Najave

Autor gaspa, Prosinac 02, 2007, 13:59:04

98989

kako će bit scanijino podvozje i mercedesov motor

bar je scania poznata po tom da pokušavaju isključivo svoje stvari stavljat

oni rjetko nešto drugo stavljaju motor ne sigurno i getribu samo automatik stavljaju i na gradskim busevima zf osovine pogonske na niskopodnim gradskim  ( premalo se proda ne isplati se proizvodit

nadalje još se poneki strani proizvod nađe recimo transmatic zf  getriba il 16s251(za specijalne terete 250t)  ona s 6brzina ( sad se nemogu sjetit pijan sam ) uglavnom 6td 1250tako nešto se zove  na kamionima allison automatik mercedes neće sigurno stavit

prije ako ikad i bude nešto moglo bi bit manova šasija jer man i vw dosta surađuju

u ostalom dal ti imalo razmišljaš da je ovo forum dostupan svima i da bi netko mogao ostat bez posla zbog tvojih nagađanja o mercedes motoru


Lion

#46
Nasao sam ovo na ''http://www.uredzagospodarstvozagreb.com/Portals/2/STUDIJA%20CLUSTERA%20PROMETNIH%20SREDSTAVA%20ALATNIH%20STROJEVA%20I%20ALATA.pdf'' na vrhu 18. stranice.  ;)

AZ Crobus
Nakon razvoja tramvaja i prigradske željeznice, Auto-Zubak je pokrenuo inicijativu
razvoja hrvatskog autobusa i midibusa. Autobus će prema predviđanjima svoju
primjenu imati krajem 2008. ili početkom 2009. godine, a na njegovu razvoju
sudjeluju domaći stručnjaci. U rad je uključen Fakultet strojarstva i brodogradnje s
Katedrom za motorna vozila na čelu. Autobus će se razvijati na podvozju Scania, a
midibus na VW platformi. Do prototipa midibusa će ipak proći nešto više vremena.
Prema neslužbenim informacijama, autor idejnog projekta je Franjo Đureta, dipl. inž.,
koji je autor i hrvatskoga niskopodnog tramvaja.
Trenutačno Auto-Zubak ima raspisan natječaj, radi proširenja poslovanja svoje tvrtke
AZ Crobus, za projektante konstrukcije nadgradnje i tehnologije nadgradnje
autobusa.

I također sam našao ovo na ''http://lakirnica.blog.hr/'':

AZ CROBUS


Gospodin Pavo Zubak proizvodi autobuse u Sesvetskom Kraljevcu.To je nakada bilo skladište za rabljena vozila a sada je prenamjenjeno za proizvodnju autobusa.Oprema je jako moderna(preuzeta od Tvornice Autobusa Zagreb) dakle stara barem nekoliko desetaka godina.Sa tako modernom tvornicom smjestio se 10 metara od stanbenog objekta gdje žive ljudi.Da bi bilo još bolje sve ispušne odvode okrenuo je prema stanbenoj ulici u kojoj se igraju djeca.Trenutno je,po nalogu inspektora,obustavljena proizvodnja jer gos.Zubak nema ni lokacisku dozvolu za objekat a kamo li sve ostale potrebne dozvole za jednu industrisku termolakirnicu.Stanovnici Sesvetskog Kraljevca sakupili su negdje oko 600 potpisa protiv toga objekta u naselju,ali se boje mita i korupcije nadležnih službi koje izdaju dozvole.Sa svime ovime upoznat je i Predsjednik Stjepan Mesić,HHO,Uskok te sve relevantne gradske i državne službe.
Grad ti kao svome stanovniku pruži priliku da umjesto sasvim solidne prigradske linije dobiješ lošiju gradsku liniju. Ali si na kraju krajeva građanin, jel tako?!

