fenomenalna slika majstore, čini mi se da ovaj TAM ima gbr 535?? Što je on tamo vozio i koja je to godina cca?

kriticar

To ti može biti u rasponu druga polovica '79 kada su došli prvi dvovrati SU220 pa do prije renumeracije '81 kad su gorički imali gbr. 5xx. Kad sam ponovo pogledao učinilo mi se da su možda neki i trovrati SU220 na slici ,a oni su nabavljeni '80 ali ne mogu biti siguran za treča vrata.
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N

Shole

ovaj sa crvenom crtom ima 3 vrata, a onaj iza njega dvije.  Vidi se po onoj panelki

kriticar

Koliko vrata imaju manovi mogu biti siguran samo za ovog van perona. On je sa dvoja vrata, dakle imao je prva i srednja ,a ne i zadnja vrata. Za mlađe, na slici su TAM 170A11T, dva SU220 te TAM AS3500T parkirani na peronima od bližeg kao udaljenijima.
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N

Portos

Citat: kriticar  u Ožujak 09, 2009, 07:34:12
Koliko vrata imaju manovi mogu biti siguran samo za ovog van perona. On je sa dvoja vrata, dakle imao je prva i srednja ,a ne i zadnja vrata. Za mlađe, na slici su TAM 170A11T, dva SU220 te TAM AS3500T parkirani na peronima od bližeg kao udaljenijima.
Mislim da je taj TAM 170A11T dobio kasnije broj 835. AS3500T kojih se ja sječam i koji su bili još živi početkom 80-ih bili su 802, 806, 815 i 820, 815 je imao klasična vrata sa kvakom, vozili su često sa Savskog mosta na linijama 314 i 326.
Gorički MAN SU 220 imali su g.b. 851-858. Svi su imali po 2 vrata. Jedini SU 220 sa 3 vrata u ZET-u koji je na boku imao crvenu crtu bio je Podsusedski g.b. 172. Ako je ovaj na slici sa 3 vrata (meni se čini da je) onda se pitam što je on radio u Gorici ???

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

conecto

Citat: Portos  u Ožujak 09, 2009, 10:46:49
Citat: kriticar  u Ožujak 09, 2009, 07:34:12
Koliko vrata imaju manovi mogu biti siguran samo za ovog van perona. On je sa dvoja vrata, dakle imao je prva i srednja ,a ne i zadnja vrata. Za mlađe, na slici su TAM 170A11T, dva SU220 te TAM AS3500T parkirani na peronima od bližeg kao udaljenijima.
Mislim da je taj TAM 170A11T dobio kasnije broj 835. AS3500T kojih se ja sječam i koji su bili još živi početkom 80-ih bili su 802, 806, 815 i 820, 815 je imao klasična vrata sa kvakom, vozili su često sa Savskog mosta na linijama 314 i 326.
Gorički MAN SU 220 imali su g.b. 851-858. Svi su imali po 2 vrata. Jedini SU 220 sa 3 vrata u ZET-u koji je na boku imao crvenu crtu bio je Podsusedski g.b. 172. Ako je ovaj na slici sa 3 vrata (meni se čini da je) onda se pitam što je on radio u Gorici ???

Godina je definitivno 1980.-81. kad su na fotki i SU 220 s troja vrata koji su stigli 1980., a još su stari garažni brojevi. Da ovaj s crvenom crtom ima troja vrata vidi se i po rukohvatima kod stražnjih prozora. MAN-ovi na fotki nisu gorički već iz Dubrave s linije Glavni kolodvor - V.Gorica koja je tada imala broj 266. Naime, tada su autobusi te linije također stajali na peronima goričkog kolodvora, a tek je kasnije (ubrzo kad su počeli voziti zglobni busevi na toj liniji) napravljeno ugibalište na cesti gdje se nalazi i danas. Tako je sigurno da je MAN s troja vrata i crvenom crtom tadašnji g.b. 378 koji je kasnije postao g.b. 418, najduže je imao originalne prednje žmigavce s dvije žarulje i maglenke. Svi ostali s 3 vrata bili su bez crvene crte, a oni s 2 vrata su je imali. Crvene crte su sa svih nestale kasnije nakon generalnih popravaka limarije, a više puta su mijenjane i sheme bojanja.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Portos

Citat: conecto  u Ožujak 12, 2009, 12:34:49
Godina je definitivno 1980.-81. kad su na fotki i SU 220 s troja vrata koji su stigli 1980., a još su stari garažni brojevi. Da ovaj s crvenom crtom ima troja vrata vidi se i po rukohvatima kod stražnjih prozora. MAN-ovi na fotki nisu gorički već iz Dubrave s linije Glavni kolodvor - V.Gorica koja je tada imala broj 266. Naime, tada su autobusi te linije također stajali na peronima goričkog kolodvora, a tek je kasnije (ubrzo kad su počeli voziti zglobni busevi na toj liniji) napravljeno ugibalište na cesti gdje se nalazi i danas. Tako je sigurno da je MAN s troja vrata i crvenom crtom tadašnji g.b. 378 koji je kasnije postao g.b. 418, najduže je imao originalne prednje žmigavce s dvije žarulje i maglenke. Svi ostali s 3 vrata bili su bez crvene crte, a oni s 2 vrata su je imali. Crvene crte su sa svih nestale kasnije nakon generalnih popravaka limarije, a više puta su mijenjane i sheme bojanja.
Nisam do sada znao da su postojala 2 MAN-a 220 SU sa 3 vrata, jedan u APP drugi u APD :o

