Irisbus (Iveco) Crossway

Autor man323, Siječanj 10, 2016, 00:18:44

man323

Dakle, došao sam na ideju da otvorim temu vezano uz naših 12 Crosswaya koje imamo u voznom parku. O njima još nismo nikakvu temu  imali, a o svim ostalim novijim tipovima jesmo. Pa krenimo.

2012. je nabavljeno 12 Crosswaya. Polovicu te isporuke čine Low-Entry vozila, dok je druga polovica isporučena u prigradskoj verziji. Iako je sve vezano uz Crosswaye pisano u temi "Nabavke novih autobusa", želio bih to u posebnu temu na pregledni način skratiti.

Proizvedeni su u Češkoj (Vysoke Myto).


Garažni broj --- Registracija --- Model

284 - ST-936-VU -- Irisbus Crossway LE
285 - ST-937-VU -- Irisbus Crossway LE
286 - ST-938-VU -- Irisbus Crossway LE
287 - ST-939-VU -- Irisbus Crossway LE
288 - ST 940-VU -- Irisbus Crossway LE
289 - ST-941-VU -- Irisbus Crossway LE
290 - ST-942-VU -- Irisbus Crossway
291 - ST-943-VU -- Irisbus Crossway
292 - ST-944-VU -- Irisbus Crossway
293 - ST-945-VU -- Irisbus Crossway
294 - ST-946-VU -- Irisbus Crossway
295 - ST-947-VU -- Irisbus Crossway

Za oba modela je odabran isti motor - Iveco Cursor 8 sa izlaznom snagom od 330KS. Prijenos u LE obavlja 4-stupanjski VOITH mjenjač, dok službu prijenosa u prigradskim obavlja ručni 6-brzinski mjenjač (ZF). Po prvi puta Promet ima autobuse sa boljom eko normom od Euro 4 - ovi Iveco motori zadovoljavaju Euro 5 eko normu.
Prigradski imaju jednokrilna prednja vrata, dok su druga vrata dvokrilna. LE ima dva krila i naprijed i na sredini (u LE-a se otvaraju prema unutra, dok u prigradskom prema vani).
Crosswayi su prvi autobusi u Prometovom voznom parku koji su opremljeni videonadzorom. Neki kažu da taj isti pomaže, dok drugi tvrde obrnuto (za otkrivanje počinitelja vandalskog čina)
Došli su sa AMELLI displejima, no postoji jedna "greška". Zadnji display je montiran unutar autobusa, tako da je taj isti izložen "vandalskom" činu. Ljepilo ne drži vječno i snažno, pa sam primjetio da se na nekim već dijelom odljepio displej.

Ovo su najsnažniji autobusi u Prometovu voznom parku. Slijede ih Lion's City-i (296-301) sa 320KS.

Najveći im je problem škripkava plastika, ali Irisbus je ugodniji za putnika nego npr. Lion's City, iako je Irisbus jeftniji.
Popularno ih nazivaju dupinima.

Nastojati ću ovaj topic dopunjavati s što više točnih i detaljnih informacija o našim Irisbusevima.


prometnik

svaka cast, nastavi sa ovakvim postovima  pivkan  thumbs
kupi kartu spasi Promet

man323

Prošlo je više od 3 godine da su Crosswayi pušteni u promet. Busevi su još dosta očuvani, jedino ih muče ratkape. Na nekoliko njih ih fali po jedna, ali definitivno Irisbusevi imaju bolje pričvršćene ratkape nego MAN-ovi.
Najviše voze radnim danima u večernje sate i vikendom - ubacuju ih svugdje, jer Ivecov motor troši zavidno manje dizela nego neki MAN ili Mercedes.
Busevi su se pokazali jako udobnima i startnima, no muči ih završna, unutrašnja obrada - plastika previše škripka. Meni je drago se voziti u njima - ugodnu atmosferu stvara serijski ugrađeno radio, a za ugodan boravak tu je odlična klima.
Najviše smetaju zvukovi koji nastaju prilikom otvaranja/zatvaranja vrata. Ostalo je sve uredno, i imaju lijep zvuk motora.

man323

#3
#291 je ostao bez stražnje lijeve ratkape.

elez

kad bi mogli sredit financije i uzet ovakve ili Urbanway bilo bi super jer su stvarno odlični
Sačuvaj me bože mlake pive, ladne žene i lošeg centaršuta...

man323

Crosswayi su se dobrima pokazali, ali ne savjetujem kupnju Urbanwaya, jer nije toliko pouzdan.

elez

kako znaš da nije pouzdan? mislio sam pošto ih radi ista firma, isti su motori...
Sačuvaj me bože mlake pive, ladne žene i lošeg centaršuta...

sniff


elez

#8
znam da se pričalo za Citelisa da ne valja... za urbanwaya prvi put čujem  buljo
Sačuvaj me bože mlake pive, ladne žene i lošeg centaršuta...

man323

Urbanway = Citelis, samo što je Urbanway noviji model, al ista baza sa malo redizajniranim dijelovima...

elez

složit će se svi koji prate ovu temu da ih je stvarno trebalo više uzet jer su dobri!! dolaze u 3 dužine koje su dostatne pokrit zahtejeve grada i okolice, a najvažnije pouzdani su... i jeftiniji kao sto je i man313 rekao
Sačuvaj me bože mlake pive, ladne žene i lošeg centaršuta...

Urbino LE

Citat: man313  u Rujan 27, 2016, 17:02:23
Urbanway = Citelis, samo što je Urbanway noviji model, al ista baza sa malo redizajniranim dijelovima...

A tko to u nas ima dizel Urbanwaye pa da znamo je li valja ili ne? Ili ćemo onom da uspoređujemo kruške(CNG) i dizel(jabuke)?

Majstor

Ima Autoturist nisu presretni malo sunca i pregrijavaju se
Samo mi sudite pošteno !

tramvajac 92

Ej, Urbanway, ne Crossway. Nemaju oni gradske Ivece.

elez

Jesu Pulaprometovi dizelasi? Ako jesu onda bi njih trebalo pitat za misljenje
Sačuvaj me bože mlake pive, ladne žene i lošeg centaršuta...