Raznolike spekulacije oko novih autobusa (numeracija, raspoređivanje po pogonima i linijama...)

Autor Ivan, Listopad 10, 2008, 12:24:05

manoplan

Pa da...leasing je prilično efektivan način da neka tvrtka priskrbi sredstva za rad. (u ovom slučaju gospodarska vozila).
Osnovna ideja leasinga je : bolje koristiti nego kupiti. To znači da će objekt leasinga (za vrijeme trajanja leasinga) biti u vlasništvu davatelja lesainga (leasing kuće), a ne u vlasništvu onoga tko ga koristi.
Posebno je pogodan operativni leasing. Troškovi operativnog leasinga priznaju se kao troškovi poslovanja i umanjuju osnovicu za plaćanje poreza na dobit. Upravo zbog toga i zbog visoke amortizacije na vozni park, domaće firme na veliko koriste ovakav način pribavljanja (novih) vozila.

Što se tiče ZET-a, stvar je jasna : iza njega stoji holding (pa i država) i svaka će leasing kuća poželjeti takvog klijenta koji će uredno plaćati obaveze. ''Problematične'' su male tvrtke koje uzmu vozilo i nakon nekog vremena ga jednostavno prestanu otplačivati. Takvih primjera ima u nas koliko hoćete. (Sjetite se Autopoduzeća Imotski i njihovih Setri serije 400.)

konkordsky

da se pridružim špekulacijama u nadi da ću barem nešto pogoditi.....
to bi bilo nešto najnormalnije,logični nastavak iako bih ja u Podsusedu mnogo toga prenumerirao i vratio se
ponovno u ono prije dvadeset godina kad su zglobnjaci bili isključivo 2xx,a ostali 50-189......
u Dubravi je stvar jasna nema nekih posebnih zamjerki

901-915  mini  IRISBUS/IVECO/Cacciomali Urby

171-224  MAN A21

251-300  EvoBus/MB O 530 G

441-460 MAN A21

461-480 Citelis 12m

551-565 EvoBus/MB O 530 G

701-740  Citelis 18m
NEMA PROBLEMA,POSTOJE SAMO RJEŠENJA!

Chago

na koje linije bi trebali ići ovih 5 citara iz app?
pretpostavljam na linije s Ljubljanice (113,114,115), možda 136, 146

conecto

Citat: Chago  u Prosinac 29, 2008, 19:48:00
Citat: igor 409  u Prosinac 29, 2008, 18:56:06
Za 212 bi bilo neobično jedino da se pojavi 530. Čak je netko napisao da su i solo bus uspjeli staviti na tu liniju. 730 se može vidjeti na 212 još od kad su 730 (ili 731 - 735 prestali voziti isključivo 269.
Zapravo, baš me zanima kaj će voziti na 212 kad izrežu 0305G jer ako prorijede 0405GN  :'(  neće ih biti dosta  za 268, 212 i 217

zaboravio si spomenuti i 215

Linija 215 mi je najveća nepoznanica za budućnost. Nešto kraći zglobnjaci O-305 G nekako se još (iako često teško pri susretu s drugim vozilima) provlače kroz one zavoje u Trnavi, dok duži O-405 GN ili Citaro G trebaju puno više prostora. Otkada nema zglobnjaka s pratećim osovinama na prikolici (a i sve su duži) mislim da je najbolje (jedino?) rješenje za 215 nešto više solaša. A što se tiče novi(ji)h zglobnih autobusa u Dubravi je već sada (s ovim novima) 17 zglobnih Citara dok bi zglobnih Citelisa na plin trebalo doći 40.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

igor 409

Citat: conecto  u Prosinac 31, 2008, 17:15:54
Linija 215 mi je najveća nepoznanica za budućnost. Nešto kraći zglobnjaci O-305 G nekako se još (iako često teško pri susretu s drugim vozilima) provlače kroz one zavoje u Trnavi, dok duži O-405 GN ili Citaro G trebaju puno više prostora. Otkada nema zglobnjaka s pratećim osovinama na prikolici (a i sve su duži) mislim da je najbolje (jedino?) rješenje za 215 nešto više solaša. A što se tiče novi(ji)h zglobnih autobusa u Dubravi je već sada (s ovim novima) 17 zglobnih Citara dok bi zglobnih Citelisa na plin trebalo doći 40.

