Sanos S218

Autor maky, Studeni 23, 2007, 22:45:11

maky

Kralj, legenda među autobusima i šire, jednostavno zaslužuje  topic posvećen samo njemu. Ovdje pišite svoje hvalospjeve, gunđanja zbog neudobnosti i oduševljenja snagom...

Imamo ih 5 komada: g.b. 146, 147, 148, 149, 150

Zvijer se priprema za napad:


Ljeti su prednja vrata uvijek otvorena, a imaju i sasvim specifičan način pričvršćavanja bočnih tabela za liniju:


Izduši kad ga se ugasi, ali onda se oglasi  motor svojim hrapavim glasom i sklada simfoniju za uši obožavatelja:


Vozač se mora protegnuti da "dohvati" najviše brzine:

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

#1
Da se malo nadovežem na prethodna dva posta sa slikama...

Došli su tamo sredinom devedesetih, možda negdje  `96 i  moram priznati, bili su prava senzacija. Isticali su se u moru O305g i MAN-ova SG 220. Na prvi pogled su izgledali dosta moderno. Bili su to prvi autobusi u Splitu sa zatamnjenim staklima. Sjećam se da sam ih tada dok sam bio manji pamtio kao "MAN-ove s niskim volanom", iako mi je bilo čudno što unutra na sjedalicama piše SANOS.
Uglavnom... ubrzo su zaradili status najneudobnijih autobusa u Splitu. Vožnja u njima je nešto nevjerojatno. Morate biti spremni na to da će te  iz autobusa izaći rašćerupani, razdrmani i općenito potreseni, možda bude i pokoja modrica na trtici, sve zavisi do sjedala koje će vas dopasti. U prikolici ima svih vrsta sjedala, od originalnih, preko plastičnih, drvenih, sve do udobnih iz prigradskih TAM-ova, zato što su originalna popucala od kontinuiranih udaraca pri neravninama, ali ni to mu ne pomaže. Koji put se zapitam jesu li Makedonci uopće ugrađivali amortizere u njih... Da ne duljim, pri svakom prelasku preko neravnine  čujete ili smjeh djece kojima je smiješno što ih inercija odigne koji cm od sjedala, ili koji "ah!" pokoje cure iznenađene udarcem, ili pak kolektivni  "aaa!" pri prelasku preko kakve krupnije neravnine.
Međutim,  taj svoj nedostatak udobnosti nadomještaju  snagom motora  kojeg doslovno ništa ne zaustavlja, sjajnim zvukom motora, najljepšim među svim autobusima i pojavom vrijednom strahopoštovanja. Izgledaju kao divovi među ostalim autobusima.
Istina, nisam uopće siguran da su svi isti, neki detalji su ima čak različiti, kao što je i vedrobrzi jednom rekao "ja mislim da Sanos  nije nijednog proizveo istog". Dokaze toga ću donijeti kada dođu ljepši dani i kada  dan produži, sad je trenutno stanje mirovanja, svojevrsni zimski san. Ali na proljeće će forum proraditi punim plućima pa ću nastojati obogatiti sadržaj što više mogu. Ali upravo zbog gore navedenih činjenica svi imaju neku svoju dušu i toplinu.

Jednom riječju - obožavam ih!

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Današnja fotka  iz  prikolice g.b. 146 - SANOS spreman za savladavanje uzbrdice (dakako, primjećujete 3 vrste sjedala):

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

markost

Jutros g.b.146 osta u kvaru na srid ceste na okretištu Dračevac(linija br.5).

markost

Danas več vozi na 37-ici,a s njm i g.b.150.

maky

Citat: markost  u Studeni 27, 2007, 17:56:35
Danas več vozi na 37-ici,a s njm i g.b.150.
Drago mi je čuti... Nema, to je neuništivo!  ;)

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

markost

Citat: maky  u Studeni 27, 2007, 18:22:31
Citat: markost  u Studeni 27, 2007, 17:56:35
Danas več vozi na 37-ici,a s njm i g.b.150.
Drago mi je čuti... Nema, to je neuništivo!  ;)
Opet na petici.

gaspa

Citat: maky  u Studeni 23, 2007, 23:17:33
Da se malo nadovežem na prethodna dva posta sa slikama...

