Revell 1/24 Neoplan Cityliner N1216 HD, APP Požega

Autor zlikowszky, Studeni 08, 2014, 12:09:50

zlikowszky

Evo, ima tome već poprilično vremena kako je ovaj projekt i realiziran, ali da i vama ovdje predstavim što se radili.
Za početak, evo malo za mućkanje tko ima volje.....kaj je unutra?

Mali skalpel je postavljen namjerno uz kutiju da dobijete bolji odnos veličina...
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

tomekk

S obzirom da na kutiji piše Revell, pretpostavljam neka maketa autobusa 1:24?
Život je kao matematika - ako ide lako, vjerojatno nešto radite pogrešno
RIP Grga

zlikowszky

tomekk, obje pretpostavke točne. Ajmo pokušati pogoditi model....
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

sibencan

1997 - 2017

zlikowszky

Yeeeeeeees!!!


Kroz dan ću napraviti još par postova da vidite s čim sam se gombao...
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

zlikowszky

Daklem, zadatak je bio složiti ovu grdosiju da izgleda baš kao ovaj:

APP Neoplan Cityliner II, gb. 169
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

zlikowszky

kad otvorite kutiju, prvo vas gledaju veliki dijelovi:


Ispod njih skriva se sva sila manjih dijelova, sve u svemu preko 200 komada koje treba obraditi, obojati, staviti dekale..
Eh kad smo kod dekala, dobijete jednu ovakvu plahtu koja je djelomično upotrebljiva ako radite neku custom model, ali ima nekih detalja koji se daju svejedno iskoristiti.


Ja sam iskoristio maksimum od ovog, ne upuštajući se u neke detalje oko gađanja poput originala, o tome kasnije...
Sami decali su odlični. Oko motiva je potrebno samo otprilike izrezati, a kad ih stavite u vodu, odvoji se samo onaj dio koji je tiskan. Tanki su i neprimjetni kad ih stavite na model, još kad se sve preboji bezbojnim lakom, ispada kao da je otisnuto na modelu. Ako nešto uistinu valja u ovom kitu, onda su to odlični decali.
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

zlikowszky

Idemo dalje s busom. Prvo je trebalo složiti "mašinu" i upucati je na "kadu" koja je zapravo osnova konstrukcije modela, skoro bi rekel pa šasija.


Na šasiji su već napravljeni dohvati za kotače, tako da se kotači slože i na klik se montiraju na dohvat. Kod velikih modela u kitu zgodno je to što je lakše obojati manje dijelove, a da pritom ne izgubiš detalje. Neoplan ratkape su obično u boji karoserije, no ove novije ratkape imaju još u središtu kao još jednu dodatnu kromiranu kapu. Tu kapu nije trebalo maskirati jer je došla kao posebni dio na sprue-u na kojem je bilo još nekoliko "kromiranih" detalja. Ratkapu sam obojio u bijelo i zalijepio kromirani dio i gotovo.

Evo šasije na kotačima


Moram reći da je baš šteta što  konstrukcijski nije riješeno da se prednji kotači mogu zakretati. Bilo bi realističnije barem za fotkanje
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

zlikowszky

#8
Stepenice prije i poslije bojanja i apliciranja decala.

Before:


After:


Generalno, sjedala su bila najopsežnije yebada. Nevjerojatno koliko vremena sam potrošio na njih. "Evo ih na redniku"...


Izgledalo mi je blentavo ovako ih pustit jednolično, pa sam ih išao bojati odostraga gdje se nalazi ona preklopna polica. Ručno, 55 komada.


Na svako sjedalo dođu još po dva decala koji glume uzorak tkanine, jedan na sjedište i jedan na naslon. Sve skupa 113 puta reži, namještaj, fiksiraj...
Evo galerijskog reda:
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

zlikowszky

Evo par komada unutrašnjosti s nešto popikanih sjedala:






Evo i svih sjedala montiranih.


Moram još reći da u APP busu sjedala nisu ovakva, već tamnija s drugačijim uzorkom tkanine, ali gnjavaža oko toga je preskočena, jer tko bi to pofarbao, izdizajnirao i iskonstruirao decale. naručitelju to nije bilo presudno, pa se nisam mučil oko toga.
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

zlikowszky

Evo kako izgleda sprue na kojem je "limarija"


Ostale dijelove limarije možete vidjeti u prvim postovima gdje je fotkan sadržaj kutije po otvaranju. Limarija je došla u bijeloj boji, što je bilo idealno za moj model, no ja sam svejedno to malo pobrusio i opalio sloj bijele boje da se ujednači izgled.

