ATRON u autobusima

Autor intruder, Prosinac 02, 2007, 10:46:21

conecto

Atroni su u početku radili prema mjerenjima udaljenosti što je radilo očajno. Naravno da je bolje radio na tramvajima pošto oni uvijek idu potpuno istom putanjom (po prugi) dok kod autobusa dolazi do odstupanja. U međuvremenu Atron je proradio preko GPS-a što je i jedini efikasan način. Sada upravljaju i natpisnim displejima linije (na krajnjoj stanici automatski okreću smjer) i automatima za karte, služe za glasovnu komunikaciju s Centrom, imaju mogućnost slanja šifriranih poruka i alarm. Često ne rade kako treba a najgore je kad vozač ukuca jednu liniju, automat štanca drugu a na displeju piše treća. No dok Atron radi to je zaista dobra stvar iako to još ne opravdava skupu investiciju. Stvar radi ovako: po primitku smjene vozač ukucava svoj službeni broj (tako centar zna koji vozač vozi određeni vozni red) i lozinku. Zatim Atron traži ukucavanje voznog reda nakon čega ponudi najbliži vremenski polazak pošto su u njega ubačeni svi vozni redovi i dalje slijedi normalan rad - prati vozilo po stanicama (Centar ima uvid u poziciju vozila), najavljuje stanice putnicima glasovno i preko displeja, komunicira s displejima na stanicama. Osobito je koristan u zapadnim zemljama gdje vozilo na svakoj stanici ima polazno vrijeme a cijelo vrijeme obavještava u minutama o eventulanom kašnjenju ili prebrzom prolasku. Veza preko GPS-a osigurava da njegov sat ide uvijek u sekundu točno, a kad dođe vrijeme polaska označava zvučnim signalom ( po potrebi na svakoj stanici) pa vozač prilikom stajanja na stanici ne mora svaki čas gledati na sat. Ako vozilo mijenja vozni red dovoljno je ukucati ga i odmah prikazuje polaske tog voznog reda. Što se glasnoće razglasa tiče ona se može podešavati.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

tomobrad

Kod tramvaja lozinka je razlicita za tresnjevku i dubravu. A je li lozinka za npr. autobuse iz Dubrave ista kao i za tramvaje iz Dubrave?

conecto

Citat: tomobrad  u Srpanj 19, 2008, 22:15:56
Kod tramvaja lozinka je razlicita za tresnjevku i dubravu. A je li lozinka za npr. autobuse iz Dubrave ista kao i za tramvaje iz Dubrave?
Ne znam ali pretpostavljam da je tako
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Tomek

Na gb140 nakon pola godine proradio display.. Pretpostavljam da je dobio nazad Atron.

STIB

Već dosta dugo gledam i slušam, pa ne mogu vjerovati svojim očima i ušima.
Na liniji 202 kad dolazi s Kozjaka...
- Atron kod vozača pokazuje stanice: Labudovac, Petrova, Petrova-Srebrnjak, Kvaternikov trg
- Display u vozilu (kad radi) najavljuje stanice: Labudovac, Petrova, Srebrnjak 10  :o, Kvaternikov trg
- Glasovna najava: Labudovac, Petrova, Petrova  :o, Kvaternikov trg

Kako je to moguće?
Pozdrav iz Zagreba
ZDRU

mansg313

Nakon dužeg vremena gb 541 dobio atron i displej :)

bull92

Citat: STIB  u Listopad 27, 2008, 14:26:26
Već dosta dugo gledam i slušam, pa ne mogu vjerovati svojim očima i ušima.
Na liniji 202 kad dolazi s Kozjaka...
- Atron kod vozača pokazuje stanice: Labudovac, Petrova, Petrova-Srebrnjak, Kvaternikov trg
- Display u vozilu (kad radi) najavljuje stanice: Labudovac, Petrova, Srebrnjak 10  :o, Kvaternikov trg
- Glasovna najava: Labudovac, Petrova, Petrova  :o, Kvaternikov trg

Kako je to moguće?


ista stvar je i na 176/177 od kad su došle nove najave, samo se tu radi o 2 stanice