gaspa

Obzirom da sam temu zakuhao, nalazim potrebnim dati par objašnjenja. Inicijativu ze pokretanje proizvodnje nije dao Auto-Zubak već moj znanac koji me nije ovlastio da njegove podatke objavljujem javnosti, pa ćete shvatiti zašto onda to i ne činim. Bilo je tu nekih kupnji i prodaja Eurobusa Mostar, pa se javila ideja i za domaćim busom, a i mogući odn. zainteresirani konstruktori. Kako samo ideja nije dosta već treba i frit-frit, ideja je predstavljena Zubaku i on se zainteresirao. Dalje je program predstavljen Scaniji i VW-u te je dobivena i njihova potpora projektu. U Sesvetskom Kraljevcu je pokrenuta proizvodnja (ah, velike li riječi!) a od mog znanca, nakon početne euforije i tjednog bombardiranja činjenicama i detaljima projekta vijesti su počele curiti na kapaljku a projektirana rješenja više se nisu pokazivala. Na svako moje pitanje o razvojnim planovima i gotovosti prototipa odgovarao je: bit će, bit će. Naposlijetku, on više nije u tom projektu, prije ne znam koliko vremena prodao je svoj udio u firmi Zubaku. Da l' tu nešto nije štimalo i što je bilo - ne znam, jer o tome se više ne priča.

Hoće li iz tog plana zaživjeti i hrvatski školski autobus, kako je bilo zamišljeno - vidjet ćemo. Izgleda da se zasad radi samo turistički. Očigledno da u cijeloj priči nije dovoljno da se sjednu trojica-četvorica i za par mjeseci skalupe autobus.

dialogos

Turisticki bus je gotov i u Svetskom kraljevcu je daleko od ociju znatizeljnika. Zasad je napravljen jedan kao prototip, a da li ce u serijsku proizvodnju jos nije poznato.

shef

Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

98989

ups ovo nipošto ne paše hala je napravljena 1997 godine namjena je bila prodaja rabljenih auta (svih marki ) što vw nije odobrio zubaku ....nakon tog je ležala par godina prazna

pa su prodavani rabljeni vw auti

pa je korištena za skladiše za isporuke djelom i danas

danas se koristi i kao skladište razbijenih auta skladište guma ( ima ih kolko oš )


a to da je bespravno rađeno neću ulazit u to

al okolica sve kuće su sigurno napravljene na crno jer kod nas bosanaca nepostoji zakon

bez ikakvih planova i sl.....

sad kako će to završit neznam ....

Majstor

Koja blamaža ajmo malo prijetiti
A gle potpisa "Radnici AZ Crobusa"
Jel zna neko možda Gaspa jel još tamo radi g.Valašak iz Zeta
Samo mi sudite pošteno !

98989

danas će nam bit neko mini otvaranje djela crobusa bit će i na tv-u

goranxxx

SETRA 417 HDH

Pozega

Preuzeto s Croatia public transport-Skyscrapercity

HRVATSKI AUTOBUSI
Zubak će u Sevetskom Kraljevcu proizvoditi 200 crobusa godišnje

15.1.2010 15:18:00 | Izvor: Business.hr, Powered by PressCut

Najveći hrvatski uvoznik automobila Pavo Zubak, vlasnik tvrtke Autozubak, specijalizirane za prodaju i održavanje vozila VW grupe, sredinom ove godine trebao bi u suradnji s inozemnim partnerom pokrenuti proizvodnju domaćih autobusa pod brendom Crobus, koja bi do 2013. godine trebala dostići maksimalni kapacitet od 200 autobusa godišnje, doznaje Business.hr iz studije utjecaja na okoliš koju je za potrebe rekonstrukcije svojega proizvodnog pogona u Sesvetskom Kraljevcu tvrtka Autozubak nedavno predala Ministarstvu zaštite okoliša i prostornog uređenja.

Prema podacima iz studije, koja je ovog tjedna upućena na javnu raspravu, tvrtka Autozubak trenutačno je u fazi projektiranja i razvoja dvaju prototipova autobusa, na čemu rade hrvatski stručnjaci. Zbog toga je prošle godine rekonstruiran i dograđen proizvodni objekt tvrtke u Sesvetskom Kraljevcu.

U novom objektu trenutačno je zaposleno 25 radnika, od toga 13 u Upravi i projektnom uredu, a ostali u prototipnoj radionici. No,broj zaposlenih vremenom će se povećavati, prema nekim informacijama i do 250, jer je plan tvrtke ove godine proizvesti prvih 10 autobusa, a postupnim povećanjem proizvodnje u tri godine došlo bi se do isporuke navedenih 200 vozila godišnje.

U proizvodnji Zubakovih autobusa vjerojatno će se koristiti gotove šasije švedskog proizvođača teretnjaka i autobusa Scanije, te ugrađivati standardna oprema poput stakala, sjedala i unutarnjih obloga. U Sesvetskom Kraljevcu izrađivat će se kostur autobusa, raditi antikorozvina zaštita, spajati kostur sa šasijama i ugrađivati vanjske oplate, lakirati vozila te završna montaža.

Iako su prema informacijama navedenim u studiji projekti dvaju tipova hrvatskog autobusa pred samom realizacijom, u tvrtki Autozubak o njima još nisu spremni govoriti. Kako je u tijeku završna faza s dokumentacijom za taj projekt, te zbog ozbiljnosti poslovanja s našim stranim partnerom, dogovor je da se zasad ne objavljuju informacije o projektu, odgovorila je na naš upit Zaklina Zubak, kći Pave Zubaka i potpredsjednica Uprave njegove tvrtke, najavljujući da će javnost nešto više o projektu moći doznati sredinom ožujka.

Business.hr uspio je iz drugih izvora ipak doznati da se na projektima razvoja prvih hrvatskih autobusa radi već tri godine, za što je Autozubak 2007. godine osnovao posebnu tvrtku AZ Crobus, isprva u suvlasništvu s Igorom Stančevićem, koji se koncem 2008. godine povukao iz projekta. Razvijaju se projekti gradskog turističkog autobusa na Scanijinoj platformi, čiji je prototip izrađen, te minibusa na VW-ovoj platformi, na kojem se još radi. Prema nekim informacijama, u razvoju projekta angažiran je zagrebački Fakultet strojarstva i brodogradnje na čelu s profesorom Ivanom Mahalecom, voditelj em Katedre za motore i vozila.

Iz financijskog izvješća tvrtke AZ Croubus za 2008. godinu može se doznati da tvrtka ima upisani temeljni kapital od 6,1 milijun kuna te da je 2007. poslovala sa 1,75 milijuna kuna gubitka, a 2008. godine sa 4,76 milijuna kuna gubitka, koji se namjerava pokriti iz budućeg poslovanja, odnosno proizvodnje autobusa, od kojih je prvi planiran u lipnju ove godine.

Da je projekt uistinu u završnoj fazi, govori i činjenica da je Autozubak prošlog mjeseca za potrebe tvrtke AZ Crobus raspisao natječaj za zapošljavanje projektanta konstrukcije nadgradnje autobusa, projektanta kemijske tehnologije, koji bi trebao raditi na antikorozivnoj zaštiti i lakiranju, bravara, autolimara, autolakirera i automehaničara s iskustvom u radu na autobusima, nudeći im sigurnost radnog mjesta i stalne stručne edukacije.

Autozubak se uključio i u projekt izrade studije osnivanja Klastera prometnih sredstava, koju je 2008. godine naručio Grad Zagreb. U toj se studiji prvi hrvatski autobus tvrtke AZ Crobus, zajedno s projektima Crotrain i Crotram tvrtki Končar i Gredelj, navode kao moguće okosnice klastera.

St!pe

Čekajte,nisan baš u toku i nekužin se u te stvari.Dali designom,udobnošću i tim ostalim komponentama bave naši ljudi a djelove dobijaju od Scanije?
Ako izgleda predobro da bi bilo istinito vjerovatno vam se pričinja.

busman

Citat: St!pe  u Siječanj 21, 2010, 15:12:42
Čekajte,nisan baš u toku i nekužin se u te stvari.Dali designom,udobnošću i tim ostalim komponentama bave naši ljudi a djelove dobijaju od Scanije?

Autobus je vozilo koje najgrublje možeš prikazati kao zbroj šasije i nadgradnje (karoserije). Naši ljudi (kako si ih nazvao) bave se kompletnom
nadgradnjom, od prve linije na papiru do zadnjeg vijka u radionici, a šasiju se gotova uzima i integrira s karoserijom. Ta integracija nije nimalo
jednostavan proces, u smislu uzmi, napravi karoseriju i zašarafi :) Ni blizu...

mate

Ovo mi je danas poslao jedan moj prijatelj koji studira u Zagrebu. Na ova dva papira je naletio na jednoj stanici u Zagrebu




zlikowszky

Nešto sam načuo da će uskoro prezentacija prototipa na Velasajmu.....
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

98989

Citat: zlikowszky  u Travanj 11, 2010, 01:36:51
Nešto sam načuo da će uskoro prezentacija prototipa na Velasajmu.....

al na kojem sajmu ovo automarket ? ili

da nije slučajno sajam turizma il nešto tako ?