Evo sad jedan bok na koji je nalijepljen "stakleni" dio priče. Stakleni dio dođe u zatamnjeno-prozirnoj verziji, a dijelove koji su crni (okviri i nosači stakla) je trebalo obojati mat crnom iznutra. jako puno maskiranja i farbanja. Kod lijepljenja stakala se iznjedrilo poprilično problema. Jako je malo mjesta na koje možete kapnuti jepilo i na "staklenom" dijelu, i na "limarskom" dijelu modela. Ja sam krenuo s malim količinama ljepila, bojeći se da ne pobjegne na staklo i da ga ne zamuti ili nagrize. Pokazalo se da su količine bile premalene i pri manipulaciji kod daljnjih radova se to odvajalo. Puno puta. Jednako toliko puta sam popiz.. Tu bih imao najveću zamjerku po pitanju konstrukcije dijelova modela. Jednostavno premalo mjesta za aplikaciju ljepila, a veliki komadi plastike koji se moraju trajno fiksirati.

Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

zlikowszky

Sad dolazi na red slađi dio posla. Aplikacija decala. To volim raditi, jer se tu već polako nazire zašto se čovjek (da ne bi rekel modelar) muči oko svega toga.
Naravno da decale za APP Požega ne dobijete u kutiji... :evil:
Model je trebalo dobro ispremjeriti, poslikati pa sjesti za kompjuter i provesti nekoliko sati buljeći u ekran dok se sve nacrtalo. Ja koristim CorelDraw jer mi se pokazao najboljim rješenjem za ovakve vrste grafičkih zahvata. Valjalo se oboružati i slikama pravog busa. Ovaj model je otišao u ruke čocjeka koji ga je i uistinu vozio u APP-u, no kako je model naručila njegova supruga da ga iznenadi, nisam ga mogao žicati za fotke, pa sam se morao snalaziti.
kad su grafike bile generirane, sve sam na digitalnom laserskom printeru dao isprintati u tiskari i "šminkanje" je moglo početi.
Evo jednog dijela nosa:


Pa cijeli "gubec" sa šajbom:


Detalj decala na prednjim vratima:


Negdje sam na ovom forumu pročitao kako neki drže da home-made decali ni u ink-jet ni u laser verziji ne vrijede i da je najbolje naći kupovne. Ja sam izgledom decala i kvalitetom tiska na laser verziji jaaaaako zadovoljan!!!
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

zlikowszky

Evo cijelog jednog boka


Moram reći da je aplikacija ovog veeeelikog decala sa slovom "A" i stiliziranim suncem bila popriličan izazov. Taj decal se rasprostirao na CIJELOM arku A4 decal papira :shock: :shock:  :shock:   i bilo mi je uistinu gusto kako će to ispasti. Zaboravio sam napomenuti da je cijeli model dug 51 cm. Stvarno sam bio zabrinut hoću li uopće uspjeti prenijeti decal na model? Hoće mi se možda i rastegnuti pri "skidanju" s podloge budući je ogroman i površina klizanja je velika? Hoće li sjesti kako treba? Hoću li izbjeći silvering? Hoću li imati dovoljno decal sol tekućine? Srećom, sve je bilo izvrsno već pri prvom apliciranju.
Natpis APP i kružići bili su na drugom decalu, koji je poslije bio kamilica u usporedbi s prvim :wink:
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

zlikowszky

Evo još dvije s pokusnog sastavljanja




Pa rit

Inače, poklopac motora se može i otvoriti. Otvara se ovaj dio od kromirane lajsne prema dole, kak već idu paneli..
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

zlikowszky

I konačno, gotova stvar





Ovdje traka još drži ljepilo na šoferšajbi... :wink:
Niti retrovizori nisu montirani. Čisto iz sigurnosnih razloga, jer bus ide na pakiranje i poštom putuje. Da su montirani, zasigurno bi stradali. Vlasnik si je to naknadno montirao. Nije čak ni potrebno lijepiti jer lijepo sjedaju na klik. I da,....daju se zakretati. Jesam rekao da se prednji kotači ne zakreću? :peace:  :peace:







Evo, to bi bilo to! Nadam se da će ovaj topic pomoći ostalima koji se budu latili ovog Revell kita.
:amen:
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....