Došli su tamo sredinom devedesetih, možda negdje  `96 i  moram priznati, bili su prava senzacija. Isticali su se u moru O305g i MAN-ova SG 220. Na prvi pogled su izgledali dosta moderno. Bili su to prvi autobusi u Splitu sa zatamnjenim staklima. Sjećam se da sam ih tada dok sam bio manji pamtio kao "MAN-ove s niskim volanom", iako mi je bilo čudno što unutra na sjedalicama piše SANOS.
Uglavnom... ubrzo su zaradili status najneudobnijih autobusa u Splitu. Vožnja u njima je nešto nevjerojatno. Morate biti spremni na to da će te  iz autobusa izaći rašćerupani, razdrmani i općenito potreseni, možda bude i pokoja modrica na trtici, sve zavisi do sjedala koje će vas dopasti. U prikolici ima svih vrsta sjedala, od originalnih, preko plastičnih, drvenih, sve do udobnih iz prigradskih TAM-ova, zato što su originalna popucala od kontinuiranih udaraca pri neravninama, ali ni to mu ne pomaže. Koji put se zapitam jesu li Makedonci uopće ugrađivali amortizere u njih... Da ne duljim, pri svakom prelasku preko neravnine  čujete ili smjeh djece kojima je smiješno što ih inercija odigne koji cm od sjedala, ili koji "ah!" pokoje cure iznenađene udarcem, ili pak kolektivni  "aaa!" pri prelasku preko kakve krupnije neravnine.
Međutim,  taj svoj nedostatak udobnosti nadomještaju  snagom motora  kojeg doslovno ništa ne zaustavlja, sjajnim zvukom motora, najljepšim među svim autobusima i pojavom vrijednom strahopoštovanja. Izgledaju kao divovi među ostalim autobusima.
Istina, nisam uopće siguran da su svi isti, neki detalji su ima čak različiti, kao što je i vedrobrzi jednom rekao "ja mislim da Sanos  nije nijednog proizveo istog". Dokaze toga ću donijeti kada dođu ljepši dani i kada  dan produži, sad je trenutno stanje mirovanja, svojevrsni zimski san. Ali na proljeće će forum proraditi punim plućima pa ću nastojati obogatiti sadržaj što više mogu. Ali upravo zbog gore navedenih činjenica svi imaju neku svoju dušu i toplinu.

Jednom riječju - obožavam ih!
Bravo, Maky, za opis. Kao da se vozim u njemu dok to čitam. Uz, naravno, pokoji "aaa!"

maky

g.b. 150 danas na liniji 5:

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Danas je jedan od S218 vozio liniju 6. Stajao sam  na okretištu linije 18, a nešto niže je stanica linije 6. Bilo je dovoljno  samo da je cesta vlažna i  legendarni Sanos je  proklizavao prilikom kretanja. Zaista su puni snage!

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Evo saznao sam još par detalja...
Imaju motor jačine 280 KS i naravno ručni mjenjač sa 6 brzina. Prva brzina se nikad ne koristi, pa čak ni na uzbrdicama, a ni kada je autobus pun...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

markost

Ja se sičam kad su tek došli,normalno odma sam ih isprobava, vozači su pri kretanju ubacivali u prvu brzinu,ali nakon nekog vrimena prva se više većinom i nije koristila.A ta prva brzina stvarno nije bila za ništa,autobus jedva da bi i krenija,a več je tribalo ubacivat u drugu brzinu.

maky

Ovaj je kralj danas bio sudionik jedne krasne pustolovine  8)


NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

Kiki273

Kao što je Maky napomenuo,današnja pustolovina u S 218


Sjedala od TAM-a


Pa nekakva drvena


U prednjem djelu originalna sjedala


Nezaobilazni PEL


Vrata kao na MAN-u


Rasvjetno tijelo ?


Jedino u prikolici!


Pozdrav!

kico101

S obzirom da je kolega Kiki jučer malo detaljnije obradio "Sandija", evo još samo 2 detalja:
Pogled sa stražnjeg ( TAM-ovog sjedala ):

Nekad bilo, sad se spominjalo ( iz drugog kuta ):
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.