Irisbus Citelis CNG (3)

Autor marin, Siječanj 25, 2014, 19:36:36

marin

Meni ne trebaš dokazivat da se više kvare, ja to znam. A za tvoju informaciju 741 i 742 nisu uvijek na 106. Prije mj dana cijeli tjedan su bili 744 i 743 ili 743 i 742. E i da, 741 jučer vozio na 115, a danas na 106 tak da nije pokvaren.

Portos

Citat: marin  u Siječanj 25, 2014, 19:36:36
Meni ne trebaš dokazivat da se više kvare, ja to znam. A za tvoju informaciju 741 i 742 nisu uvijek na 106. Prije mj dana cijeli tjedan su bili 744 i 743 ili 743 i 742. E i da, 741 jučer vozio na 115, a danas na 106 tak da nije pokvaren.
Jupi!!! 741 je na mom Avataru. Nekvarljiv je. Vječan. Najbolji.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

421

Citat: Urbino LE  u Siječanj 25, 2014, 13:37:42
Eto neki se žale i na buku agregata recimo, ali meni tu nema gorega od Citara npr. Citaro u osnovi koristi dosta stariju koncepciju motora nego Iveco, a još je u Citara i nesretni PD sustav ubrizgavanja kojega su svi napustili, a koji je dokazano najbučniji
Koliko ja znam, MB nije nikad koristio PD već koristi CR sustav ubrizgavanja s bitno većim tlakovima ubrizgavanja (1500 -2100 Bar-a). Nije to VW.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

421

Citat: Shole  u Siječanj 25, 2014, 12:27:13
Pitanje u kakvom stanju su jastuci i amortizeri na tim Citelisima s obzirom da su više stajali nego vozili.  Riječki Citari su OK,  znaju ponekad lupat pregradna stakla kod vratiju, kao i vozačka kabina, ali sam ovjes je OK.  Treba malo znat i poštelat visinu busa. Nevalja kad je nizak jer strašno lupa, al nevalja nikad je previsok jer je mekan pa isto lupi ako brže dođeš na rupu.  Zato je velika prednost kad se busevi duže jer vozač zna šta mu nedostaje pa si ga poštela kako mu paše.
Rekao bih da su u pitanju selen blokovi, zbog udarnih rupa preko kojih prolaze tijekom (pre)opterećenja. Što se tiče podešavanja visine, ne znam na koje podešavanje misliš. Jer ZG Citelisi imaju samo mogućnost kneelinga, koji se nakon zatvaranja vrata izravna automatski.
Ako je nizak (kao što Ti kažeš) tad je bez jastuka-znači lupa jer je samo na spuštenom amortizeru koji nema svoj hod pa nema niti amortizacije, a ako je previsok, tad je jastuk max ispunjen, amortizer u krajnjem ispruženom položaju i opet nema hoda pa nema niti amortizacije pa je ovjes pretvrd.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Urbino LE

@ 421

Sada otvaramo novu temu...

Kod pogonskih agregata za autobuse i kamione je bilo skoro pa normalno koristiti PD ili slične sustave. OM457 ako ne koristi Unit Injector(na njemački Pumpa-Duse) koristi sličan Unit Pump sustav za direktno ubrizgavanje. Za buseve Euro4/Euro5/EEV su ti DAF sa PR motorima, Mercedes sa OM457, te Iveco sa Cursor8 koliko znam koristili PD, a da bi dostigli eko normu uz to i SCR. Sa druge strane je bio MAN koji je u svoj D2066 stavio jedini CR ubrizgavanje, te nije koristio SCR nego su se odlučili za EGR. E da, i Volvo je koliko znam bio na PD.

