Nesreće i oštećenja Prometovih autobusa

Autor maky, Studeni 30, 2007, 22:18:57

Lion's Driver

@RV Možda jednostavno ne žele i sami upast u probleme... recimo  umnik2

Kreten očito nije ni skužio da je pozvana policija, ne dira nikoga samo bus a svi čekaju tu policiju koja ga je na poslijetku i uhitila. E sad je prava procedura. Ako se ustanovi da se radi o "ludoj" osobi koja možda ima i papir da je "lud" s njim se postupa drugačije (na neki način ga se izolira i štiti) tako da će umisto s ogromnom kaznom i zatvorom proć vjerovatno s terapijom "u ustanovi" i par tabletica.

Najbolje budalu pustit dok ne dira tebe i ljude a šteta će doć na naplatu bilo od osiguranja bilo od "štetočine"

podgora

Udreš luđaka onda nhebeš ti šta si ga udrija jer njega zakon štiti.

Poslano sa mog VTR-L29 koristeći Tapatalk

Ništa kinezi samo Volvo,Man,Neoplan,Setra,Mercedes.

Sule

Zanima me da RV da li bi ti u takvoj situaciji pokisa nesto poduzet kad vidis da vidljivo neuracunat lik sa sipkom u ruci razbija bus dok si ti goloruk. Ne znas sta je u stanju napravit ako ga dirnes i zasto riskirat svoj zivot da bih zastitio bus? Zar je bus vazniji od vozaca ili putnika? Bus ce se popravit i zakrpat ali ljudski zivit nece jer sa takvim osobama nikad nisi svjestan sta bi mogli ucinit ker ni oni sami nisu svjestni sta rade.

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk


RV

#618
Nisam ja reka da bi se fizički obračunava sa likom dok je "naoružan". Moglo ga se nekako zaustavit dok je operira po i oko autobusa bez odvaljenog brisača, ali dobro neću više o tome, u pravu si. Neću reć da je ispalo dobro, jer neko je svakako moga nastradat, što na sreću i nije.

Paško

#619
Moram se složit sa Sulom. Kako je sve krenulo, dobro je i završilo. Vozač je napravio najbolje što je mogao u toj situaciji, a ljudi koji kažu da se s ovim luđakom trebalo obračunavati i žale se na "uplašenost" ljudi koji su ovo doživjeli su idioti. Ne mislim na tebe, RV, nego komentare koje sam vidio na ovaj događaj.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

elez

Evo par postova prije po prvi put @Podgora je napisa nesto suvislo, zakon bi gonija i onoga ko bi se isa na bilo koji nacin obracunat s njime i to je najveci problem ovog naseg zakonodavstva. Liku ce se sad sudit ka neuračunljivom, odredit ce mu vjerojatno neki stupanj invaliditeta i nakraju ce dobit par miseci Raba, nesto uvjetne i to je to. Ne vridi se radi ovakvih promašenih slucaja vuć po sudovima.
Sačuvaj me bože mlake pive, ladne žene i lošeg centaršuta...

man323

Mislim da kazne za dotičnog gospodina ne će biti, jer nije bio uračunljiv. Šteta iznosi otprilike 70.000 kuna (izvor: 24 sata).
Jedino mi ostaje upitno hoće li osiguravajuća kuća ili Promet ići sudskim putem kako bi nadoknadio štetu.

XDonald

https://www.slobodnadalmacija.hr/dalmacija/split/clanak/id/590799/direktor-prometa-nakon-nezapamcenog-divljastva-u-kastelima-vozac-demoliranog-autobusa-od-danas-je-na-bolovanju-pretrpio-je-jako-veliki-sok-i-treba-doci-k-sebi-to-mu-je-vec-drugi-napad-na-radnom-mjestu

Direktor 'Prometa' nakon nezapamćenog divljaštva u Kaštelima: Vozač demoliranog autobusa od danas je na bolovanju, pretrpio je jako veliki šok i treba doći k sebi. To mu je već drugi napad na radnom mjestu

Šteta koju je na Prometovom autobusu, koji je vozio od Splita prema Trogiru, u nedjelju rano ujutro načinio  29-godišnjak u Sv. Kaji u Solinu, koji je ničim izazvan zaustavio autobus nasred ceste i demolirao ga iščupanim brisačem, je oko 70 tisuća kuna, doznaje Hina od direktora splitskoga gradskog prijevoznika Miroslava Delića.

Direktor Delić je rekao da je tom prilikom razbijeno sedam stakala, brisači i spremište motora te da će autobus jedno vrijeme biti izvan uporabe dok se ne naruče i ne postave uništeni dijelovi.