STIB

Citat: STIB  u Listopad 27, 2008, 14:26:26
Već dosta dugo gledam i slušam, pa ne mogu vjerovati svojim očima i ušima.
Na liniji 202 kad dolazi s Kozjaka...
- Atron kod vozača pokazuje stanice: Labudovac, Petrova, Petrova-Srebrnjak, Kvaternikov trg
- Display u vozilu (kad radi) najavljuje stanice: Labudovac, Petrova, Srebrnjak 10  :o, Kvaternikov trg
- Glasovna najava: Labudovac, Petrova, Petrova  :o, Kvaternikov trg
U međuvremenu se nešto popravilo, ali po ZET-ovom običaju: od zla na gore  ::|
Naime, nekom bistrookom je palo na pamet da i stanicu linije 201 na Srebrnjaku (ispred kućnog broja 10) i stanicu linije 202 u Petrovoj, istočno od rotora Domjanićeva-Petrova-Srebrnjak, nazove istim imenom: Srebrnjak 10.
Možete si zamisliti paniku u busu kad su putnici (i ja među njima) nakon kretanja s Kvatrića čuli "slijedeća postaja je Srebrnjak 10". Svi smo se unezvjerili jer smo mislili da smo sjeli u 201 i da će bus nastaviti ravno na Srebrnjak. Odahnuli smo tek kad je skrenuo u Petrovu...  :D
Najava slijedeće stanice je uredna, "Labudovac".
Imam osjećaj da se u ZET-u netko igra i da (blago rečeno) ne misli svojom glavom kad radi ovakve stvari.  ???
Pozdrav iz Zagreba
ZDRU

tomobrad

A jesu pametni s tim glupim kućnim brojevima...

mansg313

Ima to i na 176 na gb 74 umjesto Donja Bistra on kaže"Ježdovečka" :o

conecto

Jučer su Atroni pošizili, valjda neka greška u upravljačkom sustavu. Pojavljivala se neka čudna poruka, stalno se restarta i što je najgore u tim trenucima nema natpisa na vanjskim displejima.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Shole

Dobra stara šifra na 3 znamenke i nema greške s diplejem.  Stanice ionako svi znaju, a onaj glas samo nervira.  Bolje bi im bilo da preko razglasa puštaju neku laganu muziku.  Jedina dobra stvar atrona, po meni, je najavljivanje dolaska na stanicu da putnici znaju koliko im je čekati, iako mi nije jasno kako to funkcionira u slučaju kad su u krugu recimo 4 autobusa koja udu na 00, 15, 30 i 45 ali dva recimo nemaju atron;  šta onda najava na stanicama preskače jedan autobus?

conecto

Citat: Shole  u Prosinac 20, 2008, 20:17:58
Dobra stara šifra na 3 znamenke i nema greške s diplejem.  Stanice ionako svi znaju, a onaj glas samo nervira.  Bolje bi im bilo da preko razglasa puštaju neku laganu muziku.  Jedina dobra stvar atrona, po meni, je najavljivanje dolaska na stanicu da putnici znaju koliko im je čekati, iako mi nije jasno kako to funkcionira u slučaju kad su u krugu recimo 4 autobusa koja udu na 00, 15, 30 i 45 ali dva recimo nemaju atron;  šta onda najava na stanicama preskače jedan autobus?

Kad bus nema Atron na stanici se svejedno pojavljuje vrijeme njegova dolaska predviđeno prema voznom redu (kako je inače ukucano u Atronu za tu stanicu). To znači ako bus bez Atrona dođe nekoliko minuta ranije i ode displej to ne evidentira, a natpis na displeju i dalje ostaje dok ne prođe previđeno vrijeme.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Maniac

I je li se zna datum kretanja automatske naplate? Znam da su rekli početkom 2009.

STIB

#29
Citat: Maniac  u Siječanj 05, 2009, 14:08:42
I je li se zna datum kretanja automatske naplate? Znam da su rekli početkom 2009.
Kakve veze sad ima automatska naplata s ovom temom (ATRONom)  ???
Ako treba, može se otvoriti nova tema (ali mislim da je još puno prerano)
Pozdrav iz Zagreba
ZDRU