Nabavke novih autobusa (1)

Autor Ivan, Siječanj 18, 2008, 12:53:17

konkordsky

Citat: tomislav2809  u Veljača 27, 2008, 10:06:43
Sva sreća da glasnogovornik Zeta Jurić još uvijek tvrdi da će 200 buseva stići do kraja godine.Rečeno je to jučer na radiju 101 u emisiji parlament show kao odgovor na pitanje zašto se na liniju za Zaprešić sa Črnomerca šalju prastari busevi.Odgovor je bio da se putnici strpe do kraja godine kada stiže 200 već spomenutih.


Kak se tek na radio sljemenu hvale sa 200 novih autobusa!
Ne vjerujem im ništa više!
Dok se vozila ne pojave na cesti sa garažnim brojevima od njih nema ništa.
Čuo sam taj odgovor za Zaprešić i to je strašno ali si putnici ne mogu pomoći.

NEMA PROBLEMA,POSTOJE SAMO RJEŠENJA!

konkordsky

Citat: Tomek  u Veljača 27, 2008, 20:28:19
Istina je da ne možeš dobiti jednaki novac za autobuse iz Njemačke i ZETove jer održavanje nije ni približno jednako, ali da će netko na tome zaraditi to je sigurno.
A što se tiče 200 novih autobusa, priča se u zadnje vrijeme da ako budu dugo čekali da će trebati i više jer stanje je gore no što mislimo, a misle se još širiti..


Koliko me sjećanje služi rabljeni iz Njemačke kad su došli bili su kao novi,maksimalno sačuvani,ne bih rekao da su toliko stari,a ovi ZET-ovi nakon dvije godine kao da imaju deset.
Stanje je teško ali se nekako snalaze.
Što se tiče širenja bilo bi bolje da se još malo povuku da ne moraju toliko ulagati u novi vozni park.
Zamislite koliko bi trebalo manje vozila kad bi se povukli iz Zaprešica i VG?
NEMA PROBLEMA,POSTOJE SAMO RJEŠENJA!

tamlover

Ne treba se ZET povlačit! Treba iskoristit svoj položaj i zadržat postojeće linije a po mogućnosti i vratit teren koji mu je uzeo npr Meštrović (prije Zagorjetrans) a tendenciju i pokazuje vraćanjem Jakovlja. Ili npr vraćanjem Lijevih Štefanki. Naravno da su za to potrebni novi busevi koji će voziti u gradu, a stariji će voziti u prigradu (osim u slučaju da općina ili grad financira kupnju novog autobusa). Kaj ti misliš zakaj ATR ima toliko akvizicija ili APVŽ, iako neuspješnije? A ne da da se od njegovog kolača najede i 10 drugih... ZET je svoj kolač već dobrano prepustio Grguriću (Samoborček) i njegovom bratu (Autoturist) ili herr Meštroviću i time više izgubio nego dobio.
Inače, dezinformacije o 200 buseva ove godine su plod loše koordinacije u Holdingu jer razriješili smo odavno s Tolićem da 200 autobusa stiže u sljedeće 2-4 godine. Veći je problem što nije raspisan natječaj ni za prvu turu koja bi trebala stići u drugoj polovici godine tako da sam skeptičan prema svemu što izlazi iz ZET-ovskih usta.

Ti si konkordsky jako malo toga rekao u svoja 4 (PAZI SLOVIMA: ČETIRI) posta! Citirat Ivana i replicirat si mogao i samo u jednom. A Ivane ti molim te nastavi zdravu raspravu i ne nasjedaj na provokacije koji je dotični ovdje rastegnuo - hvala.
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

Ivan

#18
Citat: konkordsky  u Veljača 28, 2008, 16:05:37
Ne znam zašto si ogorčen na 200 novih autobusa koje u ZET najvaljuju kroz naredne dvije godine?!
Citiram Tolića:"63 vozila predviđena su za rashod i starija su od 18 godina!"
Lol, pa je li 63=200? Ne kužim... Slažem se da je potrebno 200 autobusa (doduše, 100 ove, a ostatak kroz 3-4, ne 2 godine), ali ne razumijem tvoju matematiku.


