ZET-ova Crna kronika

Autor tamlover, Prosinac 11, 2007, 23:18:15

marin


marin

Oko 19h danas gbr. 160 u smjeru Črnomerca udario žensku na biciklu koja je izlazila iz sporedne ulice u Kustošiji (malo poslije stanice MUP), bio je na liniji 177.
Mislim da ženskoj nije ništa strašno na kraju bilo.

tamlover

http://www.vecernji.hr/zg-vijesti/dvojica-putnika-ozlijedena-pala-iz-zet-ova-autobusa-958136

Citat:
Vožnja ZET-ovim autobusom za dvojicu putnika završila je loše – jedan je muškarac teže, a drugi lakše ozlijeđen nakon što su ispali iz autobusa. Pedesetgodišnji vozač ZET-ova autobusa koji prometuje Alejom grada Bologne krenuo je sa stajališta kad su putnici Ž. E. (83) i R. E. (48), inače otac i sin, izlazili na stajalištu.

– Došavši do autobusnog stajališta koje se nalazi zapadno od raskrižja s Ulicom Medpotoki, vozač se zaustavio radi ulaska i izlaska putnika i onda krenuo. Tada su iz autobusa ispala dvojica putnika – poručili su iz Policijske uprave zagrebačke.

Kako neslužbeno doznajemo, vozača autobusa odmah se testiralo na alkohol, utvrđeno je da nije bio alkoholiziran, a zašto je krenuo prije no što su svi putnici ušli u vozilo i izašli iz njega, tek se treba utvrditi. Na mjesto događaja odmah su pozvane policija i Hitna, a teže ozlijeđenom starijem putniku pomoć je pružena u Kliničkom bolničkom centru Zagreb u kojemu nisu željeli o slučaju ništa komentirati.

– Zagrebački električni tramvaj izražava žaljenje zbog događaja. Zaprimivši informaciju, na mjesto nesreće uputili smo internu kontrolu te, sukladno protokolu, zatražili asistenciju Hitne medicinske pomoći i policije koja je i preuzela slučaj – poručio je Tomislav Jurić, glasnogovornik ZET-a
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

dominik,

Eto, pa neka samo iskljucuju blokade i senzori za vrata u APP busevima.
Treba kazniti sve koji su dopustili da se to radi.

Ivan

A što bi bilo, standardno glupiranje s blokadama za vožnju s otvorenim vratima u APP koje se inače skoro i ne može dogoditi na modernom busu, no kad ih se isključuje bus je po sigurnosti na razini krampa Ikarusa ili još gore kad je s automatskim mjenjačem lakše napraviti grešku bez razmišljanja, tako da se moralo dogoditi prije ili poslije, dobro da nije gore.

Treba tome stati na kraj, drastično kazniti i odgovorne jer su godinama dopuštali ovu praksu (prije otprilike 2003. nije nikome padalo na pamet da to radi pa poslije toga raspašoj, a u Dubravi i dalje sve normalno funkcionira s blokadama i nisam čuo da se itko žali) i vozače kad ih se uhvati da to rade.

