Kako napraviti da bude dobro?

Autor conecto, Srpanj 18, 2009, 14:33:08

conecto

Evo par mojih ovotjednih "doživljaja". Onoga dana kad je bila najveća vrućina u Zagrebu vozim Citaro prve generacije, dakle onaj koji ima klimu samo za vozački prostor, a ni ta nije radila. Uz jasno gunđanje putnika pri ulasku u bus prilazi jedna gospođa s pitanjem zašto nisam upalio klimu. Jasno, slijedi odgovor da je ovaj bus nema i bla, bla, bla dok ona meni objašnjava da se vozila u isto takvom busu i da je klima uredno radila, da ne lažem jer svi "novi" (ovaj je 2003. godište) imaju klimu. Naravno, gospođa je teško preživjela vožnju koja je trajala jednu stanicu dok mene nije briga kako je putnicima unutra čitavih 7 sati koliko proboravim u istom busu.
Drugi dan novi Citelis, klima piči sve u 16. Ali opet me neka gospođa upozorava kako to nije zdravo i kako će ona sad iz takvog busa izaći van na 30 i kusur stupnjeva.
Već pred kraj iste smjene - došlo vrijeme polaska ali upravo stižu dva tramvaja pa odlučim pričekati da se okrenu i putnici s njih eventualno prijeđu k meni. Tako sam krenuo 2 minute kasnije ali nitko se u busu nije bunio jer su vjerojatno skužili što radim. No kad su dotrčala 3-4 putnika pobunio se upravo jedan od njih! Da kad ja krećem, ja kažem u toliko i toliko, on kaže da u isto vrijeme treba krenuti i njegova linija koja mu bolje odgovara, ali taj je otišao prije 2 minute. Ja mu počnem objašnjavati da sam čekao njih s tramvaja i da sam krenuo 2 minute kasnije, a kolega (čije stajalište stoji tako da i ne može vidjeti tramvaje) je zapravo krenuo točno na vrijeme, a on je zapravo zakasnio na bus. Opet salva psovki, kako tramvaji voze neredovito, zašto i on nije čekao... Skoro pa sam požalio što sam čekao...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Ivan

#1
Što se tiče koordinacije tramvaja i autobusa, možda bi se moglo raditi na tome, to je kompleksna stvar; no mislim da bi bilo lijepo barem objaviti vozne redove tramvaja za svaku stanicu prije 6:30, poslije 20 h, subotom i prije 8, i cijeli dan nedjeljom, jer tada niti jedan ne vozi češće od 10 minuta, a gužve na cesti nema i vozni red se može pratiti ako nema zastoja. Ovo kako sada tramvajci rade je svinjarija, Atron je malo popravio točnost i uvedeno je nekoliko novih voznih redova, ali ni dalje nije dobro i svako malo voze kako im se svidi (npr. jedan krene pet minuta prije i drži gas do daske, a onaj iza njega kasni tri minute i vuče se kad krene), a ne moraju nikome odgovarati, tako da putnici izvise i moraju često tramvaj koji bi trebao voziti svakih 15 čekati po preko 25 minuta i teško mogu isplanirati vezu sa autobusom i slično...

Max-d

#2
Citat: conecto  u Srpanj 18, 2009, 14:33:08
Evo par mojih ovotjednih "doživljaja". Onoga dana kad je bila najveća vrućina u Zagrebu vozim Citaro prve generacije, dakle onaj koji ima klimu samo za vozački prostor, a ni ta nije radila. Uz jasno gunđanje putnika pri ulasku u bus prilazi jedna gospođa s pitanjem zašto nisam upalio klimu. Jasno, slijedi odgovor da je ovaj bus nema i bla, bla, bla dok ona meni objašnjava da se vozila u isto takvom busu i da je klima uredno radila, da ne lažem jer svi "novi" (ovaj je 2003. godište) imaju klimu. Naravno, gospođa je teško preživjela vožnju koja je trajala jednu stanicu dok mene nije briga kako je putnicima unutra čitavih 7 sati koliko proboravim u istom busu.
Drugi dan novi Citelis, klima piči sve u 16. Ali opet me neka gospođa upozorava kako to nije zdravo i kako će ona sad iz takvog busa izaći van na 30 i kusur stupnjeva.
Već pred kraj iste smjene - došlo vrijeme polaska ali upravo stižu dva tramvaja pa odlučim pričekati da se okrenu i putnici s njih eventualno prijeđu k meni. Tako sam krenuo 2 minute kasnije ali nitko se u busu nije bunio jer su vjerojatno skužili što radim. No kad su dotrčala 3-4 putnika pobunio se upravo jedan od njih! Da kad ja krećem, ja kažem u toliko i toliko, on kaže da u isto vrijeme treba krenuti i njegova linija koja mu bolje odgovara, ali taj je otišao prije 2 minute. Ja mu počnem objašnjavati da sam čekao njih s tramvaja i da sam krenuo 2 minute kasnije, a kolega (čije stajalište stoji tako da i ne može vidjeti tramvaje) je zapravo krenuo točno na vrijeme, a on je zapravo zakasnio na bus. Opet salva psovki, kako tramvaji voze neredovito, zašto i on nije čekao... Skoro pa sam požalio što sam čekao...