Citat: konkordsky  u Veljača 28, 2008, 16:05:37
Dobro je poznato koje linije treba pojačati te gdje nedostaju koja vozila.
Pa 'ajde to onda dobro objasni ako je tako dobro poznato... Po normalnim voznim redovima (koji su prije godinu dana bili na snazi kad su došli novi autobusi, no sada opet 5-6 linija vozi sa redukcijama) na većini linija ne treba nikakvo pojačanje, IMHO. Za minimalno održavanje voznog reda svakom spremištu treba još 5-10 autobusa, ali volio bih da što prije svako dobije po 10-25 više, i ako 100 komada dođe do kraja godine, to će biti taman zasad.

A ovo da stari autobusi trebaju u Goricu i Zaprešić, ne znam zašto te fore stalno ponavljaš, ne samo da je to u principu gadarija, nego su i Zaprešić i pogotovo VG najavili da će kupovati autobuse. Dakle, stvarno ne znam zašto bi im se slali samo stari autobusi (osim, kako tamlover kaže, ako ne financiraju ništa...). Ili ako će slati nešto postojeće u VG, zašto ne SL 283 i Conecte, radi čega bi slali prije stare niskopodnjake?

Ali mislim da svakako treba kupiti nove prigradske niskopodnjake, i nadam se da će biti dovoljno pameti da ne kupe sve u gradskoj izvedbi kada su potrebe drastično različite u gr. i prigr. prometu... (i da će poslije imati pameti potpuno pravilno ih raspoređivati)


.......
btw., možda se ZET bude dodatno širio po općinama, no ne znam koji bi mu interes u tome točno bio kao zagrebačkom komunalnom poduzeću. Ovo nije samoupravni socijalizam da se firme u javnom vlasništvu bore na tržištu, mora postojati jasan razlog za širenje... Možda kada bi dali općinama udio u firmi kao što je to slučaj kod Autotroleja ili splitskog Prometa, i postao komunalno poduzeće i za druge općine, no trenutni ZETov princip i strategija u odnosu prema područjima izvan ZG su mi u biti potpuno nejasni.

konkordsky

Citat: tamlover  u Veljača 28, 2008, 17:23:14
Ne treba se ZET povlačit! Treba iskoristit svoj položaj i zadržat postojeće linije a po mogućnosti i vratit teren koji mu je uzeo npr Meštrović (prije Zagorjetrans) a tendenciju i pokazuje vraćanjem Jakovlja. Ili npr vraćanjem Lijevih Štefanki. Naravno da su za to potrebni novi busevi koji će voziti u gradu, a stariji će voziti u prigradu (osim u slučaju da općina ili grad financira kupnju novog autobusa). Kaj ti misliš zakaj ATR ima toliko akvizicija ili APVŽ, iako neuspješnije? A ne da da se od njegovog kolača najede i 10 drugih... ZET je svoj kolač već dobrano prepustio Grguriću (Samoborček) i njegovom bratu (Autoturist) ili herr Meštroviću i time više izgubio nego dobio.
Inače, dezinformacije o 200 buseva ove godine su plod loše koordinacije u Holdingu jer razriješili smo odavno s Tolićem da 200 autobusa stiže u sljedeće 2-4 godine. Veći je problem što nije raspisan natječaj ni za prvu turu koja bi trebala stići u drugoj polovici godine tako da sam skeptičan prema svemu što izlazi iz ZET-ovskih usta.

Ti si konkordsky jako malo toga rekao u svoja 4 (PAZI SLOVIMA: ČETIRI) posta! Citirat Ivana i replicirat si mogao i samo u jednom. A Ivane ti molim te nastavi zdravu raspravu i ne nasjedaj na provokacije koji je dotični ovdje rastegnuo - hvala.


Treba se ZET povući kao što je to uradio za Samobor i Dugo Selo!
Zašto da ponovno postane mastodont kad to nije nikome u interesu i sam vlasnik je protiv toga?!
Sve što je izvan Zagreba nije rentabilno i predstavlja veliki trošak.
Povlačeći se iz Samobora i Dugog Sela ZET je dobio ako ništa drugo odgodu za nabavku novih buseva za neka bolja vremena.
Sa tih 200 novih vozila + 180 ovih sadašnjih bilo bi optimalnih 380 vozila koja mogu zadovoljiti potrebe Zagreba koji se stalno širi.


