Listopad 19, 2019, 22:12:24
autobusi.org forum

Autor Tema: čemu služi...?  (Posjeta: 15649 vremena)

Siječanj 23, 2010, 19:05:41
Odgovori #30

5AR

Global Moderator
...Dakle za potpuno gašenje motora povlačili smo pedalu kočnice prema sebi za potpuno gašenje...

Na nekim vozilima, mislim na Tamovima, povlačilo se je papučicu gasa.

Siječanj 23, 2010, 19:43:04
Odgovori #31

maky

Global Moderator
Današnji busevi  nemaju niti ključ već dva prekidača(posebna narudžba Citaro II,Citelis,MAN City) od kojih jedan služi za kontakt, a drugi dvopolni  za paljenje i gašenje.
To sam na zagrebačim Citarima i Lionsima vidio kad sam bio na natjecanju... Međutim, kod nas u Splitu se i Citari i Lionsi pale kao najobičniji osobni automobil, preko ključa i kontakt bravice...  ;)

Inače, neki primjerci starih O305G su se gasili povlačenjem papučice gasa prema sebi...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

Siječanj 23, 2010, 19:46:17
Odgovori #32

elvis

Global Moderator
I kakvi su to autobusi kojima frena nije ispravna ?  Nije stvar u gašenju, al ti onda ili moraš vozit uvijek u jednoj niž ili svako malo spalit brenze.  Neš vidit problema napravit frenu

To su autobusi koji unistavaju posao prevoza putnika,barem u BiH,voze skoro pa besplatno,pa onda kad crkne frena i svi drugi dijelovi koji nisu od znacaja za kretanje autobusa to se ne pravi,jer se nema para za to,a takvih ima u BiH,kupi tralju i konkurise novim busevima,kaze imam ja autobus,vozit cu te u pola cijene,pa kad dodje pred polazak ljudi se hvataju za glavu sta su platili,ali jbg,nije skup pa moze proci

Siječanj 24, 2010, 02:57:29
Odgovori #33

conecto

Global Moderator
...Dakle za potpuno gašenje motora povlačili smo pedalu kočnice prema sebi za potpuno gašenje...

Na nekim vozilima, mislim na Tamovima, povlačilo se je papučicu gasa.

U bilo kojem slučaju, papučica gasa se povlačila jedino kad ostalo nije bilo potpuno ispravno. Na nekim starim Mercedesima kod nas ni to nije bilo dovoljno već si i automatski mjenjač morao staviti u brzinu (D) da bi ga još malo ugušio i konačno ugasio. TAM-ovi (uglavnom federaši i prvi jastučari) su se godinama gasili pritiskanjem ručice koja je ujedno bila ručni gas, a kad bi se sajla malo rastegnula trebalo je povući i papučicu gasa.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Siječanj 24, 2010, 03:01:23
Odgovori #34

conecto

Global Moderator
Rasprava o sivoj papučici se, vidim , zahuktala!Primjereno godini proizvodnje, tehničkim mogućnostima i vrstama ugrađene opreme MOGUĆE je da se netko od električara poigrao i najobičniji šalter PRILAGODIO u drugu svrhu-gašenje motora.Stojim iza toga da inače služi kao prekidač za korištenje mikrofona( što se vidi na slici-kod A nosača Neoplana postoji mikrofon).Ono što NITKO nije zamijetio i komentirao je papučica ispred stupa volana koja može imati dvije funkcije:ili služi kao motorna kočnica, a time i za gašenje motora ili se  pritiskom na nj omogućava podešavanje položaja volana.Kako vrijeme čini tehničke promjene pokušat ću objasniti kakvi su postojali ili postoje sistemi za gašenje motora.
Velika većina buseva i kamiona je prije dvadesetak godina imala tzv. BOSCH  ključ koji je izgledao kao čavao i samo se ugurao u "bravu".Pojedini busevi ( "domaći" MAN SG220,SG 240 ili SU 220 ili "uvozni" SLi, MB o305,o305G),  su se razlikovali po jednom prekidaču na instrument ploči.Domaći su imali BOSCH ključ i dva prekidača.Kontakt si odmah dobio  umetanjem Bosch ključa u bravu, palili su se pritiskom na jedan gumb, dok su se pritiskom na drugi gasili.Pri vožnji si taj za gašenje mogao koristiti kao motornu kočnicu.Uvozni su imali BOSCH ključ i  tri prekidača. Nakon umetanja ključa u bravu nije se događalo ništa ,već si  morao  aktivirati prekidač koji je služio za zatvaranje strujnog kruga  to jest kontakt.Paljenje i gašenje motora ostalo je isto kao i kod domaćih.Taj dodatni prekidač imao je svrhu oduzimanja/davanja  struje potrošačima i služio je kao dodatna sigurnost.Bilo je problema sa gašenjem motora preko prekidača jer se broj okretaja smanjivao djelovanjem na BOSCH pumpu oduzimanjem dobave goriva mehaničkim putem preko pedale gasa u suprotnom smjeru djelovanja.Dakle za potpuno gašenje motora povlačili smo pedalu gasa prema sebi za potpuno gašenje.
Nakon mehaničkih sistema dolazi nova tehnologija: motorna kočnica se izbacuje iz upotrebe, klasična BOSCH pumpa se usavršava i uvodi se drugačiji sistem ubrizgavanja goriva u cilindre (Common rail), pritisci ubrizgavanja su sve veći (preko 1000 Bara) uvode se retarderi pa postoje električne/elektronske metode paljenja/gašenja motora na ključ  putem elektromagnetskih ventila( o405,o405N,o405GN,Citaro I).
Današnji busevi  nemaju niti ključ već dva prekidača(posebna narudžba Citaro II,Citelis,MAN City) od kojih jedan služi za kontakt, a drugi dvopolni  za paljenje i gašenje.
@ahmoo
Najbolje rješenje oko dileme i "forumaškog prepucavanja" jest da pitaš vozača!I da nam javiš svakako!