Kako napraviti da bude dobro,nikako,sve si napisao kratko i jasno,koliko god se mi trudili objasniti putnicima neke stvari ocigledno njima prodje kroz jedno uho unutra kroz drugo van ili nas jednostavno ne zele saslusati i opet mi ispadamo dezurni krivci za sve!!!

t4

#3
Nisam našao nikakvu temu di staviti post... ;)
Dakle, dokaz da ima i nekulturnih vozača, posebno pozdravljam pri tome vozača linije 268 za Veliku Goricu sa polaskom sa Glavnom kolodvora u 23:30h, 01. 08. 2009., gb 205 koji se nije udostojio stati na raskrižju Savezne Republike Njemačke i Vatikanske. Iako sam stisnuo "STOP" ohoho prije stanice, vozač od mene radi budalu (kao ne kužim) da nisam stisnuo na vrijeme i nije stao. A na displayu je gore pisalo crvenim slovima STOP i na onom displayu za stanice je pisalo "vozilo stop". Dakle, vozač niti nije pogledao u retorvizor ima li koga na izlasku, niti je pogledao u komandu ploču, em je još lagao očito, a niti se ponio kulturno. Samo je rekao "Niste na vrijeme stisnuli gumb". Najradije bih to reklamirao u ZET nekam iako nema smisla. Užas.

tramvajac 92

A meni je u petak na 226 bio vozač koji tek što smo krenuli s Kaptola kaže: dobrodošli uživajte u vožnji; na Sveticama kod semafora veli hvala na povjerenju i doviđenja. Svaka čast!

conecto

Citat: tramvajac 92  u Kolovoz 02, 2009, 10:34:06
A meni je u petak na 226 bio vozač koji tek što smo krenuli s Kaptola kaže: dobrodošli uživajte u vožnji; na Sveticama kod semafora veli hvala na povjerenju i doviđenja. Svaka čast!

Njemu bi bilo pametnije da se primi volana, vozi i ne priča bez potrebe. Takvih spikera bilo je već u ZET-u koji bacaju neke fore iz zrakoplova, ali nigdje u svijetu (barem koliko ja znam ili sam vidio) ne može se čuti u vozilima gradskog prijevoza da se vozači tako ponašaju, dok razglas u takvim vozilima služi za obavještavanje putnika i slično. Naravno, u našim balkanskim uvjetima takvi se ističu pohvalno i po raznim medijima iako zapravo rade gluposti. Jer kod nas se uopće ne cijeni bilo kakva usluga, pa ni usluga prijevoza, niti itko cijeni kad se normalno doveze do cilja bez ikakvih kerefeka (kad treba prigovarati to je dijametralno suprotno) svaki dan ili po nekoliko puta na dan. Valjda zato ovakvi pojedinci osjećaju potrebu za isticanjem...
Da li bi to uopće trebali raditi vozači, i ako da, onda bi to valjda trebali raditi svi (što bi vjerujem putnicima brzo dosadilo svaki dan slušati). A što ako netko nema radiofonski glas pa ga je ružno čuti, ili će se kod zapošljavanja morati i to uzeti kao kriterij kao da se zapošljava na radio-stanici?
Mislim da bi to trebalo u ZET-u i pravilnikom definirati...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Ivan

#6
Što se tiče vozača koji voze pozdravljati preko razglasa, mislim, mogu oni to ako baš hoće, nemam o tome nikakvo mišljenje, ali uvjeren sam da to nema veze sa time kakvi su vozači. Npr. onaj ćelavi koji često vozi 136, prošlog ljeta sam par puta nabasao na njega i nisam mogao vjerovati kakvu apsolutnu glupost radi - na terminalu otvori sva vrata i krovne poklopce i upali klimu dok stoji, a kad krene ugasi ispravnu klimu i zatvori poklopce... Mislim da su većinom vjerojatno biseri sa tko zna čime u glavi.

citaro

Citat: conecto  u Kolovoz 02, 2009, 11:36:37
Citat: tramvajac 92  u Kolovoz 02, 2009, 10:34:06
A meni je u petak na 226 bio vozač koji tek što smo krenuli s Kaptola kaže: dobrodošli uživajte u vožnji; na Sveticama kod semafora veli hvala na povjerenju i doviđenja. Svaka čast!