E sada su došli Euro6 motori i tu je sve skoro novo. MAN naravno sa D2066 je ostao na CR ali je uz EGR dodao i SCR, Mercedes je sada sa novim motorom OM470 koji po prvi puta za Mečku u busu koristi CR i uz to SCR+EGR, DAF je predstavio MX11 koji mijenja PR-a i on isto CR sa SCR+EGR. Jedino je Iveco poseban ali je isto sa Cursor9 prešao skroz na CR(Kažem skroz jer je manje Tector serija i prije bila na CR) i jedini ne koristi EGR nego Hi-SCR, valjda više AdBlue koristi nego do sada i ta shema njihova je zaštićena patentima, zato nitko drugi ne koristi nego su pribjegli na EGR.

Da su nstavili koristiti PD nebi mogli dostići Euro6 norme, a i tu je uvijek mana što svaki cilindar ima svoj injektor, a ako jedan crkne u banani si i nije jeftino to.

421

PD by Wikipedia:
"Unit injector fuel systems are being used on wide variety of vehicles and engines; commercial vehicle from manufacturers such as Volvo, Cummins, Detroit Diesel, CAT, passenger vehicles from manufacturers such as Land Rover and Volkswagen Group, among others, and locomotives from Electro-Motive Diesel."
Pumpe-Leitung-Düse-Systeme finden sich hingegen noch in Nutzfahrzeugmotoren von DAF und an den Vierzylindermotoren des Mercedes-Benz Atego.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Shole

Citat: 421  u Siječanj 25, 2014, 22:46:43
Rekao bih da su u pitanju selen blokovi, zbog udarnih rupa preko kojih prolaze tijekom (pre)opterećenja. Što se tiče podešavanja visine, ne znam na koje podešavanje misliš. Jer ZG Citelisi imaju samo mogućnost kneelinga, koji se nakon zatvaranja vrata izravna automatski.
Ako je nizak (kao što Ti kažeš) tad je bez jastuka-znači lupa jer je samo na spuštenom amortizeru koji nema svoj hod pa nema niti amortizacije, a ako je previsok, tad je jastuk max ispunjen, amortizer u krajnjem ispruženom položaju i opet nema hoda pa nema niti amortizacije pa je ovjes pretvrd.

Da, bit će da je riječ vjerovatno o selenblokovima.  A što se visine tiče nisam mislio da kneeling kojeg sam možeš uključivat na tabli ili pak njegovo automatsko naginjanje u stranu na stanici, nego na štelanje visine u jami podešavanjem štangice na donjem postroju

421

 thumbs
Realno gledajući na problem, silent blokovi iliti selen blokovi najviše trpe na ovjesu jer su (gumena) meka veza između šasije i osovine s gornje i donje strane, pa kad se oni istroše ili puknu, onda se počinje čuti to lupanje koje je vrlo iritantno za čuti ali i vrlo problematično po ovjes, optiku volana i osovina, a u krajnjoj liniji i sigurnost vozila i putnika u njemu ako se na vrijeme ne promijene.
Kad bi stavili poliuretanske možda bi se stanje poboljšalo, ali nisam siguran za cviljenje jer su oni manje higroskopni od gumenih.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Shole

kad bi ti svaki dan vozio isti bus nebi ti bilo problem reć dečkima u jami da barem malo naliju nutra WD-a ili nečeg da malo omekša i prestane cvilit i nabijat

citaro

Kao da bi duženje buseva riješilo sve probleme, u Zürichu se ne duže busevi, pa sve izvrsno funkcionira.

Urbino LE

Ali bi riješilo dosta problema, barem ekipi kojem je stalo do busa, kome nije ionako mogu oduzet bus, nije da se ne događa.

citaro

Ekipi kojoj je stalo do busa ionako se brine o svakom kojeg dobi, a onom kome je svejedno, vrlo vjerojatno će biti i svejedno kad dobi svoj bus...

Urbino LE

Pa o tome se i radi, onoga koga nije brige će imat kantu, a zato onoga koga je dočeka bolji bus nego sada. Mislim to je vrlo jednostavna priča.

marin

Pa Citelis je duplo niži od Citara i MAN-a (ako gledamo od gume do blatobrana), i to kad ga se digne do kraja kolko ide.

Shole

Nema to veze.  Odi izmjerit MAN SU220 pa će imat 3 puta više razmaka a tvrd je za poludit