Autokaroserija Split

Autor jure, Listopad 23, 2010, 20:36:48

Shole

Svaka čast ZEKA, exkluzivan ko i uvijek

manoplan

Majstore, što reći osim veliko HVALA za ove raritete. Nisam očekivao ovakav avangardan dizajn  :o


jure

Hvala Zeka!!!
Čuo sam da su inženjeri zbog narudžbi beogradskih  prijevoznika dolazili u Split, ali ovakvih slika više nisam očekivao naći. Stvarno dragocijene fotografije! 8-8

gaspa

Da me kritičar u rješavanju predmetne problematike nije usmjerio ovamo, ne bi bilo ni ove slike. Dosad zagonetni model mogao bi biti iz splitske radionice. Obzirom da stoji na peronu 5, mogao bi biti Slavijatransov, manje vjerojatno Auto-poduzeće Sisak

jure

#19
Kako je manoplan na prethodnoj str. spominjao sličnost s Raketom, a nahereni bočni prozori su ovdje kao na AK Split zekinim fotkama...

zeka

#20
Na razglednici je model Tropical, a na onoj sto je napisano greskom da je Autokaroserija Zagreb je model Jadran.
Autobusi su bili interesantni ali sama karoserijska radionica nije bila dorasla zahtevima trzista tako da je bilo mnogo reklamacija zbog lose zavrsne obrade.
Inzenjeri iz Fap-a su nedelje provodili u Splitu kako bi pratili proizvodnju.
Autobusi Komet 1 i 2 su bili isti, s tim sto Komet 1 nije imao male krovne prozore i primao je 54 putnika. Motor je imao isti od 180 ks.
Komet 2 je bio veoma luksuzan i imao bife i wc.
Sasije su Fap 5 GVF po Saurer licenci.
Evo jos jednog proizvoda: Fluorobus za preglede rentgen aparatom. Konstruktor Mihailović je sa desne strane.




 

zeka

Nazalost, napravio sam jednu gresku jer Super Stela nije proizvela Autokaroserija Split vec SAP Ljubljana.
(fotografije su bile u istoj koverti ali sam nasao originalne projekte)
Molio bih da se to ispravi.

manoplan

Citat: zeka  u Prosinac 10, 2010, 13:03:26
Nazalost, napravio sam jednu gresku jer Super Stela nije proizvela Autokaroserija Split vec SAP Ljubljana.
Bez brige. Tko radi taj i griješi.  ;)
Hvala tebi (još jednom), gaspi i kritičaru. U nekoliko dana rješili smo dosta toga vezano za Autokaroseriju Split.
Čast nam je imati Vas na forumu  ;) 

zeka

#23
Komet 2


Komet 1 u nastanku.






Jos slika mi je obecano pa se strpite.

jure

#24
Citat: zeka  u Prosinac 10, 2010, 13:03:26
Nazalost, napravio sam jednu gresku jer Super Stela nije proizvela Autokaroserija Split vec SAP Ljubljana.
(fotografije su bile u istoj koverti ali sam nasao originalne projekte)
Molio bih da se to ispravi.


Super Stelin dizajn me i iznenadio. Predobar je. Inače sada mi nije jasno tko je dizajnirao karoserije. Je li se to radilo u Beogradu? Znaći li ovo da se Superstela (ili Supr Stela) proizvodila u dvije inačice. Ljubljanskoj i splitskoj? Jer po nekim izvorima ona se proizvodila u Splitu.

Shole

Novi Starliner i ekipa su bebice za ovo !!!!

zeka

Super Stela je radjena u Ljubljani.
Inace, autobuse je konstruisao Stevan Mihailovic koji je radio u Fap konstrukcionom birou u Beogradu. Kao sto znate, kada je Fap dobio licencu za proizvodnju kamiona i autobusa, u projekte je ukljucio veliki broj karosernica u ex Yu, pa tako i ovu u Splitu.
Takodje, po nekim saznanjima, Split je napravio i dabldeker na Pionir sasiji ali ovo moram prvo da proverim.
Nadam se da ce neko od vas uspeti da nadje neke podatke o broju proizvedenih vozila jer se radi o luksuznim busevima za to doba pa prema tome ne treba ocekivati neku veliku produkciju.
Veoma je zanimljiva razglednica sa Tropicalom (vozilo za tropske uslove) jer je bio namenjen izvozu. Koliko znam napravljen je samo prototip koji je ocigledno zavrsio na nekoj domacoj turi.

jure

Kako si uopće prepoznao Tropical?!

zeka

Sa negativa i tehnickih planova.

jure

#29
Citat: zeka  u Prosinac 10, 2010, 14:45:50
Komet 2


Uploaded with ImageShack.us



Gornji Komet je slikan ispred Autokaroserijine radionice u Slavićevoj ulici u Splitu. U pozadini se vidi nedovršeni Pomgradov neboder  (tada najviši neboder na Balkanu koji je dovršen 1962.). Dakle slika datira negdje oko '60-te.
A zeka je došao na ovaj post k'o s neba! ;D