Irisbus/Iveco Bus

Autor Tomek, Prosinac 13, 2007, 23:19:37

lussin

Meni Magelys izgleda veoma smiješno,ko neki klaun

kico101

Zamolio bih da se kod kritika novog dizajna ili ostalih tehničkih karakteristika ne koriste izrazi, poput "izgleda veoma smiješno", "strava" i slično, jer isti ne pridonose kvaliteti teme. Ako se već govori na taj način, bilo bi lijepo i u dvije rečenice ( poput nekih drugih uvaženih Forumaša ) i pojasniti, zašto Vam se nešto na novom modelu sviđa ili ne. Ali složit ćemo se da se o ukusima, barem što se tiče izgleda ne raspravlja. Ja bih, recimo, spomenuo da mi je ovaj dizajn od novog Urbanwaya znatno dorađeniji od Citelisa koji mi otraga izgleda kao tenk, a i čitav mi se čini, više kao poluproizvod ili neka međufaza. Ali to je samo moje osobno mišljenje i vjerujem da se mnogima stari Citelis sviđa i to poštujem.
Ono što je, čini mi se, ovdje bitnije su neki tehnički detalji i poboljšanja, koja su navedena par postova ranije, a osobito je bitno smanjeno zagrijavanje stražnjeg dijela putničkog prostora.
No, da bi se mogla dati neka potpunija ocjena, autobus se mora isprobati u uvjetima eksploatacije, a nadam se da ćemo ga uskoro vidjeti i u Hrvatskoj.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

Urbino LE

Pa mislim da bi problem grijanja trebao biti riješen sa ovim kada je hladnjak na krovu, uostalom oni samo ističu da im je to cilj. Mene više zanima je li onaj Tector 7 stvarno iskoritistija prednost horizontalnog smještaja motora tj. ima li stražnje klupe, ono proklamiraju da ima taj više mjesta nego kod aktualnog Citelisa 12. Treba imati na umu da je postojao nekada i Citelis Line, 12m solaš sa smještajem motora ala niskopdni MAN ili Mercedes ali se i nije nešto prodavao pa su odustali od toga.

Meni osobno jako interesantno kako je belgijski De Lijn još pred 8 mjeseci odradio narudžbu za preko 100 Crosswaya LE sa Euro6 motorima dok još sve nije bilo na službeno osim toga da će biti jeftino održavanje zbog velikih servisnih intervala i da motor neće imati EGR. Baš zbog tih nazivno dosta nižih troškova eksploatacije Crossway LE nego li je kod konkurencije je isti i naručen.

A i nije bez veze VDL u svom gradskom segmentu za Euro6 odlučio koristiti Iveco motore dok je do sada bio DAF korišten.

lussin

Hvala na kritici,pa ću pokušati bolje sročiti što mi se ne sviđa kod Magelysa. Ako se već koristi ista maska kod svih,dobro,žele stvoriti neko lice nove firme. Ali nebi bilo na odmet da su tu masku kod Magelysa samo malo podigli uvis,odnosno neke dijelove. Naravno, to je samo moje osobno mišljenje

Portos


PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

kico101

#80
Nisam nešto previše aktivan ovdje u zadnje vrijeme ( obaveze ), pa nisam siguran da li su već na Forumu objavljene fotke Urbanwaya 18, pa ću staviti link na transbus.org, gdje se vide osnovni pogledi:

http://www.transbus.org/construc/iveco_urbanway18.html

Ako dobro vidim, u ponudi su i motori  ( Cursor 9, Euro 6 ) od 294 kW ( 400 HP ), a to bi za Autotrolej moglo biti vrlo zanimljivo.  :)
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

Portos

Citat: kico101  u Prosinac 27, 2013, 23:56:04
Nisam nešto previše aktivan ovdje u zadnje vrijeme ( obaveze ), pa nisam siguran da li su već na Forumu objavljene fotke Urbanwaya 18, pa ću staviti link na transbus.org, gdje se vide osnovni pogledi:

http://www.transbus.org/construc/iveco_urbanway18.html

Ako dobro vidim, u ponudi su motori  ( Cursor 9, Euro 6 ) od 294 kW ( 400 HP ), a to bi za Autotrolej moglo biti vrlo zanimljivo.  :)

Uuuu. Baš super izgleda. Hoću takve u Zagrebu.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

Urbino LE

Citat: Portos  u Prosinac 28, 2013, 09:04:09
Uuuu. Baš super izgleda. Hoću takve u Zagrebu.