Kod starijih Setri je dotični sivi nožni prekidač zaista služio u svrhu motorne kočnice iako je nekim drugim busevima često služio za razglas.
A što se tiče domaćih i uvoznih oko prekidača za kontakt ne mora uvijek biti baš tako. Poseban prekidač za kontakt su imali također Ikarusi i TAM-ovi.
A GDJE JE POANTA?

Siječanj 24, 2010, 03:05:18
Odgovori #35

conecto

Global Moderator
To sam na zagrebačim Citarima i Lionsima vidio kad sam bio na natjecanju... Međutim, kod nas u Splitu se i Citari i Lionsi pale kao najobičniji osobni automobil, preko ključa i kontakt bravice...  ;)

Sve je stvar narudžbe, ali na gradskim busevima su se prekidači pokazali boljim rješenjem (prije svega s bravicama kod čestog paljenja i gašenja) i drago mi je da su se naši odlučili za to, a sve češće se za takvo rješenje odlučuju i na Zapadu. Naravno, lošija strana je opasnost od krađe vozila ali gradski busevi su uglavnom ili u prometu ili u garaži.
A GDJE JE POANTA?

Siječanj 24, 2010, 13:51:23
Odgovori #36

Shole

Global Moderator
Sanosi su također imali BOSCH ključ i dva dugmića.  Kontakt i paljenje.  Samim umetanjem ključa se nije ništa dešavalo.  Gasili su se isključivo pritiskom frena bez obzira dal je bus u leru ili u brzini, ali je 99,9% bilo u leru jer je na njima freno bio sa lijeve strane kvačila.  Dugmić za gašenje nije postojao

Siječanj 24, 2010, 14:02:23
Odgovori #37

conecto

Global Moderator
  Dugmić za gašenje nije postojao

Pa zapravo nije ni potreban jer se radi o dva prekidača s istom funkcijom. Kod buseva tih godišta je usporenje motornom kočnicom i gašenje dvije kombinirane funkcije preko zraka (ako ga upališ a nema zraka ne možeš ga ugasit dok ne nafila) i pomaži jedna drugu. Tako kad gasiš bus dodatno pomaže frena dok ga guši zatvaranjem leptira u auspuhu.

A ovo bez zraka sjeti me kad mi je mehaničar mijenjao remene na Ikarusu i rekao mi da anlasam da ih lakše navuče i istovremeno držim prekidač za gašenje. Samo smo obojica zaboravili da je bus ostao bez zraka pa čovjek skoro ostao bez prstiju.
A GDJE JE POANTA?

Siječanj 24, 2010, 14:17:35
Odgovori #38

Shole

Global Moderator
Šta RABA nije imala natezače?

Siječanj 24, 2010, 14:42:33
Odgovori #39

conecto

Global Moderator
Ma imala je, ali ovako je bilo brže, a dok smo imali Ikaruse servis je imao pun k.... posla. Kad si ostao u kvaru najčešće si ga čekao barem dva sata, često je u našoj garaži radilo i dva servisna kombija (imali smo jedno vrijeme tri tamića u tu svrhu samo u APD). A kad bi kiša padala frcali su remeni na Ikarusima (slučajno ili nemjerno) samo tako...
A GDJE JE POANTA?