Osim toga, riječ je o autobusu koji je proizveden 2007. godine i jedan je od novijih gradskih autobusa jer njihov prosjek 14 godina.

"Do danas nam se vozač ni bilo tko od putnika nije prijavio da je ozlijeđen. Naš vozač je od danas na bolovanju. Pretrpio je jako veliki šok i treba doći k sebi. Tom je vozaču u posljednjih pet godina to drugi napad na radnome mjestu u autobusu", rekao Delić.

Policija je rekla kako će s 29-godišnjakom obaviti razgovor kad na to bude spreman, to jest kad mu završi liječenje u splitskoj bolnici. Nakon demoliranja autobusa bježao je od policajaca, no oni su ga ipak uhvatili i odveli u splitsku bolnicu, gdje je primljen na Odjel psihijatrije.

Dalmatinski anonimus

Vidim da je puno komentara na društvenim informacijama o tome kako mu se nitko nije suprostavia. Pa samo gledajući osta san šokiran a kamoli da sam još bia tamo. Smatram da mu se svaka osoba koja se nalazila tamo mogla suprostaviti, ali ljudi u tim situacijama dožive šok i ne znaju kako postupiti.

Kao što je netko spomenio nevjerojatna je činjenica da taj isti vozač doživia sličan napad 2016. godine. U pitanju je bio gb 185 na liniji br.2, a sve se odigralo u K.Sućurcu i to nekoliko metara dalje o čemu svjedoči i ovaj kratki video:

XDonald

#624
Portali su puni clanaka o ovom stravicnom događaju. Iz ovog clanka doznajemo detalje o doticnome i sta ga je "spojilo" kobnog jutra.

https://www.slobodnadalmacija.hr/dalmacija/split-zupanija/clanak/id/590814/neposredno-prije-razbijackog-pohoda-dva-tjedna-proveo-je-u-pritvoru-doznajemo-39na-cemu39-je-bio-29-godisnjak-koji-je-bjesomucno-demolirao-39prometov39-autobus

Doznajemo 'na čemu' je bio 29-godišnjak koji je bjesomučno demolirao 'Prometov' autobus; Neposredno prije razbijačkog pohoda, dva tjedna proveo je u pritvoru

Testovi na opojnu drogu pokazali su kako je 29-godišnjak koji je u Sv. Kaji u nedjelju oko 6 sati ujutro razbijao "Prometov" autobus bio pod utjecajem amfetamina.

Večer prije bio je na partyju u Solinu, nakon kojeg je imao psihotičnu reakciju zbog konzumacije sintetičke droge. Do daljnjega će biti zadržan na Odjelu psihijatrije KBC-a Split jer se smatra opasnim za okolinu.

Nakon što mu se stabilizira stanje, otpustit će se na liječenje te će se obavijestiti policija, koja nije mogla provesti kriminalističku obradu upravo zbog neubrojivog stanja 29-godišnjaka.

Neposredno prije razbijačkog pohoda, mladić je bio 15 dana u pritvoru po odluci prekršajnog suda zbog nasilja u obitelji jer je razbijao ulazna vrata stana jednog od roditelja.

Probleme s drogom ima otprije, više od pet godina, kada mu je dijagnosticirana i depresija. Kod 29-godišnjaka se s vremenom razvila politoksikomanija, tj. istodobna ovisnost o nekoliko narkotika, uključujući i alkohol. Do sada je već jednom bio zaprimljen na psihijatriji splitske bolnice.

U nedjelju ujutro je hospitaliziran pod dijagnozom akutne psihotične reakcije zbog konzumacije droge, nakon što su testovi urina pokazali da je uzeo amfetamine.

Njegovo ponašanje upućivalo je i laičkom oku na utjecaj droge jer je na hladnoći, odjeven samo u kratke rukave i hlače, najprije pokušavao zaustaviti nekoliko automobila, nakon čega je istrgnutim brisačem razbijao autobus. Pri tome je govorio nesuvisle stvari, a, srećom, nije napao ni vozača ni putnike iz autobusa.

RV

Točno to, @Dalmatinski anonimus - u pravu si. Ja priznajem, sam i jesam jedan od takvih šta mi na sve to izgleda lagano rješivo na prvi pogled, a zapravo je to veći šok nego što izgleda i moja je greška šta sam se prvo izrazio s time.