marin

Ma joj sad će panika radi toga se dić, u APP stvarno ima idiota koji dok voze recimo biodizela na punoj 109 stisnu da se vrata zatvore i odma kreću i ne čekaju da se zatvore, a dok još zadnja dvoja vrata odzuje netko može tri puta ispast iz busa, pretpostavaljam da se to i dogodilo.
Ali podržavam to isključivanje jer kao prvo, razumni vozači drže kočnicu dok se vrata skoro skroz ne zatvore, dakle još i nakon kaj odzuje vrata na MAN-ovima, i s njima nikakvih problema, a kao drugo ta stanična na MAN-ovima treba 3 puta piknut gas da ona otpusti i bezveze postoje "cimanja" koja ne trebaju, još kakvi sivonja sam viđao nabiju gas do daske i kad stanična popusti putnici lete na kraj autobusa.
Na Citaru je to najbolje riješeno, njemu kad se sva vrata otvore i pusti se kočnica dok je bus na brijegu, nema apsolutno nikakvog cimanja, kao što je malo kod MAN-a i malo više kod Citelisa.
Sad možete pljuvat kolko oćete, dođite se vozit kod vozača koji to radi i nikad nije problema bilo, pogotovo na Citelisu gdje se vrata uvijek zatvaraju, nema otvaranja nakon naglijeg kretanja.
Plus toga, na tom busu se stalno treba stanična povlačit prije otvaranja vrata, a to je bespotrebno jer stanična drži dok su vrata otvorena, i tako milijon puta u službi, pa poludiš.
A da ne kažem kako senzori hvataju daleko, zamislite si sad na 109 kad je puna ko čep, a kad isključena blokada, čeka se dok se vrata zatvore, stanična drži i nema zezanja sa staničnom niti sa ponovnim otvaranjem. Amen, tko zna vozit, njemu nema prigovora.

dominik,

Ako sve fukcionira u APD-u nema razloga da tako ne bude i u APP-u, te blokade nisu za ukras nego radi sigurnosti da se ovakve stvari uopce ne događaju.
Danas sam se vozio u 2 Citelisa na 109 i 118 i na oba su vozaci koristili senzore, sto inace nije slucaj.

marin

Pa kak je prije bilo u vrijeme Ikarusa? To kaj su danas ljudi glupi i sve bi učinili za pare, to je njihov problem.
Ja sam se vozio na 120, 136 i 134, sve po starom bez blokada.

dominik,

#743
Ajmo onda sve pomaknut u vrijeme Ikarusa. good_boy Ako i vani sve funckionira sa blokadama ne kuzim zasto ne bi i tu a i vani ima guzvi i svega, ili nasi vozaci se jedini ne mogu naviknuti na blokadu?
Lakse je maknuti blokadu i onda se nesto ovakvu dogodi.
Valjda sam slučajno naletio na vozače koji su koristili senzore.

conecto

A da li "vani" putnici neprestano stoje na vratima? Jer ako stoje ne znam kako onda busevi voze sa senzorima i blokadama.
I istina je, procedura zatvaranja vrata i odblokiranja stanične kočnice na zagrebačkim lion's cityijima je potpuno promašena. Stavili su one zvučno-svjetlosne signale nakon kojih više ne možeš prekinuti zatvaranje vrata dok nekog ne stisnu. A često se u tom međuvremenu netko sjeti izaći, ili tek tada ustaje sa stolice, signale ne fermaju pola posto. Stiskanje je naravno bezopasno jer se automatski ponovo otvore, ali to je neoprostiva uvreda za naše putnike.
Pa kad već spominjete Ikaruse, i oni iz 1987. s MAN-ovim motorima su imali takve zvučne signale u početku, također se više nije moglo prekinuti zatvaranje vrata (koja nisu imala funkciju automatskog ponovnog otvaranja), sve se pokazalo kao promašaj i ubrzo je to uklonjeno. Ovo iskustvo nije pomoglo kod nabavke zadnjih MAN-ova, ako ga se itko uopće sjeća, a vozače ionako nitko ništa nije pitao.
Kao i senzor na trećim vratima koji široko lovi, a iza njih je onaj uski prostor u koji se nitko ne pomakne. Kao niskopodan je na svim vratima, moš mislit, samo su stepenice pomaknuli metar dalje pa preko njih treba planinariti do stražnjih sjedala. Bolje da su stepenice ostavili na samim vratima, barem bi se donekle oslobodila vrata. A pokraj sve one hrpetine velikih retrovizora i kamera unutrašnjost je nepregledna zbog promašenog rasporeda rukohvata gdje su još stavili masu onih za vješati šunke. Posebno treba čestitati onome tko se sjetio staviti pokraj svakih vrata ona zatamnjena stakla s uzorcima što je najgore kod novih Citara.
Šta tek reći o senzorima na Citelisu, na svim su vratima, široko love, još ona glupost s povlačenjem stanične kočnice uz otvaranje 3-4 vrata. Tog se nitko nije sjetio, samo Iveco.
U vrijeme Ikarusa autobusi su bili drugačiji nego danas, ali i putnici koji su se znali na vrijeme pripremiti za izlazak, ali su i pazili sami na sebe. Danas je došlo vrijeme da na sve pazi isključivo vozač, valjda treba misliti za svakog od 20, 50, 100 ili 160 putnika gdje tko treba izaći. U ovom slučaju ,,autobus je krenuo dok nisu izašli svi putnici". Ili možda ova dva putnika nisu izašli dok su izlazili svi ostali? Istina, ovdje je riječ o starijoj osobi, ali isto tako je istina da se uglavnom ponašaju potpuno nonšalantno.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Ivan

#745
@conecto a i svi ostali, molim vas lijepo, 'ajmo ne miješati kruške i jabuke, senzori i blokade za vožnju s otvorenim vratima nisu isto i neposredno kad govorite da senzori rade probleme poslije ovog događaja branite drugu praksu koja nema direktne veze s pitanjem senzora... Prvo se može diskutirati i slažem se da se u Zagrebu često ne može voziti uz upaljene senzore, i novi tramvaji 2200 dugi 32 metra voze bez senzora i mislim da je glupo da recimo Citari nemaju mogućnost premošćivanja senzora, i po Njemačkoj gdje na autobusima senzora ima dosta metroi dugi preko 50 metara to nemaju, no generalno vrata bez senzora (a i ona sa u rijetkim slučajevima) mogu ozlijediti putnika udarcem, ali puno manja je mogućnost da opasno ozlijede nekoga kao ispadanje iz busa.
Blokada za otvorena vrata je drugo, u APD i na tramvajima ju nitko ne gasi i bez nje je apsurdno voziti moderno vozilo JGP-a, ovo što Marin kaže "dobar vozač može" mi ne drži vodu jer kako možemo reći tko je dobar a tko loš, i jesu li jedino u APP talentirani vozači? Ima nekih koji imaju slab osjećaj za vožnju i bez blokade na svakoj drugoj stanici im se otvaraju vrata jer trzaj zbog inercije kod MAN-a lako prekida zatvaranje, ali vidim da neki već godinama to svako malo rade i ne mijenjaju ništa u svojoj praksi, jedan koji je često na mojoj liniji tako i zimi na svakoj drugoj stanici provjetri cijeli bus kad vozi noviji MAN ali on to tako radi i nikog nije briga, najmanje njega samog... Kako njima reći da su netalentirani i da samo oni moraju paliti blokadu? To treba vrijediti za sve jer sekunda uštede zbog "sposobni znaju" može dovesti do tragičnih grešaka, ubojstva iz nehaja i neizlječive traume i za vozača u trenutku nepažnje i kod nekog tko zna što radi, a da ne pričam da ima i ljudi koji nisu najbolji vozači, no nema smisla davati im otkaz kad moderni bus ni za njih ne bi trebalo biti problem voziti, a ne može se nekoga "školovati" kako da bolje zaobilazi sigurnosni sustav koji je ne samo u razvijenom svijetu nego i kod ostatka ZET-a normalna praksa ::|...

tramvajac 92

Trebalo bi na senzore toljage povezat koje bi nakon zvučnog signala mlatnule svakog tko pokuša ući/izaći dok se vrata ne zatvore rofl

Dobro, natrag na temu. Lijepo si opisao šta ne valja kod buseva, ali najveći problem su ipak putnici koji idu ko da mozga nemaju. Zbog takvih putnika se voze  bus123 bus123 bez senzora.

Ivan

#747
Citat: tramvajac 92  u Rujan 01, 2014, 10:12:29
Dobro, natrag na temu. Lijepo si opisao šta ne valja kod buseva, ali najveći problem su ipak putnici koji idu ko da mozga nemaju. Zbog takvih putnika se voze  bus123 bus123 bez senzora.
Ne bih rekao da je uvijek putnik kriv, u Zagrebu ima previše pretrpavanja i previše različito konfiguriranih vozila, i mislim da treba postojati procedura zaobilaženja senzora na koju su trebali misliti oni koji su naručivali bus (a kasnije oni koji ga mogu izmijeniti u garaži) i s njom bi trebalo upoznati vozače, a i na nekim linijama putnici nikad nisu dobivali bus sa senzorom a onda se moraju naučiti i to traje, a naljepnica ili drugih upozorenja za senzor nema osim "oslobodite izlaz", što god to značilo, koje se stavlja na različita vrata... Treba se moći zaobići senzor kad vozač vidi da je sigurno, a ne da stoje kao pretrpani Citari dok se ne dogodi čudo, ili su možda i svi senzori na busu od 12 ili 18 m suvišni ako se u istom gradu može voziti tramvaj od 32 m bez senzora, tako da ZET treba ujednačiti svoju praksu a ne reći da je kreten putnik kriv jer je glup i gotovo, kako da netko tko nema pojma o autobusima, vozi se svaki dan u modernom 2200 i slučajno dođe u stariji i manji solo Citaro zna da ovaj drugi ima senzore? ???
S druge strane, zaobilaženje blokade za vrata se treba događati samo u slučaju kvara i taj bi trebao voziti u garažu poslije nego se otkoči umjesto da ostaje na liniji, sve drugo treba smatrati namjernim kršenjem standardne prakse koje treba iskorijeniti.

Tako da opet pozivam da ne miješamo kruške i jabuke. Ovdje je akutni problem koji je vjerojatno izazvao nesreću (o tome pričamo!!!) da se u APP zaobilazi blokade koje oduzimaju maksimalno po 1 sekundu na svakoj stanici, a ne senzore koji na nekim linijama s nekim vozilima postaju nepodnošljivi.

marin

Problem je dio u putnicima, i to dosta njih radi da se dižu sa stolica nakon što su vrata otvorena, možda se upravo to i dogodilo.
Savjesni vozač koji makne blokadu, lijepo staje na stanicu, otvara vrata, čeka dok putnici izađu/uđu, stisne da se sva vrata zatvore te nakon što vrata "odzuje" lagano pušta kočnicu i daje gas, taman se tad vrata zatvore. I nikad problema s takvima, i nema nikakvog cimanja prilikom otpuštanja stanične, a to stariji ljudi dobro osjete dok su na nogama.
Naravno da ne podržavam vozače kao što je neki dan jedan, odblokirao je vrata i stisne da se zatvore i odma da gas, vrata se otvore al on ne pušta gas i opet stišće po gumbu i tako 3 puta dok su se konačno zatvorila, mi smo već na 40 bili.
Jedino mi nisu jasni još ti senzori na trećim vratima u APD, ja sam masu vozača vidio da treća vrata otvaraju na onaj gumbić iznad tipke za treća vrata. Pa kaj im nije lakše da sva troja otvore na gumbić i zatvore kad god žele? Ja na znam kaj oni misle čemu služi gumb za treća vrata? Za ukras možda? I kad se normalno vrata otvaraju, nema problema sa senzorima/senzori uopće nisu aktivni.
Tramvajac je dobro rekao, zbog takvih "putnika", autobusi voze bez blokade, di će neki glupan koji stoji u Citelisu na četvrtim vratima skužit da smeta? Tek dok mu se vozač zadere da se makne..
Ne treba te blokade nikome tko zna vozit.

dean25

#749
Ja mislim da je to baš super ak je na busu isključena blokada za vrata.
Doma dođem čak 14 sekundi ranije nego kaj bi inače stigao da ta blokada nije bila isključena. Garant!