Baš zbog toga sam ju izostavio. Slažem se s Conectom da bi tamo više odgovarali solo busevi s češćim polascima uostalom tako je i bilo dok APD nije imala manjak solo buseva pa su zglobni (0305 G) vozili i na 223 a čak i 214.

Ivan

Hm, da, bilo bi zanimljivo da 215 prijeđe na solo, iako bi možda bilo malo više gužve, sa 6 ili 7 autobusa valjda ne bi bilo strašno, slično je i sa 118 koja nikad nije dobivala zglobnjake, a ostaje najfrekventnija autobusna linija u cijelom gradu.

I inače su narudžbe za nove solo prilično velike kada se uzme da je trenutni solo vozni park dosta mlad, još ako se uzme da će i Gorica naručiti vlastite i da će možda trebati samo par zagrebačkih komada da ju popune, moglo bi biti dosta viška...

Ali i ima potrebe za pojačanjima, nadam se da će ih biti što više, a da im neće pasti na pamet npr. da se riješe dijela nabavke iz '99 (po meni 40 uopće najboljih autobusa trenutno u ZET-u koji sa malo obnove mogu još puno dati)...
Mislim da bi na npr. 128, 133, 201, 208, 209 što prije trebalo staviti dodatne autobuse, a linije poput 110, 111, 113, 124, 219, 231, 236 bi se moglo bez problema prebaciti na solo, možda bi npr. i na 107, 218, 222, 234 bilo bolje da češće voze manji autobusi nego zglobnjaci svake prijestupne... A možda bi i za 106 i 210, i pogotovo 206 sa onim opakim okretištem bilo bolje da dobiju solo sa pojačanim voznim redovima...

Ivan

Kkad smo već počeli sa raspravom o pojačanju i budućim rasporedima na linijama, što mislite koje bi trenutne linije i kako trebale dobiti pojačanje? Evo kako se meni čini da bi se u najmanju ruku moglo napraviti:



107 - češći vozni red sa solo autobusima i vozni red cijeli dan, npr. 7 u špici i 4 izvan špice, produžiti do King Crossa

108 - cijeli dan barem 1 solo autobus, barem pola godine probno, možda i produžiti npr. do Laništa ili Remetinca? meni se čini da ova linija ima potencijala, ali ovako sa 5 polazaka dnevno jedva uopće ima smisla

109 - barem 1 dodatni (gledano od normalnog voznog reda, ne sadašnjeg reduciranog), dakle 12 ili više komada ukupno

112-168 - napraviti nešto jednostavno i korisno, npr. već sam iznio prijedlog 112 - Savski most - Lučko - Ježdovec - Ljubljanica sa 4 solo busa, 112 i 164(168)/v.r.2 ukinuti, broj 168 ostaviti za neku "prigradskiju" liniju u budućnosti

113 - moj malo maštovitiji prijedlog za koji ipak držim da je potpuno opravdan, 3 ili 4 solo na Črnomerec - Voltino - Jarun

115 - 1 dodatni bus (od normalnog v.r.), dakle 6 ukupno

116-117 - na 116 3 ili bolje 4 vozna reda solo, a 146 sa 1 dodatnim skratiti na Črnomerec i produžiti Kovinskom do King Crossa, 117 ukinuti ili možda kad već bacamo prijedloge npr. staviti da vozi Ljubljanica-(ŠpanskoPOS/ili Rudeš-Oranice)-Malešnica-Stenjevec

118 - jedan dodatni (od normalnog v.r.), 7 ukupno

119-120-122-123-131 evo mali jednostavni prijedlog za sređivanje sadašnjeg kaosa na Bologni, možda npr. staviti da 119, 123 i 131 voze (sa perona 3) svakih pola sata, a 120 (sa perona 4) popunjava rupe između, tako da je raspored npr.  119-120-123-131 ovakav:  00,07,10,17,20,27,30,37,40,47,50,57
Ne treba niti jedan dodatni bus, zapravo je jedan manje jer je sa 122 jedan skinut, a na 120 bi valjda trebalo biti 4 vozna reda, još nedavno je tako stajalo, samo bi trebali više početi voziti redovito...

128 - barem jedan dodatni vozni red i možda i skraćeni polasci do Svetog Duha sve do 17 h, penzići i školarci pretrpavaju ovu liniju praktički cijeli dan...

