Kolovoz 18, 2018, 12:16:35
autobusi.org forum

Autor Tema: Autokaroserija Split  (Posjeta: 46798 vremena)

Siječanj 26, 2018, 15:51:36
Odgovori #105

jure

Moguće da je pod kapom FAP-a i ovaj napravljen u AK-Split. Imali smo ovaj model u temi AK. I zeka je za donje autobuse u #74 napisao:

Ako je sudeci po dizajnu i hrom masci onda je i ovaj autobus potekao iz Splita.
U Lastinoj monografiji ga vode kao FAP iz 1960. sto i ne cudi jer je AK Split radila autobuse (uglavnom) na Saurer sasiji koji su prodavani pod oznakom FAP.

Uploaded with ImageShack.us

Siječanj 26, 2018, 16:06:10
Odgovori #106

jure

Ova slika (izvor: DA Split) napravljena je 1958. godine i pokazuje defile raznih vozila po splitskoj Rivi...

Jedan bivši djelatnik AK-Split mi je više puta spominjao kako su na prvomajskim paradama u Splitu uvijek predstavljali novoizrađene modele. A i odjeća ljudi odgovara štađunu ;-) .

Travanj 17, 2018, 22:52:46
Odgovori #107

jure

Model Tropical je bio zamišljen za tržište nesvrstanih zemalja žarkog pojasa. Autobus je imao ugrađeno neovisno hlađenje u vrijeme kada je u Hrvatskoj jedino vila na Brijunima imala klimu. Zbog namjene uglavnom za Afričko tržište, autobus je imao dvostruki krovni lim s toplinskom sendvič izolacijom, ali kako je zeka na početku ove teme kazao planovi o serijskoj proizvodnji su se izgleda izjalovili.
Ova slika nedovršenog Tropicala je fotografirana u unutrašnjosti tada novog pogona Autokaroserije koji se može prepoznati na donjoj slici hale koja i danas postoji u Dujmovači.

Travanj 18, 2018, 09:31:31
Odgovori #108

amfan

Global Moderator
Super slika! Zanima me kako bi izgledao stražnji kraj. Vidi se da je baš Autokaroserijin đir dizajna. Vrata su mu riješena na isti način kao kasnije na Dubravi D10. Koje godine otprilike je ovo slikano? Šteta što je Autokaroserija na kraju napravila jako malo autobusa u novom pogonu. Pretpostavljam da je jedan od razloga gašenja baš i bila vrlo mala serijska proizvodnja njihovih modela.

Travanj 20, 2018, 09:40:45
Odgovori #109

jure

Ne znam točnu godinu, ali napravljen je tijekom 60-ih. Gaspa je u postu #18 objavio  razglednicu sa slikom Tropicala na 5. peronu Zagrbačkog kolodvora. Gaspa pretpostavlja kako je autobus najvjerojatnije bio u vlasništvu petrinjskog Slavijatransa. Budući da je fotografija izbrisana obnavljam je jer se na njoj vidi cijela dužina Tropicala.

Travanj 22, 2018, 23:33:00
Odgovori #110

jure

Tek mi danas pada na pamet da se mislilo možda baš na Tropical kada su neki članovi ovog foruma spominjali kako je Autokaroserija proizvodila model autobusa koji je sličio na Raketu (Dubrava 5).

Srpanj 19, 2018, 03:05:51
Odgovori #111

amfan

Global Moderator
Autokaroserija je to ime dobila tek krajem 1954. godine. Evo oglasa iz Slobodne Dalmacije (23.12.1954.) u kojem najavljuju promjenu imena - prije su se nazivali samo Karoserijska radionica.