NEMA PROBLEMA,POSTOJE SAMO RJEŠENJA!

tamlover

Što reći osim da imamo dijametralno suprotna mišljenja. Al to je i korisnije ovom forumu nego da se u svemu slažemo.

Izravne linije iz Zagreba za Samobor i Dugo Selo ili za Jasku nikako se ne mogu nazvati nerentabilnima i ZET-u bi jako dobro došle kroz posljednjih 10 godina. Poznato je da su se karte uspješno naplaćivale krajem 90-ih samo na prigradskim linijama (švercanje nemoguće) a autobusi za Samobor bili su non stop krcati. Danas je tako sa Zaprešićem i Goricom i to su ZET-ove zlatne koke. To ne želi nitko priznati, ali s obzirom na to kolko love donesu morali bi im samo nove autobuse davati.
U svakom području imaš jednu ili više zlatnih koka a zbog takvih linija treba pregristi par nerentabilnih iako je to uvjetno rečeno. Naime, da umjesto Meštrovića na tim linijama vozi ZET putnika bi bilo i 50% više putnika, ba kao što bi i za Samobor promet danas bio neusporedivo veći u autobusima da je opstala ZET-ova garaža Samobor. Spominjete mastodonte, samoupravljanje i sl. a to nema veze s ovim o čemu ja pričam. Imamo tržište, imamo holding kao subjekt na tržištu, ne nužno i isključivo samo gradskom, pa tako trebamo imati i ZET u tržišnoj borbi. Mjesto u ZG mu nitko ne može uzeti a širiti se ne može biti loše.
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

Ivan

Citat: tamlover  u Veljača 29, 2008, 17:17:41Spominjete mastodonte, samoupravljanje i sl. a to nema veze s ovim o čemu ja pričam. Imamo tržište, imamo holding kao subjekt na tržištu, ne nužno i isključivo samo gradskom, pa tako trebamo imati i ZET u tržišnoj borbi. Mjesto u ZG mu nitko ne može uzeti a širiti se ne može biti loše.
Mislim da to ima itekako veze. Samo nisam ja rekao da Zagrebački holding ne smije sudjelovati na tržištu, ali mislim da bi kao javna firma morao javno i jasno definirati ciljeve svoga sudjelovanja na tom tržištu i onda ponašati se u skladu sa time, a ne ponašati se kao da je prirodno da poduzeće u javnom vlasništvu sudjeluje u tržišnoj borbi sa svim zavrzlamama koje to nosi, poput slanja neprikladnih krntija od autobusa "neplatišama" poput VG samo da bi se održalo tržište

(na to sam mislio kad sam spomenuo samoupravni socijalizam, jer borba za tržište između javnih poduzeća je tada bio legitiman i razuman potez, no u ovom sustavu mislim da je ipak od javnog poduzeća potrebno javno obrazloženje i plan).

tamlover

Možda možeš reći da je bilo javnih poduzeća ali u javnom gradskom prijevozu tržišne bitke nije bilo niti je bila moguća. To je bila i poanta tadašnjeg vremena da se jednoj tvrtki omogući što bolji i veći profit kojim će se hraniti Partija i namiriti potrebe radnika. Zato se mi danas tako teško rastajemo od monopola...

Javna poduzeća danas predstavljaju posljednje ostatke državnog blaga i ne treba ih gledati kao nešto što mora samo imati figurativnu ulogu i sve prepuštati privatnom sektoru. Što jači ZET ja sretniji.... Isto vrijedi i za npr Croatia Osiguranje, a volio bih da možemo govoriti i o jakim državnim Zagrebačkim transportima itd ali nažalost takvih je primjera jako malo.