133 - jedan dodatni vozni red cijeli dan, a možda bi bilo dobro i da uopće ne vozi u Čehe kada tamo 315 sasvim lijepo zadovoljava potrebe.

134 - dva dodatna vozna reda, i po starom rasporedu je stalno bio natrpan, sada su vozna vremena dodatno produžena i potrebno je dosta pojačati liniju

136 - jedan ili dva dodatna vozna reda

146 - već sam naveo kod 116

158? - napraviti neko pojačanje da popunjava rupe na 161,162,169 do Brezovice

178 - možda bi bilo lijepo da jednom dio 176 počne voziti direktno za Jakovlje? no dobro, tu se treba dogovoriti oko koncesija



201/202 - najbolje još dva dodatna vozna reda radnim danom do 17 h, i jedan poslije 17 h i vikendom

208 - jedan dodatni vozni red radnim danom, možda i dva u špici

209 - barem jedan dodatni, a možda i skraćeni polasci negdje do Oporovca ili Dankovca, ova linija se zna na početku tako strašno pretrpati, a onda dugo vozi poluprazna...

215 - već smo prije pisali

216/276 - jedan dodatni

218 - solo sa jednim dodatnim v.r.

220 - jedan dodatni (od normalnog v.r.), 7 ukupno

221 - jedan dodatni (od normalnog v.r.), 6 ukupno

222 - prebaciti na solo, jedan dodatni

223 - jedan dodatni

226 - možda jedan dodatni?

234 - solo sa jednim dodatnim v.r.

269 - dva dodatna



No, dobro, čak i bez maštovitijih prijedloga, valjda će biti potrebno 30-ak komada za pojačanje postojećih linija :), još kad se uzme da bi trebalo biti novih linija za koje je izvjesno da će uzeti još barem 15-ak komada, možda povećanje voznog parka uopće nije loša ideja i možda ipak nećemo gledati nepotrebne nerazumne rashode vozila starih 10-12 godina... :) :-\

Tomek

Slažem se sa svime osim da se sa 124 maknu zglobni, barem ujutro, jer Avtomontaže su svako jutro krcate od Bolničke do željezničke stanice u Vrapču.. Nešto poput tram linije 1 koja je tokom dana prazna, ali ujutro se nekad ne stane u vozilo..

Doduše može se maknuti ujutro zglobni i staviti solo, ali onda treba staviti svakih 10 min polazak sa Bolničke za Vrapče ili uskladiti linije 130 i 124 koje sada to nikako nisu..

tamlover

S obzirom na to da bi 119 trebala bit izmještena na Samoborsku možda da ukalkuliraš onu super ideju samo s 120,123 i 131 i u toj situaciji 122  bi dobro došao za popunjavanje.

Za 124 i 130 definitivno treba uskladiti vozne redove, a s njima i 121 tako da ne gledamo više vlakiće po kvartu. Ako se to napravi gotovo sigurno na 124 ne treba zglobni.
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

STIB

Citat: Ivan  u Siječanj 03, 2009, 14:11:41
201/202 - najbolje još dva dodatna vozna reda radnim danom do 17 h, i jedan poslije 17 h i vikendom
Ne bi bilo loše dobiti sve ovo, ali bi dovoljno bilo i radnim danom staviti još jedan vozni red do 18h (tako da interval bude 20 minuta), a nakon toga i postojeća dva mogu sasvim dobro održavati 30 minutni interval (umjesto nepreglednog 35-minutnog). Vikendom (subota do cca 14h) već sad vozi treći bus samo na 202  (pa imamo 15/20 interval), popodne i nedjeljom se isto tako s dva busa može napraviti 30-minutni interval.
Pozdrav iz Zagreba
ZDRU

igor 409

Što se 209 tiče mislim da bi ju bilo bolje kombinirati s promijenjenom 214 (koja bi išla Dankovec/Oporovec - Novi Retkovec/Trnava) kao što smo već komentirali pa onda s tom 214 uskladiti polaske 225 (Dubec - Trnava - Žitnjak). Zapravo, možda je najveći problem te linije Studentski grad i to kaj u Dubravi stoji na 2 peronu pa je ljudima iz većeg dijela Studentskog jednostavnije izaći u Dubravi i sjesti u 209 nego se voziti u krug (makar je možda i brže) s 210. Za ovo sam uvjeren jer je tako svojevremeno bilo s 211 i 212 kada su ljudi izlazili iz tramvaja i automatski se gurali u 212 a 211 (uglavnom 0405 GN) je iza stajao poluprazan. Ako izađeš iz tramvaja na Dankovečkoj opet nemožeš na 210 nego 208, 209 i 213 s tim da si možda presjeo na tramvaju a tu moraš još proći nekih 50-100 m do busa.
Sad mi je pala na pamet ideja o 223 kroz Studentski no ona je i ovako dosta popunjena a zglobni bi se vjerojatno teško provlačili kroz Trnovčicu.

tramvajac 92

Niste mi naveli 114  >:( pa ću ja iznjeti prijedlog
1 vozni red solo 1 vozni red zglobni
a što se tiče 113 SKINUTI zglobni bus s te linije (osim ako će se prodružiti do nekuda)

Ivan

Citat: tramvajac 92  u Siječanj 04, 2009, 13:03:13
Niste mi naveli 114  >:( pa ću ja iznjeti prijedlog
1 vozni red solo 1 vozni red zglobni
Pa 114 i ima dva busa, ovo su sad redukcije, valjda će biti vraćeno kad dođe još novih. Ne kužim ovo jedan solo jedan zglobni, ali, uglavnom, mislim da su inače i solo dosta veliki za 114, osim kad nema dugo 115 pa se ovaj malo više napuni; uglavnom, ako bude solo viška, ne vidim problem zašto ne bi postali stalni...

A za 113 kakva sad je su zglobnjaci definitivno preveliki, no to je nešto kao i trasa 146, očito netko od glavešina ima prste u tome, pa sve ostaje kako je unatoč nelogičnostima...

Maniac

Pozdrav, čitam vaš forum odavno, danas sam se odlučio registrirati kako bi mogao sudjelovati u raznim raspravama.
Moje prvo pitanje glasi kada možemo očekivati potpuno ukljanjanje starih buseva? Ako se dobro sječam čitao sam da je izašao zakon koji počinje djelovati 1.1.09 a taj kaže da busevi stariji od 19 godina nesmiju prometovati, čitao sam mislim na poslovni.hr
Kako vidim to baš i nije istina jer se stari busevi normalno kreću.
Što se tiče 215 da je velika nepoznanica slažem se. Na toj liniji prometuju samo O305G zglobni i jedan O405 solo. Kad bude solo bude večinom napunjen do kraja osim u večernje sate. Prije 2 mjeseca vozio sam se na spomenutoj liniju u O405 N2 kojeg sam na toj liniji vidio prvi puta. Jedva se kretao po onim uskim ulicama u Vukomercu i Trnavi, jer je naravno duži  od O305G, vožnja je trajala 5 minuta duže nego inače. Ne znam stvarno šta bi bilo najpametnije za navedenu liniju, jer su toj liniji potrebni zglobni busevi. Ali treba odlučiti, da li pametnije staviti jedan zglobni da sporije vozi ili 2 solo da mogu normalno voziti? Meni je 215 jedna od omraženijih linija baš zbog neredovnih buseva kojima je razlog valjda kvarovi i gužva prema kvatriću. Nadajmo se da će zetovci pametno postupiti.

Ivan

Citat: Maniac  u Siječanj 04, 2009, 16:43:29
Pozdrav, čitam vaš forum odavno, danas sam se odlučio registrirati kako bi mogao sudjelovati u raznim raspravama.
Moje prvo pitanje glasi kada možemo očekivati potpuno ukljanjanje starih buseva? Ako se dobro sječam čitao sam da je izašao zakon koji počinje djelovati 1.1.09 a taj kaže da busevi stariji od 19 godina nesmiju prometovati, čitao sam mislim na poslovni.hr
Kako vidim to baš i nije istina jer se stari busevi normalno kreću.

Pozdrav!

O ovoj temi smo već ponešto napisali, do ožujka bi trebalo doći svih 214 zagrebačkih novih, tako da svi stariji od 18 godina (godište '91 i stariji), a vjerojatno i poneki lošiji noviji odlaze u sljedeća 3-4 mjeseca, u Gorici možda malo kasnije dok ne dođe njihovih 38 komada za koje još treba dovršiti ugovore.