Svibanj 25, 2018, 07:06:00
autobusi.org forum

Autor Tema: Büssing  (Posjeta: 1507 vremena)

Rujan 28, 2015, 21:00:56
Posjeta: 1507 vremena

amfan

Global Moderator
Büssing je bio njemački proizvođač autobusa i kamiona kojeg je 1971. preuzeo MAN i uzeo njihov logo lava iz Branunschweiga (gdje je bilo sjedište firme) za sebe kojeg i danas koriste. Osnovani su 1903. godine, a do preuzimanja su se razvili u jednog od najnaprednijih proizvođača autobusa. Među zadnjim gradskim modelima im je BS 110 V kojeg je MAN s manjim promjenama nastavio proizvoditi kao SL 192/SL 200.
Više info ovdje: de.wikipedia.org/wiki/Büssing_AG
Büssinga u (ex)YU skoro pa nije ni bilo. Nakon raspada države nisu se uvozili kao polovni jer su zbog dobi u Njemačkoj tada već bili povučeni.
Evo jedan turistički meni nepoznatog modela u vlasništvu Transturista iz Tuzle:

iz kojeg se licenciranjem vjerojatno razvila Dubrava D2219:

Je li i Transturistov onda proizveden u Zagrebu?

Rujan 28, 2015, 21:01:14
Odgovori #1

amfan

Global Moderator
Büssing, a kasnije MAN autobusi prevladavali su u voznom parku berlinskog BVG-a. Kako bi se neke od njih spasilo od propadanja osnovana je zajednica Traditionbus Berlin koja sakuplja i restaurira neaktivne berlinske autobuse. U voznom parku imaju 8 Büssinga sa statusom obnovljenog oldtimer vozila i još 4 koja nemaju posebne njemačke H oldtimer tablice zbog čega ne mogu voziti svugdje + par koje služe za dijelove. U Pragu (ne znam kojom prilikom je bio tamo) sam prije mjesec dana naišao na nekadašnji (vozio do daleke 1976. zatim u muzejskoj zbirci) berlinski #1629, Büssing D2U iz 1965. godine - definitivno najstariji bus s kojim sam se susreo. Više info o njemu ovdje: http://www.traditionsbus.de/Fahrzeuge/d2u_1629.htm

U savršenom je stanju (čak mu je obnovljena i reklama iz sedamdesetih) što se vidi i na fotkama:

Pogled kroz prozor prvih:

i druga vrata:

Na YouTubeu postoji par videa vožnje u njemu:

Rujan 28, 2015, 22:00:04
Odgovori #2

Shole

Global Moderator
Po prozorima bi rekao da je Dubravka kraća od gornjeg original Bussinga.   Gornji ima 5 bočnih prozora i šesti koji je s druge strane zamjenjen vratima i malim prozorom,  dok  Dubrava D22 ima na desnoj strani samo 4 prozora.  Teško mi je ovako zaključit veličinu prozora, ali prije bi rekao da je bus bio kraći za jedan prozor.  Čak je i prednji prepust manji.  Dubrava ima samo za širinu vrata, dok Bussing ima vrata (od vozača) koja su vjerovatno sličnih dimenzija ko i putnička,  plus onaj bunkerić između vrata i prednje osovine.   To je inače i razlika između prevjesa i na Sanosima  S14/12   S314/312  S415/413,  upravo taj  "bunkerić"

Studeni 24, 2015, 14:13:19
Odgovori #3

Thommo

Da li netko zna tip i gdje je vozio? Nalazi se u sklopu Nostalgiebahna u Ferlachu (A).

Foto: Damir

Svibanj 12, 2018, 20:57:43
Odgovori #4

shef

Global Moderator
Jedan od samo dvanaest proizvedenih...
« Zadnja izmjena: Svibanj 13, 2018, 07:04:19 od shef »
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

Svibanj 12, 2018, 22:01:08
Odgovori #5

amfan

Global Moderator
Osim marketinških ima li još kojih razlika od običnog Lion's Coacha?

Svibanj 13, 2018, 07:02:17
Odgovori #6

shef

Global Moderator
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic