Wroclaw (Poljska)

Autor conecto, Siječanj 21, 2010, 12:21:15

conecto

Kao što mnogi znaju, Wroclaw je grad u kojem Volvo radi svoje autobuse. Stoga ne čudi što gradom vozi mnogo Volva.





A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Natječaji su izgleda tamo transparentniji nego kod nas pa je unatoč lokalpatriotizmu početkom prošle godine stiglo i mnogo Citara.



A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Pored tvornice Volvo, Poljska ima prilično jaku proizvodnju autobusa pod domaćim markama. Ovaj trenutno baš ne stoji najbolje ali naravno ima ih po cestama - Jelcz.
Ovo je nešto stariji model, ali uz automatski mjenjač ubrzava ludo pa je i slika malo mutna kod te brzine iako sam čekao par stotina metara dalje od stanice da krene. Sličnost s nekim starijim zemunskim Ikarusima nije slučajna jer je Ikarus i svoj model razvio u suradnji s poljskim Pol-Mot početkom 80-tih.







A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Ovima ide mnogo bolje - Solaris. Uspješno prodaju buseve čak i u zemljama poput Njemačke i Švicarske. Ovaj nije vlasništvo gradskog prijevoznika nego firme Polbus.



A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Tomek

O da, Solaris je apsolutni hit. Nevjerojatno je i u Njemačkoj da su jako uspješni. Recimo, Frankfurt na Majni, grad koji je europski financijski centar, grad u kojem su godinama vozili njemački Mercedesi O305, O405, Citari zadnje dvije nabavke su pobijedili Solarisi i koliko sam čuo jako su zadovoljni njima!!

conecto

Ne bez razloga! Pravi su hit njihovi gradski busevi Urbino, nude i sve moguće vrste modernih alternativnih pogona uključujući trolejbuse Trolino, a odnedavno proizvode i tramvaje. Turistički autobus Vacanza baš i nije uspio.

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Još jedan poljski proizvođač koji se solidno drži je Autosan.



A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

A da taj Autosan nije baš od jučer pokazuje slika ovog busa kakvih još ima mnogo u manje razvijenim dijelovima Poljske.



A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...