Plinske ili? :P

Portos

Citat: Urbino LE  u Siječanj 03, 2014, 15:19:07
Plinske ili? :P
Plinske za gradske linije, diesel za 172  good_boy

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

Urbino LE

U biti sve se zna sada što se tiče Euro6 ponude kod Iveca. Po ovome sad ništa od ležećeg motora, ne znam što su onda komentirali kako Urbaway 12 sa Tectorom 7 ima više mjesta nego onaj sa Cursorom 9.

Urbanway 12
- Tector 7 286KS 1100Nm, vertikalni uzdužni
- Cursor 9 310 KS 1300Nm, vertikalni poprečni
- Cursor 9 360KS 1600Nm, vertikalni poprečni
- CNG Cursor 8 290 KS 1100Nm, vertikalni poprečni
Znači samo ostaje nada da kasnije spremaju ležeću verziju sa Tector 7 motorom.

Urbanway 18
- Cursor 9 360KS 1600Nm, vertikalni poprečni
- Cursor 9 400KS 1600Nm?, vertikalni poprečni
- CNG Cursor 8 330KS 1300Nm, vertikalni poprečni

Crossway LE
- Tector 7 286KS 1100Nm, vertikalni uzdužni
- Tector 7 320KS 1100Nm, vertikalni uzdužni
- Cursor 9 360KS 1600Nm, vertikalni uzdužni


To je to za sada što se tiče ponude Iveco Busa u gradskom i gradsko-prigradskom segmentu.

Sent from my HTC Desire 500 using Tapatalk


Shole

Znači nema jačeg CNG-a od 330 KS  (1300 Nm)  ?   To mi se čini malo preslabo za zglobnog za Rijeku.  Citarovih 360, ali što je važnije 1600 Nm je OK, sve ispod toga je loše.  Nadam se da će barem onda uzet diesel sa Cursorom 9 od 360 ili 400KS

Urbino LE

Tako je kako je, nažalost nitko nije razvijao nove CNG motore, da je vjerujem da se iz Cursora 9 moglo izvući kakvih 350KS i 1500Nm bez puno muke, ovako je sve na postojećem Cursoru 8.

Sent from Mercedes Citaro using VDO table



Urbino LE

Fascinantni su mi ovi u FPT-u, isto rade i kod automobilskih dizel motora. Radi se o tome da motoru iste snage zna dosta varirati okretni moment zavisno o tome u kojem se vozilu nalazi, to se danas lako elektronski ograniči, a sve sa ciljem da u vozilu stave slabiji mjenjač.

Isto tako mi je nejasno zašto recimo u Crossway LE, a imaju 2 modela gradsko i prigradsko uređenje, ne nude istu motorizaciju nego u jednoga ide Tector7 sa 320KS u drugoga ne.

Sve u svemu ponuda im je za sada nepotpuna i još tanka.

Servis

Nisam baš proučavao Irisbus, ali ovo mi je zanimljivo:
http://www.flickr.com/photos/70731369@N07/6957594610

Dakle Citelis je redizajnirani Renault R312 iz 1994. godine. U biti sve što je Irisbus radio do prošle godine (kad su se preimenovali u Iveco Bus) su bili stari Renaultovi modeli.

Iliade je FR1 još iz 1989. godine:

https://www.flickr.com/photos/yannewvision/6957540904/in/set-72157628514081337