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

kriticar

Da budem iskren ja sam mislio da su samo oni sa dvoja vrata imali crvenu crtu, a da su dvovrati i trovrati razlikovali i po žmigavcima naprijed tj. da su trovrati imali žmigavce kao danas SG220, dvovrati kao ovaj izvan perona na slici ali vidim po vašem sječanju da je bilo iznimki.
conecto ,portos hvala na pojašnjenju
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N

Portos

Citat: kriticar  u Ožujak 12, 2009, 16:05:53
Da budem iskren ja sam mislio da su samo oni sa dvoja vrata imali crvenu crtu, a da su dvovrati i trovrati razlikovali i po žmigavcima naprijed tj. da su trovrati imali žmigavce kao danas SG220, dvovrati kao ovaj izvan perona na slici ali vidim po vašem sječanju da je bilo iznimki.
conecto ,portos hvala na pojašnjenju
Nema na čemu. Inače tih 8 Goričkih SU 220 imali su katastrofalne kočnice. Gorički mehaničari, do tada navikli samo na TAM vozila jednostavno nisu znali održavati MAN-ove i tek nakon 5-6 godina, kada su iz APD i APP dobili još 9 MAN-ova te kada su isti postali večina voznog parka, tek tada se situacija sa održavanjem popravila. 3 Gorička MAN-a vozila su na linijama sa S.mosta-327, 328 i 329. Ostali na drugim goričkim linijama. Na 314 i 315 uvijek su vozili TAM, na 314 večinom prigradski a na 315 uglavnom gradski TAM autobusi. Specifičnost Goričkog MAN SU 220 g.b. 852 bila je da je imao prefarbano staklo prozora za oznaku linije. Gornji nosači tabli u Gorici se nisu niti koristili, Goričani su imali table manjeg formata i držali su ih učvršćene na prednju šajbu.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

conecto

Citat: kriticar  u Ožujak 12, 2009, 16:05:53
Da budem iskren ja sam mislio da su samo oni sa dvoja vrata imali crvenu crtu, a da su dvovrati i trovrati razlikovali i po žmigavcima naprijed tj. da su trovrati imali žmigavce kao danas SG220, dvovrati kao ovaj izvan perona na slici ali vidim po vašem sječanju da je bilo iznimki.
conecto ,portos hvala na pojašnjenju

Što se tiče crvene crte postojale su dvije iznimke s 3 vrata - po jedan u APP i APD. Kod žmigavaca u tvorničkom originalu nije bilo razlike - svi iz 1979.-80. su imali žmigavce na prednjim ćoškovima s dvije žarulje što je bilo prilično atraktivno u ono vrijeme dok su svijetlili. Kasnije u ZET-u su uglavnom dobivali obične žmigavce na istom mjestu poput bočnih žmigavaca na starijim modelima (750 HO, 890 UO ili npr. TAM) ili onakve kakve su imali zglobni SG 240 i SG 220 (neki su u toj kombinaciji dobili i bočne, a neki ne). Svi zglobni MAN-ovi SG 240 (1981.-83.) i kasniji SG 220 (1988.91.) te izvorno bijeli SU 220 (1988. g.b. 444,445 i onaj jedan iz APP) imali su prednje okrugle žmigavceiznad farova i bočne već iz tvornice.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

MAN fan

Mali ispravak: Svaki od ova 3 SU220 (444,445 i 102 iz APP) su se razlokovali po nečemu. gb444 (97) je imao okrugle žmigavce iznad farova i male bočne žmigavce sa strane, 445 (99) nije imao te okrugle žmig. iznad farova nego je imao malo veći pravokutni žmigavac na rubu poklopca gdje je far i isti takav žmigavac na boku iznad kotača a ovaj 102 također nije imao okrugle žmigavce iznad farova nego je isto na rubu tog poklopca gdje je far imao mali ovalni žmigavac (kakav je 444 (97) imao na boku), i na boku također identični žmigavac. Stavit ću slike pa da vidite razlike.

MAN fan

#103
btw 1. slika je sa jednog drugog foruma (mislim da zeljeznickog al nisam siguran), a 2. i 3. slika su sa ovog foruma ;)

man750

Man fan ne piši ono što ne znaš. To što je na slikama je ZETovih ruku djelo tj.popravci u ZETu djelovima najvjerovatnije SL200. jer i 99 i 102 imaju i bočni žmigavac koji je Avtomontaža stavljala u kompletu sa okruglim iznad fara.
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -