ZET razno (3)

Autor MAN19464, Ožujak 29, 2017, 15:57:45

smogovci.bbb2

Upravo tako Dominik, čemu tražiti led svjetla ako ih gospoda iz ZET-a ne znaju koristiti. Oni su čuli za led na cesti ili da se ohladi piće ili za smanjenje oteke kava
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

822DoDo

Dosadni ste stvarno više s tim svjetlima...100 godina se vozi s kratkim svjetlima i sad ste vi napeli na te ledice
Das Beste oder nichts. MB

smogovci.bbb2

Isto ko i Vi koji ih neznate koristiti good_boy
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

dominik,

Citat: 822DoDo  u Siječanj 26, 2018, 05:19:54
Dosadni ste stvarno više s tim svjetlima...100 godina se vozi s kratkim svjetlima i sad ste vi napeli na te ledice
A da se vratimo u kameno doba jer se problem naučiti i naviknuti na nešto novo?
Pitam gdje bi do sada došli kad bi na sve tako gledali.

smogovci.bbb2

A pazi foru, ne trebaju ništa dirati, ključ u bravu i same se ledice pale. Ali ne, oni moraju paliti svjetla. Tako su ih učili u auto školi. Vidim i u Čistoći ista priča kava
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

dominik,

#380
Mislim da je to tako jer većina vozača ne razumije i ne pozna zakon pa misle da treba paliti kratka svjetla iako imaju dnevna.

Nalc

Zakon je IDIOTSKI sročen! I točka! Tj., DRL bi trebao paliti i stražnja svjetla! Po uzoru na skandinavske zemlje. Kod nekih automobila je moguče to uključiti preko kompjutora, na nekima ne. No, kak mi svakakva govna prepišemo iz EU, neka još nadodamo, imamo svašta.
On topic, imam DRL na novom Transitu. Al ja i dalje palim oborena svjetla. Imam i senzor na svom autu, al je narihtan sa pali svjetla UVIJEK nakon startanja motora (čisto da ksenon ne treperi često, to mu nije baš po volji).

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk


dominik,

#382
Zakon je tu jasan i nedvosmislen. Stražnja pozicija po danu ne služi ničemu osim za ukras pa je prema tome ne treba, da ne govorim da si po danu vidljiviji sa DRL-om nego s tvojim ksenonom u projektoru.
Tvoj izbor je da pališ kratka svjetla nepotrebno te skraćuješ vijek trajanja žarulja a time i stanje u novčaniku.

822DoDo

Uu zamisli skupocjenosti žarulje...mislim da zetovci baš vama u inat pale kratka svjetla...i to vas toliko kopka a ne možete si pomoći pivkan
Das Beste oder nichts. MB

dominik,

#384
U ovakvom razmišljanju i je problem, dok drugi plačaju i mijenjaju, vjerojatno bi promijenio mišljenje kad bi to osobno radio.
A to me toliko kopka da ne možeš to niti zamisliti, noćima ne spavam zbog indoletnosti većine ZET-ovaca.

Dreamwalker

Citat: dominik,  u Siječanj 26, 2018, 10:23:53
Zakon je tu jasan i nedvosmislen. Stražnja pozicija po danu ne služi ničemu osim za ukras pa je prema tome ne treba, da ne govorim da si po danu vidljiviji sa DRL-om nego s tvojim ksenonom u projektoru.
Tvoj izbor je da pališ kratka svjetla nepotrebno te skraćuješ vijek trajanja žarulja a time i stanje u novčaniku.


Ajmo ponoviti neke stvarčice iz AŠ: postoje dvije vrste svjetala na vozilima. Ona koja služe da ti kao vozač nešto vidiš i postoje ona koja služe tome da se tebe vidi. Dnevna svjetla su tu da se tebe vidi, a ne da ti nešto vidiš. Iz istog razloga postoje i stražnja pozicijska svjetla - da se tebe vidi. Zakon o upaljenim dnevnim/kratkim svjetlima je donešen s ciljem da se tebe vidi. Opravdano.
Kad upališ dnevna svjetla, stražnje pozicije su isključene i ne vidi te se. Vrlo često su prednja dnevna svjetla, najblaže rečeno, retardirano postavljena na vozilo. Uzmimo primjer MAN-a ili Renaulta, koji imaju ta svjetla u braniku. Tko te s tim vidi, i čemu to onda služi? Ako biram između troška od oko 200 kuna za godišnju potrošnju H7 žarulja u kratkom svjetlu i stražnjim pozicijama, i rizika da će me netko pogoditi, jer me ne vidi pošto mi stražnje pozicije ne rade, a prednja dnevna svjetla su retardirano postavljena, te mi time prouzročiti 10tak tisuća kuna na autu i moguće neke ozljede, onda biram trošak od 200 kuna. To što je nešto napisano u zakonu, ne znači da je to pametno. Nažalost, jako puno lijepih riječi u Hrvatskoj poput branitelj, domoljub, Hrvat su uništene. Jedna od tih riječi je i stručnjak. U zadnje vrijeme sve više takvih "stručno donešenih" zakona je apsolutno van svake pameti. Uz to, postoji jako puno idiota na cestama koji voze s dnevnim svjetlima i noću. Tako da dnevna svjetla ni nemaju neku svrhu, dok kratka itekako imaju.
E sad, ako dnevna svjetla moraju bit na autu, onda nek budu LED jer su izdržljivije, a kod CVH vrijedi većinom da sve što je na autu, mora raditi. Pogotovo svjetla.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

dominik,

#386
Što si ti sada nama novog otkrio, nekako mi se čini da nisi dobro pročitao moj post. A taj koji će te pogoditi usred dana radi toga što nemaš stražnje pozicije, njemu neće pomoći ni da imaš reflektor upaljen na stražnjoj strani.
Dnevna svjetla imaju svrhu ako se znaju koristiti, nadam se da si usporedio vidljivost vozila s upaljenim dnevnim i onog s kratkim pogotovo s ugrađenim projektorima usred dana.

Dreamwalker

#387
Što sam otkrio? Pa ako si išao u AŠ - ništa. Ali pošto se pozivaš na zakon koji je jasan i nedvosmislen, ali glupo napravljen i onda još ljude koji pale kratka umjesto dnevnih svjetala prozivaš svojevrsnim neznalicama, imao sam potrebu napisati da to što palimo kratka svjetla iako imamo i dnevna i nije tako loše i štetno.

I još nešto. Doma imam auto iz 2007. godine koji serijski ima automatsko paljenje kratkih svjetala bez mogućnosti isključenja automatike i trošak mijenjanja stražnjih pozicija u ovih 10 godina iznosio je 0 kuna. Stvarno veliki trošak. I nepotreban.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

dominik,

#388
Što je u zakonu glupo napravljeno, molim te pojasni?
Dio odgovora imaš u mojem prijašnjem postu.
Gdje sam se ja referirao samo na stražnje  pozicije? Uspoređuješ auto s kojim prođeš max. 20 tkm. godišnje i bus koju je svaki dan u prometu?

Dreamwalker

Ako su dnevna svjetla u braniku, onda je to isto kao da ih i nemaš. A ako ih moraš imat upaljena, kratka ne moraš, onda je to isto kao da nemaš nikakva.
Automobil nije svaki dan u prometu?
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421