Zamisli recimo da krene privatizacija Holdinga?? (Neki misle da je stvaranje Holdinga imalo upravo takvu ideju.) Kakav bi tada ZET imali? Vjerojatno bi npr 136 i 115 bili jači nego ikad, a za 131 primjerice možda nitko ne bi htio ni voziti.... To je tržište na kojem vi ne želite ovakav naš javni ZET koji jedini može garantirati kvalitetu svim građanima na područjima gdje prometuje!
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

Ivan

#23
Citat: tamlover  u Veljača 29, 2008, 18:20:49
Zamisli recimo da krene privatizacija Holdinga?? (Neki misle da je stvaranje Holdinga imalo upravo takvu ideju.) Kakav bi tada ZET imali? Vjerojatno bi npr 136 i 115 bili jači nego ikad, a za 131 primjerice možda nitko ne bi htio ni voziti.... To je tržište na kojem vi ne želite ovakav naš javni ZET koji jedini može garantirati kvalitetu svim građanima na područjima gdje prometuje!
Ja sam protiv privatizacije Holdiga, ili barem većine firmi, a među njima i ZET-a... Ne bi imalo smisla jer bi onda za linije poput 139 (ne bi njih nitko ukidao jer to nije ni baš popularno ni u interesu razvoja Grada) onda privatnicima išle gradske subvencije u džep...

Na području Grada ne vidim zašto bi se trebalo puštati privatnike, ali ovdje pričamo o konkurenciji u općinama i gradovima izvan područja Grada Zagreba...

Ja mislim da je tu Zagreb trebao biti korektan i udio u ZET-u dati svim samoupravnim jedinicama koje su prije bile u bivšoj zagrebačkoj zajednici općina, i u njega bi te općine bile dužne ulagati dalje ili se odreći svog dijela, kao što se dogodilo u Rijeci, Splitu, Dubrovniku... Jer i ovi okolo su (donekle) ulagali u ZET, a na kraju je ispalo da je tamo samo još jedan od hrpe pohlepnih prijevoznika na tržištu koji nema nikakve dublje veze sa njima. Samo izgleda da je Zagreb u Franjino vrijeme bio, a i u Bandićevo je premoćan i prebahat za neku razumnu politiku prema okolici, pa tako imamo i besmislenu situaciju da AK Samobor pripada Gradu Zagrebu...

Ali nisam protiv povlačenja ZET-a, samo kažem da je politika koja je dosad vođena nekonzistentna i zato slaba. Trebalo je ili odlučiti povući se, ili širiti se i kupovati nove prigradske autobuse pa to dobro naplatiti, a ne sve svesti samo na produživanje statusa quo, izbjegavanje ulaganja i slanje zagrebačkog otpada drugima.

conecto

Koliko ljudi zna da je ZET prije imao liniju za Dugo Selo nego za npr. Markuševac. Ima nešto i u tradiciji koja se mjeri stoljećem, ali to je u posljednjih petnaestak godina fino zataškano.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

konkordsky

Citat: tamlover  u Veljača 29, 2008, 17:17:41
Što reći osim da imamo dijametralno suprotna mišljenja. Al to je i korisnije ovom forumu nego da se u svemu slažemo.

Izravne linije iz Zagreba za Samobor i Dugo Selo ili za Jasku nikako se ne mogu nazvati nerentabilnima i ZET-u bi jako dobro došle kroz posljednjih 10 godina. Poznato je da su se karte uspješno naplaćivale krajem 90-ih samo na prigradskim linijama (švercanje nemoguće) a autobusi za Samobor bili su non stop krcati. Danas je tako sa Zaprešićem i Goricom i to su ZET-ove zlatne koke. To ne želi nitko priznati, ali s obzirom na to kolko love donesu morali bi im samo nove autobuse davati.
U svakom području imaš jednu ili više zlatnih koka a zbog takvih linija treba pregristi par nerentabilnih iako je to uvjetno rečeno. Naime, da umjesto Meštrovića na tim linijama vozi ZET putnika bi bilo i 50% više putnika, ba kao što bi i za Samobor promet danas bio neusporedivo veći u autobusima da je opstala ZET-ova garaža Samobor. Spominjete mastodonte, samoupravljanje i sl. a to nema veze s ovim o čemu ja pričam. Imamo tržište, imamo holding kao subjekt na tržištu, ne nužno i isključivo samo gradskom, pa tako trebamo imati i ZET u tržišnoj borbi. Mjesto u ZG mu nitko ne može uzeti a širiti se ne može biti loše.


