Autobusi budućnosti

Autor Tomek, Ožujak 26, 2010, 16:19:29


maky

Ja sam odavno govorio da je dosadašnje ograničenje od 100km/h prenisko za moderne autobuse.
Suludo je voziti se npr. autoputem iz Splita do Zagreba5 sati. Mogu tako ići i starom cestom. Sa 100km/h si zbilja najsporiji puž. Istina, nisam razmišljao o brzinama 250km/h, ali 130 do 150 km/h bi bilo sasvim realno da se u današnja vremena konkurira vlaku i avionu...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

goranxxx

SETRA 417 HDH

jesrib

ja ovo nebi ni nazvao autobusom, zame je to jednostavno malo duži auto-limuzina. a i kao auto mi se nesvidža oblik. a gdje da stavim prtljagu od putnika? mozda na krov...
kvalitetno odrađen posao traži kvalitetne uslove rada!

Lion's Driver

Nije to brzo smeće  vidilo autobusa  >hammer<
brzina je ograničena na 100 opravdano jer je ipak teretno vozilo i u njemu se vozi velik broj ljudi a cesta je opasno mjesto

Dodo

Citat: Lion's Driver  u Kolovoz 13, 2013, 20:40:32
Nije to brzo smeće  vidilo autobusa  >hammer<
brzina je ograničena na 100 opravdano jer je ipak teretno vozilo i u njemu se vozi velik broj ljudi a cesta je opasno mjesto

Lol. Pa kak je "teretno vozilo" ako prevozi ljude?  ;D

Hoćeš reći da je gabaritima visoko i dugačko i time nestabilno pri visokim brzinama i prilikom brzih pokreta upravljačem (do kojih može doći uslijed izbjegavanja neke zapreke na cesti). Da, i ja mislim da je za "klasične" autobuse 105 km/h sasvim dovoljno.  ;)

A jel ima ova preverzija od "superautobusa" WC i stjuardesu koja poslužuje kavu?  ;D
Pozdraf!

Dreamwalker

Citat: Dodo  u Rujan 17, 2013, 01:27:25
Citat: Lion's Driver  u Kolovoz 13, 2013, 20:40:32
Nije to brzo smeće  vidilo autobusa  >hammer<
brzina je ograničena na 100 opravdano jer je ipak teretno vozilo i u njemu se vozi velik broj ljudi a cesta je opasno mjesto

Lol. Pa kak je "teretno vozilo" ako prevozi ljude?  ;D

Hoćeš reći da je gabaritima visoko i dugačko i time nestabilno pri visokim brzinama i prilikom brzih pokreta upravljačem (do kojih može doći uslijed izbjegavanja neke zapreke na cesti). Da, i ja mislim da je za "klasične" autobuse 105 km/h sasvim dovoljno.  ;)

A jel ima ova preverzija od "superautobusa" WC i stjuardesu koja poslužuje kavu?  ;D



Po meni je 100 km/h sasvim opravdana brzina. Autobus je puno teži od automobila, nije startniji od auta iako ima 3 puta više konjskih snaga iako to sad nije bitno. Bitno je to da on radi svoje težine ima puno duži zaustavni put, višlji je pa je i zbog toga nestabilniji, a riskirati 50 i više života je sasvim bezazleno. Radije ću doći sat vremena kasnije, pa biti živ, nego juriti i poginuti. A što se tiče konkurentnosti, meni je ljepše voziti se busom nego avionom ili vlakom.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Dodo

Džabe njemu 250 km/h kad ih neće moći nigdje razvit. Ja dam sam putnik u takvom vozilu, ja prvi vozaču ne bih dao da tako jurca. Nije isto vozit se 250 km/h u vlaku i u autu. Vlak je daleko sigurniji što se toga tiče.

I da, gdje da ljudi prtljagu ostave?  ???
Pozdraf!

Dreamwalker

Razvijen prvi električni autobus s dometom većim od 1000 kilometara.

http://onestepoffthegrid.com.au/all-electric-bus-unveiled-in-melbourne-heading-to-sydney-on-one-charge/

Citat:All-electric bus unveiled in Melbourne, heading to Sydney on one charge

A prototype all-electric bus that its developers say can be driven from Melbourne to Sydney on a single charge was unveiled in Melbourne on Friday, ahead of a road-test on Saturday that will see it undertake the interstate journey.