Ali da, istina, nevjerojatna je činjenica da isti šofer je taj koji je sličnu stvar doživio u  2016. i sad. Mogu samo zamislit kako je čovjeku, sličan bus, skoro pa isto mjesto, skoro pa isti redikul pod utjecajem droga ili alkohola... Po drugi put proć kroz takvo iskustvo, i bojiš se da ne bude nekim slučajem još koji, a kako je krenulo..

conecto

Ovdje je najveća žrtva kolega vozač kojem skidam kapu na reakciji dok je to divljanje trajalo (a očito dosta dugo do dolaska policije). Tamo izgleda nevjerojatno smiren i pribran, ali očito nije prošlo bez psihičkih posljedica, osobito kad vidimo da ne proživljava slično nije prvi put.
A nekako mi se čini da je najveći fokus svih napisa po medijima i portalima na šteti kod autobusa. Stakla će se promijeniti, ali kod kolege će nakon ovakvih incidenata ostati određene psihičke posljedice trajno.
Još ako nešto zucne o proživljenim situacijama na idućem liječničkom kod psihologa mogao bi on završiti na nekim terapijama ili s ograničenjem trajanja vozačke dozvole, a drogiranu budalu koja sa svojih 29 godina vjerojatno nikad ništa nije radila u životu sustav će i dalje tetošiti po nekim institucijama dok uslijed svoje neuračunljivosti ne napravi nešto još gore.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Paško

Slažem se, conecto. Nažalost, incidenata je sve više, a zaštita vozača ne povećava se. Ovo je još i dobro kako će biti u budućnosti.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

josipgrgin

Treba nesto poduzet oko toga ali pitanje je sto ?Kod nas zakon brani negativce umjesto da brani vozace , nazalost . IMA LI NEKO NEKAKVO RJESENJE ?

XDonald

https://www.dalmacijadanas.hr/prometovi-vozaci-traze-hitne-izmjene-zakona-trebamo-li-moliti-boga-da-nas-teze-ozljede-kako-bi-se-napadi-sankcionirali

Prometovi vozači traže hitne izmjene zakona: "Trebamo li moliti boga da nas teže ozljede kako bi se napadi sankcionirali?"

Jutros je u prostorijama javnog prijevoznika Promet održana konferencija za medije povodom učestalih napada na vozače. Pred medije su izašli suvlasnici tvrtke na čelu s Miroslavom Delićem i predstavnici sindikata vozača, a poručili su da će poduzeti sve mjere da se maksimalno podigne sigurnost njihovih djelatnika i putnika.

U posljednje dvije godine bilo je ukupno 57 napada na vozače, od toga 18 fizičkih napada na vozače te 39 indirektnih, u smislu ugrožavanja vožnje gađanjem autobusa i slično, čuli smo na konferenciji.

– Imamo 70-ak autobusa s antivandalskim kabinama, a sva nova vozila koja ćemo nabavljati će biti opremljena tim kabinama, kako bi zaštitili vozače. Osim toga, namjeravamo uvesti sustav ticketinga, kroz koji ćemo ugraditi videonadzor ili postaviti prekidače za alarmiranje nadležnih službi. Također, imenovali smo koordinatora koji će biti u stalnom kontaktu s policijom koji će pokušati detektirati kritične lokacije i linije. To su neke stvari koje mi kao tvrtka možemo poduzimati, ali bitno nam je i senzibilirati javnost o ovom problemu, jer nisu u pitanju samo zdravlje i životi naših djelatnika već i naših putnika – kazao je Miroslav Delić.

Prometovci rješenje vide u izmjeni kaznenog zakona kojom bi se napad na vozača javnog prijevoza tretirao kao napad na službenu osobu. Ovu izmjenu Prometovci su tražili u više navrata još od 2011. godine, a zadnji put u siječnju, kazao je dopredsjednik Sindikata vozača Hrvoje Mlikota.

– Imamo situaciju da ako je napad bez težih tjelesnih ozljeda, da napadaču ide prekršajna prijava i kazna od par stotina kuna. Znači, vozač bi trebao doslovce moliti boga da ga teže ozlijede kako bi netko reagirao i kako bi se napadača kazneno gonilo – kazao je Mlikota. Dodao je da su dali razuman rok Vladi i saborskim zastupnicima, a ukoliko ne dobiju povratnu informaciju spremni su na akciju.

– Dali smo razuman rok od dva mjeseca da nam se jave, ako ne bude kontakta prema sindikatima do sredine ožujka oko ovog pitanja, provest ćemo akcije na prometnicama diljem Hrvatske – najavio je Mlikota.

Na konferenciji smo među ostalim čuli i da je započeta edukacija prometnih djelatnika kako se ponašati u slučaju napada, a sindikati su organizirali i psihološku pomoć za napadnute vozače.