Nije dobro da se baš u sve slažemo,dobro je imati poneko suprotno mišljenje.
Meni je potpuno jasno zašto se ZET povukao iz Samobora i Dugog Sela,prihvaćam njihovo objašnjenje jer je realno.
Mi možemo raspravljati da li je povlačnje dobro ili ne ali u onom trenutku (1994/95god) je bilo jedino prihvatljivo rješenje.
Znamo i sami da su nabavke autobusa odgođena za neka bolja vremena,a svaka donacija je bila dobro došla ili kupovina rabljenog busa kad se nema za novo.
Bilo se lijepo voziti 1991god u Dugo Selo(linija 264 ili 265) sa novim vozilima koje je netko drugi platio.
Zamislite koliko su izraubali te autobuse (12 komada)u četiri godine ekploatacije na te dvije linije?
Zato je danas situacija puno bolja i jasnija.
Sredimo situaciju u Zagrebu,a okolica će se već nekako snaći!
Ako koja općina želi ZET neka se dogovore sa Zagrebom.






NEMA PROBLEMA,POSTOJE SAMO RJEŠENJA!

kriticar

Citat: tamlover  u Ožujak 24, 2008, 03:35:35
U Gorici su trenutno navodno gbr 44 i gbr 109 na posudbi ali u ZET-u se na veliko priča o tome da će uskoro svi EL-ovi i dio NL-a iz '99. za stalno u Goricu.

Mislim da za to nema šanse dok ne stignu novi autobusi, osim ako ZET ponovno uzme u najam gradske autobuse od uvoznika (gradske tamo nikad nisam ni vidio pa sumnjam da je tako nešto i moguće)
Citat: kriticar  u Ožujak 24, 2008, 09:42:55
Kao što su školski navodno uzeti na neku vrstu leasing-a,nebi me iznenadilo da to naprave i sa gradskim busevima.Ako se sjećate za bijele lion's classice Ü doznali smo kad su vec bili u garaži u Dubravi. Ne znam pravnu stranu posla,ali tada nitko od forumaša nije naišao na natječaj,a busevi su bili tu. Moguće da nas i gradski iznenade.
Iz tamlover-ovog posta dalo bi se zakljuciti da ce otprilike dvadesetak autobusa iz Podsuseda u V.Goricu što bi trebalo značiti dolazak najmanje isto toliko novih,ali s obzirom na situaciju 30 novih solo bi bilo puno logičnije + 20 zglobnih za prostu zamjenu SG220 i SG242  gdje dolazimo do 50 autobusa samo za Podsused. Nekako mi sad postaje izvjesnija najava 200 novih buseva
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N

shef

Pa da, leasing je fin način za zaobilaženje javne nabave, koja je jedna od bolnih točaka RH na putu prema EU.
No nije zabranjeno. A što nije zabranjeno, dopušteno je, a čini mi se i financijski isplativije.
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

tamlover

Možda ne toliko isplatljivije u konačnici koliko manje bolno za proračun u odnosu na neku veliku jednokratnu isplatu.
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

Tomek

Ova tema je bila dugo neaktivna, ali evo malo da pokrenemo, ugl. čitajući po drugim forumima naletio sam na čudo..
Da, čudo makar šokirati će te se kad Vam kažem koji bus je u pitanju:

Ikarbus IK - 218 Avancity sa MAN motorom
Znam, znam da je Ikarbus ovdje pojam za nekvalitetu, ali ljudi moji, svakome treba pružiti drugu šansu, a za vjerojatno manju cijenu dobili bi bus koji sudeći po slikama može konkurirati sigurno jednom Citelisu, pa možda čak i nedodirljivima MAN-u i Mercedesu.Još prije god dana sam mislio da neću nikad se zainteresirati za jednog Ikarbusa, ali ovaj mi se sviđa: Vaše mišljenje dečki?









Osim ovoga u ZG-u bih volio vidjeti i Solaris Urbino koji je po meni čak i prije ovoga. Tko zna, nažalost sve ovisi o zastupnicima jer kod nas izbor autobusa radi politika.



Slike su sa foruma autobusi.net!