The launch, held at Yuroke, one hour north of Melbourne's CBD, by Australia-based company Brighsun, showcased a total of four prototype full electric buses ranging from high range capacity route service passenger buses to touring coaches.

Federal environment minister Greg Hunt attended the launch, and confirmed that the bus was officially certified, to international standards, to drive a huge 1004km on one charge. The next biggest range our research efforts could find for an electric bus was less than half of that, at about 402km, in a US model.

The buses run on a high performance lithium-ion battery combined with proprietary eMotor, battery management and a regenerative breaking system.

Brighsun CEO Allen Saylav, also a director of the Society of Society of Automotive Engineers Australasia (SAE), said the technology behind the bus – in development for four years – had evolved from a desire to deliver clean, sustainable public transport options.

"We believe this technology could change the face of public transport around the world and with the use of the eVehicle propulsion system which creates long lasting life in vehicles," Saylav said.

The company also has plans to open manufacturing plants for the e-buses across Australia. There was no information available, as yet, on the charging technology the buses will use, or the source of electricity, although comments from the company suggest renewable energy could be a part of the plan.

"New energy is key to Australia's auto industry revitalisation," said Saylav, "and we believe the eBus is the first step in the right direction for this to happen.

"We chose the heavy commercial passenger vehicle to showcase how high performance could be achieved in larger transportation options," as well as in passenger cars.

Also attending the launch were delegates from the US, the Middle East and Asia, as well as key industry players including representatives from VLine, Fleet Partners and SkyBus.

Updates to come.




foto: http://onestepoffthegrid.com.au/
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

lussin

Dizajnom podsjeća na Jetliner

Boki651

Ovo mi je puno ljepša budućnost, od one jurilice, koja ni ne liči na autobus.

E 34


smogovci.bbb2


http://www.vecernji.hr/automobili/u-parizu-pocela-voziti-dva-autobusa-bez-vozaca-ovo-je-nas-odgovor-na-smanjenje-zagadenja-zraka-1144721

EKSPERIMENT

U Parizu počela voziti dva autobusa bez vozača: 'Ovo je naš odgovor na smanjenje zagađenja zraka'

Veliko zagađenje zraka koje je proteklih tjedana ponovno pogodilo Pariz samo je ubrzalo odluku gradskih vlasti da u promet eksperimentalno puste dva električna autobusa bez vozača koja su počela prometovati na liniji između dviju poznatih željezničkih postaja Austerlitza i Lyona.

– Ovo je naš odgovor na smanjenje zagađenja zraka u Parizu i nadamo se da će uskoro ovaj tip javnog prijevoza u potpunosti zavladati Parizom, ali i šire – izjavila je Catherine Baratti-Elbaz, načelnica okruga u kojem je počelo eksperimentalno prometovanje autobusa bez vozača. Na puštanju linije u promet bio je i Jean-Louis Missika, zamjenik pariške gradonačelnice Anne Hidalgo, koji je kazao da će ekološki i inovativni javni prijevoz u idućih dvadeset godina postati uobičajen.

– Pričekajmo ipak da vidimo kako će se naši sugrađani naviknuti na autobuse bez vozača i kako će ih prihvatiti, a nakon toga ćemo razgovarati o proširenju linija – zaključio je Missika.

Ovakav oblik javnog prijevoza bez vozača već se primjenjuje u nekim državama, primjerice u Finskoj, Japanu pa i u dijelovima Sjedinjenih Američkih Država te se pokazao efikasnim. Pariška linija prometovat će sedam dana u tjednu, vozit će dva autobusa bez vozača tipa EZ10 francuskog proizvođača Easymile koji mogu prevesti desetak putnika. Pokreću se uz pomoć GPS-a i lasera, a brzina im je 15 km/h.
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

sniff

Koliko je to sigurno  ako se desi neki  elektronski kvar ? Ja se ne bih nikad vozio u takvom  bus123 . I zašto je veličine Range Rovera, a ide po gradu od 7-8 mil. ljudi....