Samoborček - prošlost

Autor tamlover, Ožujak 25, 2008, 18:24:45

tamlover

1994. od ZET-a je preuzet javni prijevoz na području Samobora, Jastrebarskog i okolnih općina. Na starom forumu Tomek je postao fotku Den Oudstena. Takvi su busevi naslijedili ZET-ove TAM-ove, uz njih tu su bili Gräf&Stiftovi i Steyri. Iz tog vremena sjećam se zona s kojima se nitko nije snalazio i zapravo se činilo da je karta jeftinija, što neki i danas smatraju, no prijevoz od Zagreba do Svete Nedelje zapravo je bio skuplji, što je putnike ljutilo. Iskustva sa ZET-om zadnjih godina su različita, prije svega zbog loše politike direkcije prema pogonu Samobor kojeg su se iz meni nikad prepoznatih razloga odlučili riješiti. Na kraju Samoborci nisu imali izbora nego reći dosta. Možda bi iskustva iz tog vremena mogli ispričati i drugi forumaši, Tomek npr....

...i bilo je lepo i navek TAM bu....

Tomek

Evo, imam ja par sitnice, stanovnici Samobora i okolice su jedva dočekali da ZET ode jer je cijena za to doba bila jako (pre)visoka, a i autobusi nisu bili baš u tako dobrom stanju kako su izgledali(bilo je podosta kvarova).
Što se tiče Autoturist-Samoborčeka oni su dosta dugo bili povoljni, ali s vremenom su cijene karata otišle u nebo, no i ZET je od onda udvostručio cijenu karte, te bi po toj logici njihova cijena Črnomerec - Samobor danas bila 28kuna.

Autobusi Autoturista i naročito Samoborčeka su sigurno bolji no što bi ZET-ovi bili da ZET još vozi..To uostalom vidimo i na primjeru V.Gorice.
Što se tiče trenutnog voznog parka, od ovih slika koje si stavio, jedan  zglobni Graf I Stift je sad završio u Slavonija busu, a ovaj zeleni SG240H u Slavijatransu iz Petrinje.
Svi ostali i dalje voze(najviše u okolici Jaske i Samobora).. Na slici se i dobro vidi da je Steyr gb159 lani uređen perfektno i izgleda kao da je nov, a i večina ostalih starih Grafova su uređeni u potpunosti.. U održavanju prednjači Samoborček, Autoturist zaostaje, ali opet nije toliko loš..
Najnoviji primjer je Graf gb145 koji je nedavno opet obnovljen i ima ssada novi logo Samoborčeka kao i nedavno nabavljene S315UL..

tamlover

Kakva su tvoja sjećanja što se tiče razlika u voznim redovima između ZET-a i tada novog prijevoznika na najfrekventnijim linijama od Zagreba prema Samoboru?
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

goranxxx

Citat: tamlover  u Ožujak 25, 2008, 19:14:27
Kakva su tvoja sjećanja što se tiče razlika u voznim redovima između ZET-a i tada novog prijevoznika na najfrekventnijim linijama od Zagreba prema Samoboru?
Ovak, ispočetka je Samoborček-Autoturist samo prepisao vozna vremena od ZET-a, no s godinama su uvodili i neke nove linije kao i drukčija polazna vremena, slažem se da je u svakom slučaju vozni park Samoborčeka, malo manje Autoturista kudikamo bolji od ZET-ovih vozila koja bi danas vozila po Samoboru i okolici, a što se tiče cijene karata ZET bi po nekoj logici i danas bio skuplji od Samoborčeka i Autoturista 8) 8)
SETRA 417 HDH

Ivan1983

Dvije slike iz Samoborčekove prošlosti;
1.Neoplan Cityliner

2.Setra 315HD i Mercedes 303 jednog ZG privatnika prije nekoliko godina na putu za Lourdes

goranxxx

Vlasnik B.B.Horvat danas navodno zaposlen na turizmu u Samoborčeku i čini mi se da je on na slici između buseva, lijepe slike, nadam se da ih još imaš, možda od megalinera? :o
SETRA 417 HDH

zlikowszky

#6
Zetovac, jel to ja dobro vidim? Onaj MB O303 na prvoj slici je'l je Horvatov prije popravljanja i bojanja. Vidim da je podrapan bok. jel to isti MBO303 kao i ovaj na drugoj slici? Čini mi se još i da je prva slika opaljena na Samoborčekovom dvorišću.
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

Tomek

To je isti bus, s tim da je neko vrijeme kad je kupljen imao natpis Philipp's Reisen, a slika je ulovljena u Samoborčekovu dvorištu..

Tomek

#8
Evo ex Samoborček O303 koji je završio kod Nik toursa Šibenik



-slika je sa starog foruma

hochdecker

#9
malo bolja verzija... ali i UL su bile zajedno



Dvije S315HD su Samoborčekove, a dvije Autoturistove.
Pet S315UL su Samoborčekove, a pet Autoturistove.

manoplan

#10
Samoborček je nekada imao MB O303 RHD, Bovu Futuru i AV120.

Tomek

Sa više strana sam čuo priču o dva Neoplana Citylinera koje je Samoborček sredinom 90-ih kupio.. Budući da mi je par ljudi to pričalo, spojio s par strana par podataka i danas smo konačno otkrili gdje je jedan od ta dva završio, za drugim se još traga:

Naime, radilo se o suradnji Samoborčeka i Čazmatransa koji su u Neoplanu kupili 10 autobusa na što se dobio određen popust. 8 je završilo u Čazmatransu, a 2 u Samoborčeku.. Čazmatransovi još i danas voze, a Samoborčekovi su nakon nekog vremena nestali. E sad, dvoje ljudi mi je reklo da su zapljenjeni jer nije plaćan leasing na vrijeme, ali to je rekla - kazala informacija pa ako ima netko tko to može potvrditi ili demantirati bilo bi odlično da smo na čistu..

No nas zanimaju autobusi, a ne financije te zato s ponosom mogu reći da smo otkrili da je jedan od dva ex Samoborčekova Neoplana Citylinera N116H ovaj  ;D ;D :D:


Majstor

Jednoga kupio Herak nedavno obnavljan u Herc toursu ako je to drugi ?
Samo mi sudite pošteno !

hochdecker

onaj koji je herak kupio (5489-d) je zadnji otišao, bilo ih je prije 2000.godine još (barem jedan + ovaj gore iznad)

gaspa

Eh, mladosti, mladosti...

Ne znam kam da stavim ovo. Jest prošlost ali nije Samoborčekova. Nego Samobortransova!