Njemu bi bilo pametnije da se primi volana, vozi i ne priča bez potrebe. Takvih spikera bilo je već u ZET-u koji bacaju neke fore iz zrakoplova, ali nigdje u svijetu (barem koliko ja znam ili sam vidio) ne može se čuti u vozilima gradskog prijevoza da se vozači tako ponašaju, dok razglas u takvim vozilima služi za obavještavanje putnika i slično. Naravno, u našim balkanskim uvjetima takvi se ističu pohvalno i po raznim medijima iako zapravo rade gluposti. Jer kod nas se uopće ne cijeni bilo kakva usluga, pa ni usluga prijevoza, niti itko cijeni kad se normalno doveze do cilja bez ikakvih kerefeka (kad treba prigovarati to je dijametralno suprotno) svaki dan ili po nekoliko puta na dan. Valjda zato ovakvi pojedinci osjećaju potrebu za isticanjem...
Da li bi to uopće trebali raditi vozači, i ako da, onda bi to valjda trebali raditi svi (što bi vjerujem putnicima brzo dosadilo svaki dan slušati). A što ako netko nema radiofonski glas pa ga je ružno čuti, ili će se kod zapošljavanja morati i to uzeti kao kriterij kao da se zapošljava na radio-stanici?
Mislim da bi to trebalo u ZET-u i pravilnikom definirati...

Da, čisti Hrvatski ili bolje rečeno Balkanski stav. Šuti, Bog da te ne čujem jer ću ti razbiti zube... Možeš u svijetu čuti da se vozači tako ponašaju. Konkretno, tako se putnike pozdravlja u nešto civiliziranijoj Švicarskoj, ja sam to čuo u svakom vozilu JGP-a u Zugu i Zürichu, i to je stvar ljubaznosti. A tu kod nas su svi ljuti sami na sebe, pa se i čudimo kao pure dreku kad vidimo neku ljubaznost...

Eurobus av120

istina... nisam jednom doživio da kod ulaska u bus ja pozdravim vozača sa "dobar dan" a on me gleda i šuti, ni da bi glavom kimnuo...

Majstor

Mislim da je to s pozdravom stvar opće kulture koju bi naravno vozač morao imati
Nadalje vozač predstavlja tvrtku u kojoj radi i ako je teško reći Dobar dan čovjeku koji ulazi,kupi kartu i zbog kojeg je za volanom bolje da to ne radi
Mislim da bi trebalo ubaciti s nekim vozačima Unutarnju kontrolu da malo vide kulturu,način vožnje i sl a ne samo kad je neka jebada da se uključi Kontrola
Samo mi sudite pošteno !

NP-549

Svaka firma JGP-a u Hrvatskoj ima neki svoj pravilnik o radu i uglavnom su oni vrlo slični.  Ali u nijednom ne piše da vozač mora pozdravljat putnike i upravo zbog toga ti nemožeš nikog prisilit da bude ljubazan kad mu to nije u opisu radnog mjesta.  Stvar elementarne kulture je da li ćeš ti bit ljubazan iil ćeš bit ko neki nadureni čoban koji gleda ko tele u šarena vrata i niš mu nije jasno kad vidi da ga netko pozdravlja.  Ja osobno pozdravim baš svaku osobu koja uđe u autobus i mene prvog pozdravi.  Oni koji ne pozdrave ti imaju specijalni tretman-na razglas ih pozovem da se vrate pokazat pokaznu kartu i onda prilično glasno (tako da drugi čuju pa da ovome bude neugodno) im objasnim da sam ih pozvao natrag da pokažu kartu samo iz razloga što nisu rekli dobar dan kad su ušli. Nikad ne tražim na uvid kartu putnike koji su prilikom ulaska pristojno pozdravili. Možda će netko to smatrat glupim, ali kod nas u Rijeci u preko 90% ljudi pozdravlja kad ulazi u autobus.  Kad izlaze onda ne jer se desi da tokom radnog dana ti niti jedan putnik ne izađe na prednja vrata. Stvarno jako rijetko izlaze, a i ako da onda te najprije pita dal smije izać na prednja

conecto

Citat: Eurobus av120  u Kolovoz 18, 2009, 00:57:07
istina... nisam jednom doživio da kod ulaska u bus ja pozdravim vozača sa "dobar dan" a on me gleda i šuti, ni da bi glavom kimnuo...

Ja doživio u Münchenu, vjerojatno sam automatski pozdravio iz osobnih razloga "kao kolega" (ko da ulazim u ZET-ov bus, dok ovaj naravno ne zna da smo kolege), a tip me samo čudno pogledao...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Netko se ovdje na forumu žalio da nema u busevima glasovne najave stanica. Evo danas to kod mene uredno radilo, ne preglasno, taman onako kako treba, ali stiže pacijent da mi "j..o p.s m....r" (nije da nisam nikad čuo, ali stvarno već dugo nisam) "neka to ugasim". Nakon toga izašao van i odvalio šakom u prozor (možda manovce zaboli ako kažem da je bio Lions City).
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

maky

Lionsa je bubnuo, e pa "j..o njemu p.s m....r". Šta nas briga koje on ima probleme, al ih nemože iskaljivat na svemu i svakome ko za to nije kriv. Ako su se ostali putnici uredno vozili, tko je njega tjerao da se ističe. E da je Lions ko Herbie pa da ga zvizne onim retrovizorom...  ;D

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

tramvajac 92

#14
Gospodin je sigurno uzrujan zbog rezultata izbora..